Artykuł:
Gdzie przebiega zwrotnik Raka? Profilaktyka i diagnostyka chorób nowotworowych
Napisany przez WP, dnia 2015-02-18 10:57:02
Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną śmiertelności populacji (zaraz po chorobach układu krążenia). Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przewidują, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat liczba wykrytych nowotworów się podwoi.
Wynika to z coraz większej ilości czynników kancerogennych w naszym otoczeniu, jak również z postępów w diagnostyce i coraz łatwiejszego do niej dostępu.
Rak – choroba cywilizacyjna
Choć badania nad skutecznymi lekarstwami na raka są prowadzone na całym świecie, a na walkę z tą chorobą przeznacza się ogromne pieniądze, śmiertelność wciąż jest duża. Statystycznie najwięcej ludzi umiera na raka płuc, piersi, jelita grubego, żołądka, wątroby, jajnika i macicy. Dla przykładu, w roku 2010 w Polsce aż co piąty (21%) nowotwór złośliwy u mężczyzn rozwijał się początkowo jako rak płuca; z kolei wśród kobiet niemal taki sam odsetek (22%) stanowił rak piersi. W roku 1980 stwierdzono u nas niespełna 65 tysięcy nowych zachorowań; w 2010 było to już ponad 140 tysięcy... To tylko wybrane przykłady ukazujące, z jak wielkim wyzwaniem mamy do czynienia.
Czy jest możliwe zapobieganie nowotworom?
Na tak postawione pytanie oczywiście nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, o które nowotwory chodzi. Etiologia tej choroby może być bowiem bardzo zróżnicowana – w zależności od typu i umiejscowienia. Czynnikami ryzyka są zarówno predyspozycje genetyczne (zwłaszcza pokrewieństwo w tzw. pierwszej linii), tryb życia (nałogi, dieta itp.), jak i otoczenie (np. praca w niekorzystnym środowisku). Na pewno można zminimalizować ryzyko pojawienia się niektórych raków (np. płuca czy gardła), dbając o zdrowy tryb życia. Niestety, są też takie, na wystąpienie których po prostu nie mamy wpływu. Kluczowe jest tu pojęcie profilaktyki, obejmujące działania skupione zarówno na zapobieganiu samej chorobie, jak i na wczesnym jej wykryciu.
Diagnostyka w wykrywaniu chorób nowotworowych
Pamiętajmy, że rak nie zawsze oznacza wyrok śmierci. Bardzo wiele zależy od tego, w jakim stadium zaawansowania zostanie wykryty. Obecnie większość nowotworów da się wykryć za pomocą powszechnie dostępnej diagnostyki. Nawet jeśli nie zyskamy stuprocentowej pewności, lecz podejrzenie – będzie to punkt wyjścia do bardziej zaawansowanej diagnostyki. Każdy człowiek powinien przynajmniej raz do roku skontrolować stan swojego zdrowia poprzez:
- zbadanie morfologii krwi wraz z OB.
- badania posiewowe moczu
- USG jamy brzusznej
- prześwietlenie klatki piersiowej
- wizytę u stomatologa (kluczowe w przypadku nowotworów jamy ustnej i górnych dróg oddechowych)
Kobiety powinny ponadto odbywać regularne wizyty u ginekologa (+ mammografia), a mężczyźni po czterdziestym roku życia – u urologa. Każdej osobie, która ukończyła 50 lat, zaleca się kolonoskopię.
Artykuł powstał dzięki firmie Medicover (http://www.medicover.pl/).
Użyte tagi: rak, choroby nowotworowe, Medicover