Napisany przez PR, dnia 2010-02-01 18:05:36
Pamiętając o tym, iż prawidłowe karmienie dziecka to dla każdej mamy priorytetowa sprawa, przeanalizujmy kolejno wszystkie grupy produktów, które powinny pojawiać się w diecie naszego maluszka.
Po 6 miesiącu życia naszego dziecka konieczne jest wprowadzenie dodatkowych produktów pokarmowych, dodatkowej diety. Zalecane jest, aby rozszerzanie diety niemowlęcia odbywało się z obowiązującym od 2001 r. modelem żywienia niemowląt karmionych piersią opracowanym przez Instytut Matki i Dziecka. W szczególnych przypadkach, kiedy ilość pokarmu jest niewystarczająca (dziecko jest głodne), przyrosty masy ciała zbyt niskie lub zbyt wysokie (do 4 miesiąca podwoiło masę ciała) albo dziecko ma zaparcia, dodatkowe posiłki można wprowadzić już w 5 miesiącu życia.
Wprowadzanie nowych posiłków rozpocznijmy od soku jabłkowego, dopiero kolejno soku marchwiowego.
Następnym nowym składnikiem w diecie powinna być zupka jarzynowa (pierwsze porcje bez pora, cebuli, czosnku), po 6 miesiącu należy już wzbogacić ją o mięso (indyk, kurczak, królik, u dzieci z alergią ostrożnie z cielęciną) konieczny jest dodatek tłuszczu np. masło lub oliwa z oliwek, w 7 miesiącu dodajemy także żółtko. Możesz oczywiście sama przygotowywać posiłki dla dziecka lub kupić gotowe produkty przykładowo firmy Gerber, bądź BoboVita – gotowe do podgrzania. Produkty bezglutenowe stosowane od 5 miesiąca to: kleik ryżowy, kaszka kukurydziana czy mąki z wymienionych ziaren. Od 9 miesiąca, w małych ilościach (1-2 plasterki) można podawać chudą wędlinę (bez konserwantów). Kefiry, jogurty, twaróg czy np. całe jajo w postaci jajecznicy na parze podajemy w 11 miesiącu życia naszego maluszka. Owoce takie jak cytrusy, banany, a także kakao, mogą być wprowadzane do diety dopiero pod koniec 10 miesiąca życia, jeżeli jednak u dziecka jest stwierdzona alergia zalecane jest stosowanie tych produktów dopiero po 1 roku życia.
Bardzo ważne jest to, aby każdy nowy składnik był wprowadzany do diety w niewielkich ilościach (3-4 łyżeczki) i nigdy kilka na raz (aby wykluczyć potencjalne ryzyko wystąpienia alergii). Od 7 miesiąca nie należy rozdrabniać już posiłków (szczególnie zup- wcześniej miksowane warzywa, teraz już rozdrabniane widelcem) aby móc stymulować dziecko do żucia. Nie należy dosalać potraw w okresie niemowlęcym oraz nie należy dodawać cukru (wybierać np. soki i deserki owocowe bez cukru). Ważne jest, aby stosować produkty zgodnie z wiekiem, który jest deklarowany na opakowaniu przez producenta. Nigdy nie zmuszajmy dziecka do jedzenia, unikajmy tzw „wpychania na siłę” jedzenia. Dziecko od początku powinno kojarzyć posiłek jako coś przyjemnego.
Przedstawione wskazówki dotyczą tylko dzieci zdrowych, w innym przypadku dieta niemowlęcia musi być ustalana indywidualnie z lekarzem lub dietetykiem.
Wprowadzane po 6 miesiącu posiłki nie mogą całkowicie zastępować karmienia piersią i powinny być podawane po przystawieniu do piersi. Bardzo ważne jest to, aby posiłki uzupełniające od samego początku były podawane łyżeczką a nie przez smoczek, aby nie zniechęcać dziecka do ssania piersi.
Użyte tagi:
Zobacz także: