Artykuł:
Jak rozpoznać chorobę alkoholową i pomóc osobie uzależnionej?
Napisany przez prasowa, dnia 2023-05-30 13:36:52
Alkoholizm to podstępna choroba, która może przebiegać w różnorodny sposób. Wiele możliwych postaci choroby utrudnia jej rozpoznawanie. Brak odpowiednich działań, w tym specjalistycznego leczenia może prowadzić z kolei do bardzo poważnych konsekwencji, w tym zgonu alkoholika.
Czym cechuje się alkoholizm?
Jak wspomniano powyżej, alkoholizm to choroba, która może przybierać różne formy. Co ważne, nie jest ona determinowana ilością spożywanego alkoholu, ale specyficzną relacją, która pojawia się między osobą uzależnioną a alkoholem. Pojawia się wówczas tak zwana relacja uzależnienia.
Jakie są najczęstsze objawy alkoholizmu?
Choroba alkoholowa może przybierać różne postaci, ale zwykle pojawiają się typowe objawy alkoholizmu. Wśród nich wymienić można spożywanie alkoholu w dużych ilościach przez osobę chorą. Zwykle osoby te spożywają alkohol przez dłuższy okres, który przekracza pierwotnie założony czas. W niektórych przypadkach alkoholicy mają świadomość problemu i podejmują działania, które mają na celu ograniczenie ilości spożywanego alkoholu. Zwykle jednak próby zerwania z nałogiem kończą się niepowodzeniem. Osoby borykające się z chorobą alkoholową poświęcają dużo czasu na czynności mające na celu pozyskanie alkoholu oraz piją tak zwanymi ciągami. Często znajdują się one pod wpływem alkoholu, nawet podczas wykonywania obowiązków służbowych. Alkohol ma również wpływ na ich życie osobiste. W efekcie pojawiają się trudności w pracy oraz w życiu rodzinnym. Problemy te jednak nie powodują zaprzestania spożywania alkoholu przez osobę uzależnioną. Ponosi ona straty, ale nie porzuca alkoholu. Stopniowo zwiększa przyjmowane dawki alkoholu, ponieważ dochodzi do uzależnienia i przyzwyczajenia się organizmu. W efekcie konieczne są większe ilości alkoholu, które przynoszą pożądany stan upicia. Alkohol spożywany jest przez osoby uzależnione również w celu uniknięcia nieprzyjemnych objawów. Jest to tak zwane klinowanie, które łagodzi objawy kaca.
Więcej informacji na temat objawów choroby alkoholowej można znaleźć na stronie https://www.alkoholizm.org.pl/test-na-alkoholizm-jak-rozpoznac-problem/
Dlaczego tak trudno wykryć chorobę alkoholową?
W początkowym etapie uzależnienia, alkoholizm jest chorobą trudną do zauważenia. Choroba powoduje jednak silne psychiczne i fizyczne uzależnienie alkoholika, spadek jego możliwości samokontroli, występowanie zaburzeń somatycznych oraz przewlekłe zatrucie alkoholowe.
Jakie etapy alkoholizmu można wyróżnić?
Wyróżnia się trzy etapy alkoholizmu. W pierwszym z nich alkoholik odczuwa przemożną chęć spożycia alkoholu. Szybko traci on kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu oraz staje się drażliwy i agresywny. Usprawiedliwia on każdy przypadek spożycia alkoholu. W przebiegu drugiego etapu alkoholizmu dochodzi do znacznego wzrostu tolerancji na alkohol. Pojawia się tak zwany płaskowyż tolerancji, a osoba chora traci kontrolę nad piciem. Dochodzi do fizycznego uzależnienia od alkoholu oraz występowania tak zwanego zespołu odstawienia alkoholu, któremu towarzyszy ból głowy i serca, zwiększone pragnienie, drżenie ciała, zaburzenia snu i duża drażliwość. W trzecim etapie alkoholizmu pojawia się głód alkoholowy. Występują zaburzenia psychiczne, amnezja, degradacja psychiczna, fizyczna i społeczna, a następujące zmiany stają się nieodwracalne.
Alkoholizm u kobiet
Choroba alkoholowa może być diagnozowana nie tylko u mężczyzn, ale i u kobiet. Występuje wówczas depresja, apatia i wycofanie. Pojawiają się wybuchy agresji oraz występuje zmienność nastrojów i nadmierna płaczliwość. Kobiety tracą zainteresowanie życiem rodzinnym, w tym opieką nad dziećmi. Zmienia się również wygląd kobiety. Jej oczy stają się podkrążone, zmienia się barwa głosu, a na skórze pojawia się sieć naczyń włosowatych. Warto dodać, że alkoholizm diagnozowany u kobiet jest bardzo trudny do leczenia.
Jak zatem leczyć alkoholizm?
Leczenie alkoholizmu nie jest łatwe i wymaga dużego zaangażowania nie tylko chorego i lekarzy, ale również osób znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu pacjenta. Godnym polecenia rozwiązaniem jest podjęcie specjalistycznej terapii w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień. Pracownicy tego rodzaju ośrodków dysponują bowiem nie tylko specjalistyczną wiedzą na temat leczenia alkoholizmu, ale również mają odpowiednie doświadczenie w tym zakresie. Taka specjalistyczna terapia przynosi zwykle dobre rezultaty. Ważne jest w tym wypadku wspieranie osoby borykającej się z chorobą alkoholową oraz stosowanie sprawdzonych metod leczenia. Warto pamiętać o tym, że samodzielne leczenie nie jest możliwe, a próby rzucenia nałogu kończą się niepowodzeniem. Powoduje to frustrację i powrót do picia alkoholu.
Artykuł sponsorowany
Użyte tagi: alkoholizm, nałogi, problemu, alkohol
Zobacz także:
- Resort zdrowia chce walczyć z nadmiernym spożyciem alkoholu i planuje ograniczyć reklamę piwa. Według ekspertów nie zmniejszy to konsumpcji alkoholu
- Wszycie esperalu jako metoda leczenia alkoholizmu w Krakowie
- Detoks alkoholowy — dlaczego jest taki ważny?
- Odtrucie alkoholowe Warszawa – na czym polega?
- Wszywka alkoholowa Esperal Warszawa - przeciwwskazania