Artykuł:
Badanie USG tarczycy
Napisany przez WP, dnia 2014-08-21 12:17:39
Tarczyca jest niewielkim gruczołem, który odpowiada za wydzielanie hormonów wpływających na większość tkanek naszego organizmu. Niestety z tarczycą związane są liczne choroby. Jeśli ta wydziela za dużo hormonów, może wpłynąć na formę naszego życia, a nawet stworzyć dla niego zagrożenie. Istnieje wiele chorób tarczycy - między innymi nadczynność i niedoczynność tarczycy, obecność guzków tarczycy (wole guzkowe), zapalenia tarczycy.
Najczęstszą z nich jest zdecydowanie niedoczynność i nadczynność. Ostatnimi czasy zauważa się, iż niedoczynność częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.
Badania ultrasonograficzne
Badanie ultrasonograficzne jest nam dobrze znane pod skrótem USG. Takie badanie tarczycy wygląda tak jak każde inne USG. Na analizowaną powierzchnię ciała nakładany jest specjalistyczny żel, który ułatwia przewodzenie, a następnie lekarz za pomocą specjalnej głowicy „jeździ” po naszej szyi i sprawdza stan tarczycy. Badania ultrasonograficzne polegają na przeniknięciu przez organizm fal akustycznych o bardzo dużej częstotliwości (niesłyszalnych dla człowieka), które są całkowicie nieszkodliwe dla naszego organizmu. Poszczególne narządy odbijają fale, a specjalistyczny aparat odbija echo uzyskując w ten sposób obraz.
Wyniki badań
Wyniki badań ultrasonograficznych otrzymywane są natychmiastowo. Co dają nam takie badania? Przede wszystkim ukazują one wielkość gruczołu. Tarczyca waży od 30 do 60g. U kobiet zmienia ona swoją wielkość w czasie ciąży (zwiększa swoją objętość) i cyklu miesiączkowego. Poza tym dzięki USG jesteśmy w stanie określić czy miąższ tarczycy jest prawidłowy (normoechogeniczny) i czy istnieją jakiekolwiek ogniska (zmiany), które wyraźnie odróżniają się od pozostałej części gruczołu.
Kiedy zrobić USG tarczycy?
Na pewno, aby wykonać badanie ultrasonograficzne tarczycy należy mieć skierowanie od specjalisty – w tym przypadku od endokrynologa. Jeżeli lekarz zauważy jakieś wyczuwalne zmiany przy badaniu dotykiem, wyniki badań hormonalnych będą niepokojące lub też pacjent skarży się na różnego rodzaju dolegliwości związane z gruczołem, jest on wówczas wysyłany na badanie USG tarczycy do specjalistycznego gabinetu.
Przygotowanie pacjenta do badania
W przypadku USG tarczycy, przygotowanie do badania nie wymaga większego poświęcenia. Oczywiście podstawową rzeczą, jaką trzeba mieć to skierowanie od endokrynologa. Poza tym zaleca się, aby bezpośrednio przed badaniem ograniczyć palenie papierosów. Dym papierosowy niekorzystnie wpływa na otrzymany obraz, przez co staje się on mało wyrazisty i jest wówczas trudny do odczytu, dlatego aby nasze wyniki były w stu procentach dobrze zinterpretowane należy ograniczyć papierosy bezpośrednio przed USG.
Bezbolesne badanie
Niestety wielu pacjentów rezygnuje z poddania się badaniu, ponieważ uważają oni, iż USG tarczycy związane jest z pewnego rodzaju dyskomfortem czy nawet bólem. Nic bardziej mylnego! Jest to zabieg całkowicie bezbolesny i nie powoduje żadnego dyskomfortu, no może poza tym, że nakładany żel jest na początku trochę zimny. Jednak jeśli lekarz zleci nam badanie, zróbmy je!
Użyte tagi: USG, badanie USG noworodka, USG tarczycy