Artykuł:
Cykl autobiograficznych książek o zaburzeniu osobowości borderline
Napisany przez Przybylska Anna, dnia 2019-08-27 13:19:56
Można chcieć żyć i jednocześnie próbować się zabić. Kochać, a zarazem nienawidzić najbliższych osób. Tak wygląda wewnętrzny świat osoby z borderline, o którym wprost ze szpitala psychiatrycznego napisała Anka Mrówczyńska.
Zburzenie osobowości borderline potrafi zmienić życie w piekło. Trzeba mieć sporo odwagi, by przyznać się przed światem do myśli samobójczych, autoagresji, przejmującego smutku, wściekłości i lęku, który nie pozwala zbliżyć się do innych. Anka Mrówczyńska zaczęła opisywać osobowości z pogranicza na oddziale szpitala psychiatrycznego. W ten sposób powstał autentyczny dziennik pozwalający wkroczyć do umysłu osoby z borderline.
Mrówka, bo tak mówi o sobie Anka Mrówczyńska, nie miała łatwego życia. W wieku zaledwie 27 lat doskonale wiedziała już, jak boleśnie okalecza duszę depresja. Samookaleczenia i nadużywanie alkoholu, nie przynosiło oczekiwanej ulgi. Po kolejnej, nieudanej próbie samobójczej, postanowiła więc zrobić wszystko, żeby następna nie miała szansy się powieść. Terapia na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic miała jej pomóc. Zamiast lepiej było jednak gorzej, dlatego przeniesiono ją na zamknięty oddział szpitala psychiatrycznego. Izolacja nie może być przyjemna, jeżeli twój umysł podsuwa ci najokropniejsze obrazy. Samotność i cisza nagle zaczyna doskwierać bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Wówczas trzeba spróbować zrobić wszystko by ocalić resztki siebie i znów zapragnąć, żyć. Leki i stały kontakt z lekarzem to jedno, najważniejsza może okazać się jednak autoterapia.
Dla Mrówki formą autoterapii okazało się pisanie. W ten sposób powstał dziennik „Mody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk”. To szczera, bardzo intymna pozycja spisana podczas pobytu na oddziale psychiatrycznym. Dowiemy się, jak wygląda codzienność w tym miejscu. Co czuje chory, który nie potrafi racjonalnie myśleć. Emocjonalny rollercoaster nie ułatwia niczego, więc pacjent stopniowo zanurza się w morzu rozpaczy.
http://www.psychoskok.pl/produkt/mlody-bog-z-petla-na-szyi-psychiatryk/
Ta poruszająca, momentami szokująca opowieść o kobiecie borykającej się z pogranicznym zaburzeniem osobowości, uświadomi nam, czym jest borderline. Pozwoli zrozumieć, jak czuje i myśli taka osoba. Jak to możliwe, że ponad wszystko może ona pragnąć normalnego życia, a jednocześnie skrycie marzyć o śmierci. Uczuciowy chaos panujący w duszy osoby chorej, wypełniony jest impulsywnością, lękiem przed odrzuceniem, zmiennością nastrojów, potrzebą bliskości, a jednocześnie nieumiejętnością nawiązania prawidłowych relacji interpersonalnych. Depresja, która zawsze czai się gdzieś w tle, czyni proces zdrowienia trudniejszym.
Książka pozwala czytelnikom po części odczuć wewnętrzny stan narratorki. Treść napisana jest dobitnie, bo Mrówka nie pominęła nawet wstrząsających szczegółów. To dlatego tytuł został szybko doceniony przez środowisko psychologiczno-psychiatryczne i jest polecany studentom studiów medycznych oraz praktykującym klinicystom, terapeutom i psychiatrom.
Należy także wspomnieć, że pozycja jest polecana i rekomendowana przez magazyn psychologiczny „Charaktery”, „Kwartalnik Psychiatra” oraz „Psychiatria i Psychoterapia”. To uznane, opiniotwórcze czasopisma, które nie zwykły obdarzać zainteresowaniem byle jakich lektur.
„Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk” zapoczątkował cykl autobiograficzny książek o borderline. Wszystkie cieszą się ogromnym zainteresowaniem osób, które chcą przekonać się, czym naprawdę jest to pograniczne zaburzanie osobowości i jak należy funkcjonować z osobą borykającą się z tą przypadłością? Bez tej wiedzy można bowiem bardziej zaszkodzić niż pomoc
„Młody bóg z pętlą na szyi. Terapia u Doktorka.” to kolejna część. Opisane zostały w niej spotkania z terapeutą. Zrozumiemy, jak bardzo różni się sposób, w jaki sesje terapeutyczne postrzega specjalista, a chory. To dwie odmienne przestrzenie, które nie zawsze ze sobą współgrają.
O złości, niskim poczuciu własnej wartości, autoagresji oraz przyjmującym smutku przeczytamy również w części trzeciej zatytułowanej „Młody bóg z pętlą na szyi. Samobójstwo na raty”. Pogłębiona retrospekcja minionych chwil pozwoli nam zrozumieć, jak stopniowo uruchamia się proces niszczenia. W przeszłości skrywają się bowiem przyczyny większości problemów pacjenta. Aby mógł on powoli iść naprzód, najpierw musi się cofnąć.
Anka Mrówczyńska szczerze, bez żadnych zahamowań opisuje wewnętrznych świat osoby cierpiącej na borderline. Każda z książek wywołuje wśród odbiorców silne emocje. Najpewniej pierwszy raz mają oni okazję zrozumieć, czym jest depresja, zaburzenia osobowości z pogranicza, czy autodestrukcja. Przekona nas o tym także pozycja „Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii”. Niezwykłość prozy Mrówczyńskiej polega bowiem na tym, że nawet najbardziej szokującą prawdę potrafi opowiedzieć za pomocą czarnego humoru.
Więcej o Ance Mrówczyńskiej na stronach
http://www.psychoskok.pl/autorzy/anka-mrowczynska/
http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/poznaj-autora-i-jego-tworczosc-anka-mrowczynska/
http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/pisanie-dla-forma-autoterapii-wywiad-anka-mrowczynska/
Użyte tagi: autobiografie, zaburzenia odżywiania, uzależnienia, terapia, schizofrenia, samobójstwo, powieść psychologiczna, książki o depresji, książka autobiograficzna, depresja, borderline, autoterapia, zaburzenia osobowości