Artykuł:
Coraz więcej wypadków w pracy – gdzie i w jakich zawodach?
Napisany przez prasowa, dnia 2022-12-27 10:30:24
Choć instytucje państwowe i pracodawcy zwracają coraz większą uwagę na BHP, to liczba wypadków w pracy nie tylko nie maleje, ale wręcz rośnie. Dotyczy to szczególnie przedstawicieli niektórych zawodów i branż, ale nikt nie jest bezpieczny – groźne wypadki zdarzają się nawet wśród pracowników biurowych.
W jakich zawodach występuje największe ryzyko wypadku w pracy? Dlaczego liczba zdarzeń rośnie z roku na rok?
Czym są wypadki w pracy i co warto o nich wiedzieć?
Jak wyjaśnia serwis Praca i Zdrowie, wypadki w pracy to nagłe, niespodziewane urazy, które nastąpiły w związku z pracą. W większości przypadków pojęcie to odnosi się do uszkodzeń ciała powstałych w trakcie wykonywania obowiązków służbowych albo w miejscu pracy, albo podczas delegacji. Tak naprawdę w zakres wypadków w pracy wliczają się też sytuacje, które miały miejsce podczas drogi do pracy, a także szkoleń organizowanych przez pracodawcę oraz aktywności na rzecz związków zawodowych działających przy miejscu pracy.
W razie wystąpienia wypadku w pracy należy zgłosić ten fakt do pracodawcy oraz odpowiednich organów państwowych w zależności od tego, jak poważne było to wydarzenie. Zgodnie z prawem każdy, nawet najlżejszy wypadek powinno się zgłosić. Najpierw należy poinformować pracodawcę, który sporządzi odpowiedni protokół z wypadku. Następnie poszkodowany pracownik musi zgłosić informacje o zdarzeniu do inspektora pracy, o ile jego stan zdrowia na to pozwala. Jeśli wypadek był ciężki lub zakończył się śmiercią, to należy o tym poinformować prokuratora, który rozpocznie śledztwo.
Pracownicy mają prawo do odszkodowania za każdy wypadek przy pracy. Świadczenie wypłaca ZUS, który ocenia też zasadność roszczenia pracowników. Warto też pamiętać, że w niektórych sytuacjach osoba zatrudniona może ubiegać się o dodatkowe odszkodowanie od pracodawcy na drodze sądowej, np. w razie rażącego niedopilnowania zasad BHP. Natomiast jeśli wypadek zdarzył się z winy pracownika lub ten się do niego przyczynił w znaczącym stopniu, ZUS odmówi wypłaty części lub całości odszkodowania, a roszczenie traci moc prawną.
Wypadki w pracy w Polsce
Wskaźnik liczby wypadków pracy w Polsce różni się w zależności od województwa, ale każdego roku średnio ok. 2 na 1000 pracujących ulega wypadkowi w związku z wykonywanymi obowiązkami służbowymi. To duża liczba, ale warto pamiętać, że zdecydowana większość przypadków (ponad 95 proc.) jest lekka – nie kończy się śmiercią lub trwałymi i niebezpiecznymi obrażeniami u pracownika. Jedynie 0,5 proc. zdarzeń zaklasyfikowano jako ciężkie, a 0,3 proc. wypadków zakończyła się śmiercią pracowników.
Z raportu GUS wynika, że liczba wypadków w I półroczu 2022 r. wyniosła ok. 27900 przypadków, a więc wzrosła o 2,6 proc. w porównaniu z I półroczem 2021 r. Najczęstszą przyczyną wypadków w pracy w 2022 roku było nieprawidłowe zachowanie pracownika, czyli ignorowanie norm BHP. Zdarzenia z winy pracodawców zdarzają się rzadko, choć rzecz jasna też czasami mają miejsce.
Najczęstszym rodzajem wypadku jest uszkodzenie fizyczne w wyniku zderzenia z nieruchomym obiektem, a także uderzenie przez obiekt ruchomy. Nieco rzadziej pracownicy doznają urazu przez kontakt z ostrymi obiektami oraz obciążenie fizyczne lub psychiczne.
W jakich zawodach najczęściej zdarzają się wypadki w pracy?
Główny Urząd Statystyczny sprawdził też, w jakich zawodach i branżach wypadki w pracy zdarzają się najczęściej. Okazuje się, że niechlubne pierwsze miejsce wciąż zajmuje górnictwo – prawie 6 na 1000 pracowników tego sektora uległo wypadkowi w miejscu zatrudnienia. Wysoko plasuje się też gospodarowanie odpadami oraz przetwórstwo przemysłowe.
Pewnym zaskoczeniem może być czwarte miejsce zajmowane przez pracowników opieki zdrowotnej oraz pomocy społecznej. Zresztą wypadki w pracy dość często zdarzają się też w sektorach takich jak działalność kulturalna czy administracja, a więc pracach, gdzie większość pracowników jest zatrudniona w biurach.
Warto o tym pamiętać, bo wypadek w pracy może tak naprawdę zdarzyć się wszędzie. Czy to w trakcie dojazdu do miejsca zatrudnienia, czy też w samym budynku pracodawcy. Ryzyko dotyczy każdego, dlatego warto znać procedury i wiedzieć, co zrobić w razie wystąpienia wypadku w pracy!
Użyte tagi: wypadki, bhp, praca