Artykuł:
Czym charakteryzuje się zakupoholik?
Napisany przez WP, dnia 2014-10-08 09:07:42
Uzależnienia należą do kategorii zaburzeń, których nie widać gołym okiem, są to bowiem choroby dotyczące sfery psychicznej. Nie tylko alkoholizm czy narkomania są wyniszczającymi nałogami, które zaburzają funkcjonowanie jednostki. Również niektóre czynności takie jak hazard, korzystanie z komputera i Internetu czy robienie zakupów mogą stać się uzależnieniem.
Uzależnieniu od zakupów sprzyja coraz większa dostępność dóbr konsumpcyjnych, posiadanie których staje się wyznacznikiem dobrobytu i pozycji społecznej. Na czym polega zakupoholizm?
„Pieniądze szczęścia nie dają, dopiero zakupy” jak mawiała Marylin Monroe. Wszyscy jednak robimy zakupy – kiedy więc kupowanie staje się problemem? Zakupoholizm, znany też pod nazwą oniomania, jest po prostu uzależnieniem od kupowania. Objawia się ono przymusem nabywania różnych, bardzo często niepotrzebnych, towarów. Kompulsywne zakupy często są reakcją na negatywne wydarzenia lub przykre stany emocjonalne – ich dokonywanie powoduje zmniejszenie napięcia psychicznego oraz poprawę samopoczucia osoby uzależnionej. Poprawa ta jest jednak krótkotrwała – po szaleństwie zakupów osoba cierpiąca na zakupoholizm ma często wyrzuty sumienia i poczucie winy, które usiłuje złagodzić… robiąc kolejne zakupy. Euforia i stan uniesienia towarzyszące buszowaniu po sklepach są na tyle kuszące, że trudno jest im się oprzeć i zakupoholik nieustannie powtarza te zachowania, co przeradza się w obsesję ciągłego pozyskiwania nowych dóbr. Gdy uzależniony nie możne wybrać się na zakupy odczuwa złość, irytację, rozżalenie, ma huśtawkę nastrojów. Poza złym samopoczuciem i zaburzonym funkcjonowaniem konsekwencjami zakupoholizmu są też pusty portfel, rosnące długi oraz sterty niepotrzebnych rzeczy.
Jak rozpoznać zakupoholizm? Do jego objawów należą: utrata kontroli nad kupowaniem nowych, zazwyczaj niepotrzebnych rzeczy, obsesyjne myśli o kupowaniu nowych towarów, brak racjonalnego uzasadnienia dla dokonywanych zakupów, wydawanie jednorazowo dużych sum, odczuwanie ulgi lub satysfakcji po zakupach i rozdrażnienia, kiedy nie można tych zakupów zrealizować, a także trzymanie w tajemnicy swoich zakupowych nawyków.
Jeśli więc spędzasz dużo czasu w centrach handlowych, wydajesz więcej niż masz, a zakupy są sposobem na poprawienie humoru, to istnieje duże ryzyko, że jesteś uzależniony od zakupów. Do czynników ryzyka uzależnienie od zakupów, należą m.in.: tendencja do uzależnień, skłonność do impulsywnych zachowań, historia uzależnień w rodzinie, brak umiejętności radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami oraz utrzymujący się obniżony nastrój. Zakupoholizm, tak jak każde inne uzależnienie jak np. hazard czy lekomania jest zaburzeniem, które można i trzeba leczyć. Uświadomienie sobie problemu jest pierwszym krokiem do jego rozwiązania.
Więcej o zakupoholizmie przeczytasz w serwisie http://uzaleznienie.com.pl.
Użyte tagi: zakupoholizm, uzależnienie od zakupów, uzależnienia