Artykuł:
Apteka XXI wieku
Napisany przez M-S-M, dnia 2017-09-22 08:09:45
Od pewnego czasu technologia automatyki przestaje być domeną wyłącznie budynków mieszkalnych i zakładów produkcyjnych. Powoli wkracza ona także do aptek.
W Polsce zautomatyzowana apteka to jeszcze rzadkość. Tylko nieliczne placówki wyposażone są w roboty apteczne. Zaledwie siedem z nich posiada urządzenia marki Rowa, produkowane przez firmę BD (Becton, Dickinson and Company), światowego lidera technologii medycznych. Model Smart, najnowszy z rodziny automatów Rowa, zainstalowany w Aptece Medicover przy Al. Jerozolimskich 96, pojawia się po raz pierwszy. Jest też jedynym robotem Rowa w stolicy. Całkowitą nowością są ekrany dotykowe. Te posiada tylko wspomniana apteka z Warszawy. Można zatem śmiało powiedzieć, że jest ona najnowocześniejszą apteką w Polsce. Potwierdza to największy polski dystrybutor zaawansowanych rozwiązań technologicznych dla medycyny i farmacji, zajmujący się wdrażaniem systemów Rowa, firma Actionmed.
Inteligentna technologia apteczna
Rowa Smart i Rowa Vmotion
Robot magazynowy Rowa Smart jest automatycznym system służącym do przyjmowania, przechowywania i wydawania leków. Najważniejsze zadanie tej nowoczesnej technologii polega na usprawnianiu pracy farmaceuty. Urządzenie składa się z klimatyzowanej komory, w której przechowywane są produkty lecznicze, oraz mechanizmu odpowiedzialnego za podawanie preparatów do dyspensera zamontowanego za pierwszym stołem. Całość połączona jest z systemem informatycznym apteki. Wystarczy, że farmaceuta zaznaczy na ekranie komputera odpowiedni lek, a ten natychmiast znajduje się w zasięgu jego ręki. Komora magazynowa urządzenia, zajmująca powierzchnię 7,2 m2, wyposażona jest w liczne szklane półki, na których mieści się od 9 000 do 12 000 opakowań produktów leczniczych. Robot sam segreguje i układa wszystkie preparaty. Porządkuje je według daty ważności i częstotliwości wydawania z apteki, zachowując przy tym stuprocentową dokładność. To inteligentne rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo przechowywanego towaru i ogranicza ryzyko pomyłki związanej ze sprzedażą niewłaściwego leku. Zintegrowane z systemem ekrany dotykowe Rowa Vmotion pełnią funkcję wirtualnych półek. Pozwalają na lepszą prezentację produktów i dostosowanie ekspozycji do indywidualnych potrzeb pacjenta. Co ciekawe, mogą być modyfikowane na bieżąco. Opcja dotykowa ułatwia farmaceucie komunikację z automatem. Jedno kliknięcie w wirtualne opakowanie wydaje robotowi polecenie, aby odnalazł i przysłał wskazany lek. Opisana technologia przynosi wymierne korzyści pacjentom apteki.
Innowacyjny system obsługi
Obecność robota Rowa Smart w aptece sprzyja satysfakcji związanej z kompleksową obsługą na najwyższym poziomie. Mając do dyspozycji to nowoczesne urządzenie, farmaceuta nigdy nie pozostawia pacjenta samemu sobie. Może mu poświęcić maksimum uwagi, ponieważ czasochłonne czynności, które wymagają oddalenia się na zaplecze apteki, wykonuje za niego robot. System automatycznie pobiera i transportuje zmagazynowane leki do stanowiska sprzedaży w izbie ekspedycyjnej, wyręczając farmaceutę.
Optymalny czas wizyty
Przy zastosowaniu systemu Rowa Smart odległość między magazynem produktów leczniczych a stołem ekspedycyjnym po prostu przestaje istnieć. Automatyczne ramię robota wydaje leki w ekspresowym tempie, dzięki czemu apteka jest w stanie zrealizować większą ilość recept w porównaniu z tradycyjnym sposobem obsługi. Eliminuje to problem kolejki, zapewniając wygodę w trakcie wizyty. Czas zaoszczędzony na poszukiwaniu leków w magazynie aptecznym farmaceuta wykorzystuje z pożytkiem dla pacjenta, odpowiadając na wszystkie jego potrzeby.
Farmaceuta do dyspozycji pacjenta
Używając systemu Rowa Smart, farmaceuta nie musi znikać na zapleczu apteki w celu odnalezienia preparatów. Urządzenie dostarcza potrzebne leki bezpośrednio na ekspedycję. Dzięki temu rozwiązaniu farmaceuta skupia się na najważniejszych aspektach swojej pracy – opiece farmaceutycznej, udzielaniu konsultacji, edukacji i rozmowie z pacjentem.
PR
Użyte tagi: apteki, apteka, farmacja, leki
Zobacz także:
- Pacjenci będą skutecznie chronieni przed fałszowanymi lekami. Ministerstwo Zdrowia chce edukować Polaków
- Rynek dystrybucji leków nie będzie przejrzysty – nie chciały tego: Parlament i Ministerstwo Zdrowia
- Jelito grube i dyskomfort
- W 2019 roku ruszy internetowy system weryfikacji leków. Ma on ograniczyć ryzyko zakupu fałszywych leków na rynku
- Lekarze, pacjenci i marketing