Artykuł:
Kobiece serca do kontroli
Napisany przez M-S-M, dnia 2014-03-06 12:06:47
Jak wynika z analiz raportu Polki 2013 kobiety w Polsce są w znacznie gorszej sytuacji od mężczyzn już na etapie badań diagnostycznych. Może mieć to związek z powszechnym przekonaniem o częstszym występowaniu chorób krążenia u mężczyzn. W rzeczywistości to kobiety są obciążone większym ryzykiem wystąpienia wspomnianych chorób. Niestety, codzienne obowiązki i troska o swoich bliskich jest często powodem braku czasu na wykonanie badań kontrolnych.
Organizatorzy kampanii „Ciśnienie na życie” alarmują: Polki, zadbajcie o swoje serca!
Sytuacja Polek
W Polsce panuje powszechne przekonanie, że choroby układu krążenia dotyczą głównie mężczyzn, a wśród kobiet najczęstszą przyczyną śmierci są nowotwory. Raport „Polki 2013 – zdrowie i jego zagrożenia” obala obydwa mity.
Kobiety, szczególnie w wieku pomenopauzalnym, są obciążone większym ryzykiem wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Z ich powodu umiera aż 55% wszystkich Polek (za 22% zgonów odpowiadają nowotwory). Istotne jest to, że obserwuje się stały wzrost częstości występowania schorzeń układu krążenia, co jedynie częściowo można tłumaczyć starzeniem się społeczeństwa.
Bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia kobiet jest powszechne przekonanie, że wspomniane schorzenia dotykają jedynie mężczyzn. Z analiz raportu wynika, że już na etapie badań diagnostycznych często nie dopuszcza się możliwości zaistnienia u kobiet chorób układu sercowego. Powoduje to znacznie późniejsze zdiagnozowanie schorzeń, co łączy się ze zwiększeniem ryzyka zachorowania na zawał serca lub udar mózgu.
Najważniejsza jest profilaktyka - w Dzień Kobiet zbadaj swoje serce!
Najskuteczniejszymi formami walki ze schorzeniami układu krążenia są systematyczne badania i odpowiednia profilaktyka.
Ogólnopolska Kampania „Ciśnienie na życie” wychodzi naprzeciw problemowi, organizując bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz wieku serca w całej Polsce. Przy pomocy specjalnej aplikacji[1], organizatorzy kampanii przeprowadzają badanie przesiewowe, dzięki któremu Polki mogą sprawdzić, ile lat mają ich serca. Jest to pierwsze tego typu badanie przeprowadzone na tak dużą skalę w Europie.
Aplikacja „Wiek serca” pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hipercholesterolemię. Obniżeniu wieku serca sprzyja pozbycie się otyłości poprzez stosowanie zdrowej diety, rzucenie palenia i zwiększenie aktywności fizycznej.
„Pielęgniarka lub lekarz po zbadaniu ciśnienia tętniczego krwi, zmierzeniu obwodu brzucha oraz przeprowadzeniu wywiadu dotyczącego przebytych chorób, przyjmowanych leków, może jednym kliknięciem sprawdzić wiek serca pacjenta” – komentuje dr hab. T. Zdrojewski, koordynator badania NATPOL 2011. „Obecnie aplikacja będzie narzędziem wykorzystywanym podczas badań w ramach kampanii „Ciśnienie na życie”, ale w przyszłości może także ułatwić pracę lekarzom, a przede wszystkim pomoże pacjentom lepiej zrozumieć stan swojego zdrowia oraz wykryć czynniki ryzyka wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu” – dodaje.
Więcej informacji, a także aktualny kalendarz organizowanych akcji bezpłatnych badań można znaleźć na stronie www.cisnienienazycie.pl
***
Informacje o Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Ciśnienie na życie”
Polfa Warszawa Grupa Polpharma jest sponsorem ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Ciśnienie na życie”. Akcja ma uświadomić Polakom, jakie ryzyko niesie ze sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. Jak bowiem wynika z badania przeprowadzonego przez PBS w styczniu 2014 roku „Profilaktyka nadciśnienia tętniczego oraz zdrowego trybu życia dla serca wśród Polaków”, tylko 1/3 respondentów mierzy ciśnienie krwi regularnie. Ponad połowa badanych uważa, że kontrolę można rozpocząć po 50. roku życia lub dopiero po wystąpieniu zawału serca lub udaru, albo w ogóle nie wie, kiedy należy zacząć kontrolować ciśnienie. Panuje też przekonanie, że konsultacja lekarska i badania profilaktyczne są domeną starzejącego się pokolenia. Wyniki raportu pokazują, że wiedza o nadciśnieniu jest niekompletna i konieczna jest dalsza edukacja w tym zakresie.
Jednym z głównych zadań kampanii jest przeprowadzenie jak największej liczby pomiarów ciśnienia krwi oraz badań wieku serca. W 2013 r. w ramach kampanii udało przeprowadzić się ponad 250 000 tys. pomiarów. W 2014 r. badania będą wykonywane w centrach handlowych, podczas ważnych konferencji medycznych, biznesowych, masowych wydarzeń sportowych, pielgrzymek oraz kontroli drogowych.
[1] Aplikacja powstała w oparciu o wyniki Impact of atrial fibrillation on the risk of death: The Framingham Heart Study
i publikację R. D’Agostino i wsp. Circulation oraz prace badawcze zespołu dra hab. T. Zdrojewskiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W badaniu wyliczono wiek serca dla osób w wieku od 30 do 74 lat, które dotąd nie przebyły ani zawału serca, ani udaru mózgu. Dlatego miarodajne wyniki uzyskamy tylko w tej grupie wiekowej.
PR
Użyte tagi: nadciśnienie, leczenie chorób serca, wiek serca
Zobacz także:
- W czasie wyjazdów na ferie - ciśnienie i wiek serca kierowców do kontroli!
- Kampania „Ciśnienie na życie” zbada wiek serca Polaków za pomocą innowacyjnej aplikacji
- Podatniku, zadbaj o swoje serce!
- Przebadani kierowcy ruszyli na ferie
- Profilaktyka nadciśnienia bliższa Polakom - wyniki najnowszego raportu