Artykuł:
Jak walczyć z odleżynami? Czy plastry na odleżyny pomogą?
Napisany przez link, dnia 2019-02-05 18:21:19
Odleżyny to poważny problem skórny, z którym zmagają się zazwyczaj osoby starsze, obłożnie chore, a także osoby sparaliżowane, które nie wstają z łóżka. Odleżyny to po prostu obszar martwicy skóry. Można jednak im zapobiegać, na przykład stosując plastry na odleżyny. Jak one działają?
Czym są odleżyny?
Odleżyny najczęściej dotyczą osób, które z powodu choroby nie poruszają się i są trwale „przykute” do łóżka. Może to dotyczyć pacjentów geriatrycznych, osób leczonych paliatywnie lub też osoby sparaliżowane, które nie są w stanie poruszać się przy pomocy siły własnych mięśni.
Odleżynami nazywa się martwicę skóry (fragment na ciele), który jest niedokrwiony z powodu trwałego ucisku. Najczęściej odleżyny robią się na tyle głowy, na piętach i kostkach, na kręgosłupie (zwłaszcza w odcinku krzyżowym i lędźwiowym). To właśnie te fragmenty skóry są najbardziej uciskane podczas leżenia. Martwica skóry tworzy się wtedy, kiedy skóra jest niedotleniona.
Odleżyny można sklasyfikować na podstawie 5-stopniowej skali Torrance’a. Pierwszy stopień oznacza, że skóra dopiero zaczyna tworzyć odleżynę, robi się biała, drugi − skóra staje się zaczerwieniona i pojawiają się pęcherze, obrzęki i ból, trzeci − rana zaczyna robić się coraz bardziej głęboka, czwarty − odleżyna wchodzi w tkankę podskórną, mogą pojawiać się czarne fragmenty ciała, piąty − w tym etapie martwica zaczyna zajmować też mięśnie, ścięgna i inne tkanki.
Jak leczyć odleżyny? Plastry na odleżyny
To, jak leczyć odleżyny, zależy od stopnia zaawansowania martwicy. To, co pomaga w złagodzeniu bólu chorego przy rozpoczynającej się martwicy, to plastry na odleżyny. Jak stosować tego typu opatrunki? Zależy to od oceny stopnia odleżyny, której dokonuje lekarz. Przy najgłębszych odleżynach, oprócz opatrunku warto używać żeli czy maści hydrokoloidalnych. Opatrunki hydrokoloidalne stosuje się także na odleżyny stopnia czwartego i trzeciego. Przy czerwonych odleżynach można zakładać opatrunki alginianowe. Pamiętaj, że ważne jest też zmienianie opatrunku i wietrzenie rany.
Plastry na odleżyny ze srebrem w szczególności pomagają przy problemie z nadkażeniem bakteryjnym rany. Plastry ze srebrem na odleżyny działają bowiem przeciwbakteryjnie. Srebro jonowe często zabezpiecza ranę, nawet przed kolonizacją bakterii odpornych na antybiotyki.
Pamiętaj, że plastry na odleżyny możesz też stosować w najwcześniejszej fazie odleżyn, kiedy skóra przybiera kolor biały, żeby zapobiegać dalszemu pogłębianiu się martwicy. Oprócz tego, istotna jest profilaktyka odleżyn u chorego. Preparaty na odleżyny możesz znaleźć pod linkiem: https://drmax.pl/dermokosmetyki/problemy-skorne/odlezyny.
Jak zapobiegać odleżynom? Plastry przeciwodleżynowe i co jeszcze?
Plastry na trudno gojące się rany to etap leczenia już powstałych odleżyn. Jednak u chorego, który leży i nie porusza się o własnych siłach, kluczowe jest podjęcie działań profilaktycznych. Najważniejsze jest zmienianie pozycji chorego co najmniej co 2 godziny. Pomocne mogą okazać się także materace czy poduszki przeciwodleżynowe, które będą zmniejszać ucisk na tkanki i przez to w skórze nie będzie rozpoczynał się proces martwiczy.
Żeby utrzymać dobre krążenie u chorego, istotna jest regularna fizykoterapia, odpowiednie ćwiczenia dla chorego. W tym celu dobrze jest skonsultować się z rehabilitantem, który doradzi lub przeprowadzi właściwą mobilizację chorego. Oglądaj też często skórę chorego. A kiedy zauważysz odleżyny możesz zastosować plastry przeciwodleżynowe.
Plastry na odleżyny to dobry sposób na leczenie nawet zaawansowanych martwic skóry, czyli odleżyn. Zwróć uwagę na to, na jakim etapie rozwoju jest martwica i dobierz odpowiednie plastry na odleżyny, najlepiej z pomocą lekarza.
Użyte tagi: odleżyny, leczenie, leżenie