Artykuł:
Jak poradzić sobie z opieką nad chorym bliskim?
Napisany przez link, dnia 2023-02-17 10:57:03
Zdarza się, ze diagnoza ciężkiej bądź przewlekłej choroby spada na seniora i jego rodzinę niespodziewanie. Trudno jest więc z dnia na dzień przeorganizować swoje życie tak, by móc opiekować się bliskim.
Dodatkowo nowa sytuacja rodzi zupełnie nieznane dotąd emocje. Pojawia się lęk i obawa, a także poczucie bezsilności i przeciążenia nowymi obowiązkami. Dobrze jest zatem wiedzieć, czego możemy się spodziewać i jak radzić sobie w zupełnie nowej rzeczywistości.
Opieka nad osobami starszymi z rodziny jest wyzwaniem
Wielu osobom trudno odnaleźć się w roli opiekuna seniora – i jest to zupełnie normalne. Zadania, które trzeba wykonać, bywają trudne i często niosą za sobą pewne konsekwencje: obciążają psychicznie i fizycznie. Podejmując się opieki nad bliską osobą, możemy napotkać problemy:
- Fizyczne, jak własna wydolność, a także czas i koszty opieki,
- Psychiczne, czyli lęk i obawa przed przyszłością, codzienny stres, duże, przytłaczające poczucie odpowiedzialności,
- Społeczne: ograniczenie kontaktów towarzyskich, izolacja,
- Finansowe: rezygnacja z rozwoju zawodowego lub nawet z pracy, by móc opiekować się bliskim.
Każdemu z nich towarzyszą trudne emocje, które wpływają na nasze samopoczucie. To sprawia, że codzienna opieka nad osobą starszą staje się jeszcze trudniejsza.
Co czuje opiekunka osób starszych?
Jeżeli sami jesteśmy w zaawansowanym wieku, nie mamy wsparcia od innych osób z rodziny albo długo już opiekujemy się chorym, możemy czuć się bardzo obciążeni. Dużo trudniejsza jest też opieka nad seniorem niesamodzielnym czy leżącym. Niezależnie od tego, czy musimy zrezygnować z pracy, czy godzić ją z opieką, nasze zdrowie psychiczne może się pogorszyć. Opiekunowi osoby starszej towarzyszy wspomniany już wcześniej lęk i obawa, a nierzadko też frustracja. Do tego dochodzi obniżenie jakości życia opiekuna, niemożność realizacji pasji, spotykania się z ludźmi. Taki stan emocjonalny może prowadzić do wyczerpania fizycznego i emocjonalnego, a nawet do depresji. Trudno bowiem poradzić sobie z nagromadzonymi emocjami. Tłumienie ich sprawia, że przeradzają się w poważne problemy zdrowotne i dysfunkcje układu odpornościowego.
Jak opiekun osoby starszej może zadbać o siebie
Każdy, kto zajmuje się chorym lub niepełnosprawnym bliskim, powinien dbać również o siebie. Pamiętajmy, że tylko zdrowa opiekunka osoby starszej może zapewnić jej potrzebną pomoc. Dlatego więc warto dbać o swoje potrzeby i emocje. Weźmy na siebie tylko te zadania, którym jesteśmy w stanie podołać. Nie wyrzucajmy sobie, że czegoś nie potrafimy. Niektóre czynności może wykonać jedynie wykwalifikowany opiekun do osoby starszej. Dlatego czasem dobrze jest odciążyć siebie, zatrudniając kogoś, kto może nam pomóc w profesjonalny sposób.
Znakomitym pomysłem jest poszukanie wsparcia wśród rodziny i przyjaciół. Poczucie, że zostaliśmy sami z problemami, negatywnie wpływa na psychikę. Dlatego warto choć przez kilkanaście minut porozmawiać z kimś życzliwym. Taki kontakt doda nam otuchy i pozwoli odpocząć od trudnej codzienności. I przede wszystkim dajmy sobie prawo do odczuwania emocji – także tych trudnych. Wszystkie odczucia są dobre i każde z nich z czegoś wynika; najważniejsze to umieć sobie z nimi poradzić. Jeśli więc czujemy, że rzeczywistość nas przerasta, weźmy kilka głębokich wdechów lub wyjdźmy na krótki spacer. A wieczorami postarajmy się zrelaksować.
Pamiętajmy – nie ma nic złego w proszeniu o pomoc. To nie znaczy, że nie radzimy sobie z rzeczywistością. Jest wręcz odwrotnie. Jeżeli mamy poczucie, że nie podołamy nowym, trudnym przecież obowiązkom, pomyślmy o zatrudnieniu profesjonalnej opiekunki. Pomoże nam w tym doświadczona firma, jak chociażby Veritas Polska. Dzięki wsparciu konsultanta wybierzemy najlepszą osobę do opieki nad naszym bliskim.
Użyte tagi: opieka, seniorzy, opiekunka
Zobacz także:
- Zmienniczka w opiece w Niemczech: jakie informacje jej przekazać?
- AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA NAJLEPSZYM LEKIEM Do dzieła Seniorzy! – część I
- Olsztyńscy naukowcy opracowują testy wczesnej diagnozy choroby Alzheimera
- Naukowcy opracowali nową metodę wykrywania choroby Alzheimera
- Senior nie znaczy „bezużyteczny”