Artykuł:
Czy warto jeść kasze? Odpowiadamy!
Napisany przez link, dnia 2021-07-02 12:01:08
Kasze, po pewnym okresie zapomnienia, wracają do jadłospisów jako podstawa zdrowej diety. Właściwości zdrowotnych kaszy nie warto lekceważyć - kaszę mogą okazać się pomocne w przypadku żywienia dzieci lub specjalistycznych diet.
Dowiedz się, jakie są zalety kasz i jak można wykorzystać je w kuchni.
1. Kasze - dlaczego warto włączyć je do swojej diety?
1. Kasza gryczana - jakie ma właściwości?
2. Lekkostrawna i odżywcza kasza jaglana
3. Kasza manna - dla zdrowia układu pokarmowego
4. Kasza jęczmienna - do jakich potraw ją wykorzystać?
Kasze - dlaczego warto włączyć je do swojej diety?
Kasza pęczak, kasza kukurydziana, kasza jęczmienna perłowa, kasza gryczana - liczba rodzajów kasz jest bardzo dużo, a każda z nich posiada wiele cennych dla zdrowia składników mineralnych. Niektóre kasze mogą być także spożywane przez osoby na specjalistycznych dietach - lekkostrawnych, wegańskich lub bez glutenu. Kasza bulgur to np. źródło kwasu foliowego. Mnogość rodzajów kasz umożliwia stworzenie wielu odżywczych, różnorodnych dań obiadowych.
Kasze to nie tylko wartości odżywcze, ale także smak, który stanowi oryginalne dopełnienie lub podstawę wielu dań, zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej kuchni.
Kasza gryczana - jakie ma właściwości?
Kwas gryczana zawiera wiele aminokwasów, a także pobudza produkcje melatoniny, dzięki czemu może być korzystnym składnikiem diety dla osób, które cierpią z powodu problemów ze snem.
Dostępne są dwa rodzaje kaszy gryczanej - niepalona oraz prażona, czyli poddana obróbce cieplnej. Kasza gryczana palona posiada charakterystyczny, powstały w wyniku prażenia smak, które może dodać do wielu dań interesujący aromat. Kasza niepalona posiada więcej wartości odżywczych, a także delikatniejszy smak.
Ze względu na dobra przyswajalność białka, kasza gryczana może stać się jego źródłem w diecie wegańskiej czy wegetariańskiej. Oprócz tego ten rodzaj kaszy dostarcza sporej ilości magnezu. Kasza gryczana nie zawiera glutenu.
Lekkostrawna i odżywcza kasza jaglana
Kasza jaglana jest bogata w witaminy z grupy B oraz K, a także dostarcza składniki mineralne, takie jak magnez, żelazo, potas, wapno, fosfor. To kasza lekkostrawna, dzięki czemu sprawdzi się u osób na diecie lub z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
Kasza jaglana pochodzi z prosa, które jest zbożem bezglutenowym. Dzięki czemu tej rodzaj kaszy zastąpić tradycyjne ziemniaki także w diecie osób cierpiących na celiakie. Dla osób unikających glutenu odpowiednia będzie także komosa ryżowa.
Kasza manna - dla zdrowia układu pokarmowego
Kaszka manna kojarzy się głównie z daniami dla dzieci. Ze względu na wysoki przemiał pszenicy, kasza manna jest kaszą drobną i lekkostrawną, która może być także częścią diety u osób z wrzodami lub stanami zapalnymi układu pokarmowego.
Kasza jęczmienna - do jakich potraw ją wykorzystać?
Kasza jęczmienna to produkt bez którego trudno wyobrazić sobie wiele tradycyjnych polskich dań, takich jak krupnik, zupa ogórkowa czy rybna. Kasza jęczmienna posiada wiele składników odżywczych, witamin oraz błonnika, który korzystnie wpływa na pracę jelit oraz metabolizm. Ziarna jęczmienia wykorzystywane są na różne sposoby i dostępne są w kilku wersjach - grubej, średniej oraz drobnej. Popularnością cieszy się kasza perłowa, czyli stworzona z polerowanych części ziaren. Obecnie popularnym daniem stało się pęczotto, czyli kasza z dodatkiem warzyw.
Kasze od Naturalnie Zdrowe to gwarancja naturalnych, wysokiej jakości produktów, które będą stanowić podwalinę zdrowej diety.
Użyte tagi: kasza, jedzenie, żywność, zdrowie