Artykuł:
Ciąża kobiety dojrzałej – jakie są zagrożenia dla mamy i dziecka?
Napisany przez A, dnia 2015-02-03 15:16:29
Wzrost tempa życia i ogólna chęć kontynuowania kariery zawodowej sprawiają, że decyzja o poczęciu dziecka schodzi najczęściej na drugi plan. Ciąża w okolicach 35.-40. roku życia w dzisiejszych czasach to już nic dziwnego – wiele kobiet właśnie taki wiek uważa za odpowiedni do harmonijnego połączenia życia rodzinnego z zawodowym. Ale czy ciąża u dojrzałej kobiety jest w pełni bezpieczna?
Ryzyko wzrasta
Wiek matki ma bardzo duże znaczenie dla przebiegu ciąży i prawidłowości porodu. Wraz z nim zmienia się bowiem ryzyko poronienia, które w wieku 20-25 lat oscyluje na poziomie 10 procent. W przypadku starszych kobiet rośnie ono gwałtownie, a u pań w wieku powyżej 40 lat osiągnąć nawet 90 proc. (źródło: http://humrep.oxfordjournals.org/content/17/6/1649.long). Niewątpliwie macierzyństwo w dojrzałym wieku ma swoje uroki, niemniej jednak według opinii specjalistów taka ciąża niesie za sobą dość duże ryzyko zarówno dla dziecka jak też dla ciężarnej kobiety.
Co grozi dziecku i mamie?
W przypadku później ciąży gwałtownie wzrasta ryzyko powikłań zakończonych poronieniem. Poza tym dzieci urodzone przez dojrzałe kobiety dużo częściej chorują na genetyczne schorzenia takie jak zespół Downa, zespół Marfana i achondroplazję. Trudności może nastręczać również sam poród – dojrzała mama w większości przypadków nie rodzi o własnych siłach, potrzebna jest użycie specjalnych narzędzi lub wykonanie cesarskiego cięcia, a to zawsze zwiększa ryzyko komplikacji i nieprawidłowości. Kobiety po 40 roku życia dużo gorzej znoszą ciąże aniżeli młodsze panie. Dużo częściej pojawiają się problemy z żylakami, dwukrotnie wzrasta także ryzyko pojawienia się cukrzycy ciążowej, a także tzw. zatrucia ciężarnych. Na szczęście dzisiejsza medycyna znalazła sposoby na te dolegliwości, jednak warto pamiętać, że nie w każdym przypadku można skutecznie zapobiegać rozwojowi powikłań.
Przede wszystkim badania
Według lekarzy ginekologów prowadzenie ciąży w późnym wieku nastręcza o wiele więcej trudności i wymaga szczególnego postępowania. Przede wszystkim kobieta powinna dużo częściej odwiedzać gabinet ginekologiczny w celu kontroli prawidłowości rozwoju malucha. Przykładową ofertę można znaleźć na przykład na www.gabinetginekologicznybialystok.pl. Lekarz z pewnością zaleci przyszłej mamie wnikliwą diagnostykę prenatalną, która pozwoli wykryć wszelkie anomalie u płodu. Najczęściej w tym celu wykonuje się inwazyjną amniopunkcję, a także bezpieczniejsze badanie PAPP-A lub USG.
Użyte tagi: ciąża, leczenie niepłodności, kliniki leczenia niepłodności, karmienie piersią, prowadzenie ciąży, gabinet ginekologiczny