Artykuł:
Jak wybrać zaufany gabinet stomatologiczny?
Napisany przez WP, dnia 2014-11-20 08:36:06
Na rynku usług stomatologicznych panuje duża konkurencja. Liczba gabinetów stomatologicznych, zlokalizowanych zwłaszcza w dużych miastach uniwersyteckich stale się powiększa. Nowoczesny sprzęt, estetyczne wnętrza, klimatyzowane gabinety to dzisiaj już praktycznie standard spotykany w większości placówek. Na co zatem warto zwrócić uwagę wybierając gabinet, w którym, często całą rodziną chcemy się leczyć? Jak nie wpaść w pułapkę marketingowych trików i haseł?
Po pierwsze warto sobie uświadomić, że gabinet stomatologiczny tworzą ludzie, którzy w nim pracują. To od nich zależy, czy obdarzymy miejsce zaufaniem czy też nie. A ponieważ leczymy się u lekarzy, to im musimy ufać w pierwszej kolejności. Warto zatem sprawdzić, najczęściej za pośrednictwem strony internetowej,czy lekarze pracujący w danym miejscu mają odpowiednie kompetencje i doświadczenie w pracy zawodowej. Pytajmy, czy lekarz posiada tytuł specjalisty w dziedzinie, którą szczególnie się zajmuje. Specjalizacja lekarza gwarantuje, że w danej dziedzinie lekarz osiągnął najwyższy stopień wiedzy i umiejętności praktycznych a także, że posiada on uprawnienia do przeprowadzania skomplikowanych zabiegów i leczenia skomplikowanych przypadków. Aby uzyskać specjalizację w danej dziedzinie nie wystarczy zainteresowanie dana dziedziną. Procedura zdobywania tytułu specjalisty to w naszym kraju długa i „kręta” ścieżka. Po ukończeniu studiów stomatologicznych i pozytywnym zdaniu
Lekarskiego Dentystycznego Egzaminu Państwowego kandydat na specjalistę musi pozytywnie przejść postępowanie kwalifikacyjne na specjalizację, które jest postępowaniem konkursowym. Miejsc specjalizacyjnych jest wciąż dużo mniej niż chętnych na specjalizację lekarzy, stąd dostać się na specjalizację jest bardzo trudno. Jeżeli jednak, dzięki „mieszaninie” szczęścia i uporu, uda się zakwalifikować na specjalizację, przed lekarzem pozostaje kilka (4-5) lat pracy na oddziale specjalistycznym ( np. chirurgii stomatologicznej, protetyki, periodontologii czy stomatologii dziecięcej), kiedy to lekarz rozwija się w danej dziedzinie, musi także wykazać się umiejętnościami praktycznymi, wykonując ściśle określona ilość procedur specjalistycznych. Po zakończeniu kilkuletniej pracy na danym oddziale uprawnionym do szkolenia przyszłych specjalistów lekarz musi pomyślnie zdać Państwowy Specjalizacyjny Egzamin Państwowy. Dopiero wówczas uzyskuje tytuł specjalisty w danej dziedzinie stomatologii i uprawnienia do przeprowadzania specjalistycznych procedur. Proces zdobywania specjalizacji to zatem wiele lat pracy lekarza, dlatego informacje pojawiające się na stronach internetowych niektórych gabinetów, przedstawiające sylwetki młodych, rok dwa lata po studiach lekarzy z opisem „nasi specjaliści”lub „specjalizacja”, to nic innego jak tylko nadużycie i jeden z marketingowych „chwytów”, na które nie posiadając wiedzy dajemy się nabrać. Jeżeli lekarz posiada tytuł specjalisty, na jego pieczątce z pewnością znajdziemy tę informację. Wybierając gabinet stomatologiczny, który w nazwie posiada informację „specjalistyczny” też możemy mieć pewność, że pracujący w nim lekarze to specjaliści w swoich dziedzinach.
Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze gabinetu stomatologicznego? Ważne, aby gabinet proponował nam kompleksową opiekę stomatologiczną. Oznacza to, ze większość problemów stomatologicznych zostanie rozwiązana „ pod jednym dachem”, bez konieczności odsyłania do innych gabinetów, z powodu braku specjalisty na miejscu. Stąd ważne, aby w danym miejscu pracowali lekarze specjalizujący się w różnych dziedzinach stomatologii, co gwarantuje możliwość kompleksowej i wielospecjalistycznej opieki stomatologicznej.
Atmosfera panująca w gabinecie ma również niebagatelne znaczenie. Kontakt z asystentkami, higienistkami, pracownikami rejestracji decyduje o tym w jaki sposób odbieramy gabinet jako całość. Każdy z nas, decydując się na leczenie w prywatnym gabinecie stomatologicznym, liczy na miły, przyjazny i profesjonalny kontakt. Od lekarza oczekiwać będziemy indywidualnego podejścia do naszych problemów stomatologicznych, rzetelnego przedstawienia i przystępnego wytłumaczenia możliwych wariantów leczenia, pomocy w podjęciu decyzji, która zawsze powinna wynikać z naszych potrzeb i oczekiwań względem leczenia.
Autor:
Lek. dent Edyta Gotkiewicz- Cichoń
Specjalista Protetyki Stomatologicznej
Kierownik Specjalistycznego Centrum Stomatologii „Zarzecze”, Kraków
Użyte tagi: najlepsza pasta wybielająca, wybielanie zębów, Signal, stomatologia, leczenie zębów, gabinet stomatologiczny
Zobacz także:
- Piękny uśmiech z pastą wybielającą
- 12 tys. stomatologów przyjedzie w 2016 r. na światowy kongres do Poznania
- Nowy płyn do płukania jamy ustnej - niezastąpiony w walce z nadwrażliwością zębów.
- SIGNAL EXPERT PROTECTION – biały uśmiech dla całej rodziny.
- Ponad 90% Polaków ma próchnicę. Czy kuleje tylko profilaktyka?