Artykuł:
Leki na przeziębienie - co wybrać?
Napisany przez link, dnia 2021-12-13 10:46:52
Kiedy dopadnie nas infekcja, która nie chce ustąpić, swoje pierwsze kroki kierujemy do apteki. Niestety w okresie jesienno-zimowym bywamy w niej naprawdę częstymi gośćmi. Jakie leki na przeziębienie wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
1. Leki na przeziębienie - jak rozpoznać, czy ich potrzebujemy?
2. Jakie leki na przeziębienie wybrać?
Przeziębienie - to słowo nie brzmi groźnie, ale wszyscy wiemy, z jak uciążliwymi dolegliwościami może się wiązać. Niestety w sytuacjach podbramkowych rzadko możemy sobie pozwolić na odpoczynek pod ciepłym kocem z kubkiem ciepłej herbaty. A z codziennymi obowiązkami ciężko sobie radzić, mając zatkany nos, kaszel i inne uciążliwe objawy. Jak się ratować? Najlepiej wybierając leki na przeziębienie dostępne bez recepty.
1. Leki na przeziębienie - jak rozpoznać, czy ich potrzebujemy?
Przeziębienie to infekcja górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym. Objawy przeziębienia to zmęczenie, apatia, kichanie i męczący katar, drapanie w gardle, ból gardła i chrypka, kaszel suchy, kaszel mokry, a także stan podgorączkowy i gorączka.
Objawy przeziębienia najmocniej odczuwamy w 2 i 3 dobie infekcji. Po tym czasie zazwyczaj łagodnieją. A co, jeśli tak się nie dzieje? Jak odróżnić przeziębienie od grypy?
Objawy grypy pojawiają się nagle. Występuje wówczas gorączka i dreszcze, chory odczuwa duże osłabienie, bóle głowy i bóle mięśni. Uskarża się też na złe samopoczucie i ogólną męczliwość. Objawy takie jak uciążliwy kaszel, ból gardła i mięśni, zazwyczaj pojawiają się po kilku dniach. Objawów grypy w żadnym wypadku nie należy bagatelizować, ponieważ do pogorszenia stanu chorego może dojść bardzo szybko, może też dojść do komplikacji.
2. Jakie leki na przeziębienie wybrać?
Walcząc z przeziębieniem możemy sięgać po leki przeciwbólowe, leki przeciwgorączkowe, leki przeciwzapalne, a także środki na katar, kaszel czy ból gardła. Oczywiście w aptece bez trudu dostaniemy te bez recepty, a farmaceuta z pewnością doradzi nam, po co warto sięgnąć.
Najlepiej wspomagać się też naturalnymi sposobami - herbatą z miodem i cytryną, mlekiem z czosnkiem i treściwym rosołem. W sezonie jesienno-zimowym w każdym domu z pewnością przydadzą się też naturalne dobra, takie jak olejek rozmarynowy, olejek eukaliptusowy, olejek lawendowy czy też olejek goździkowy. Natomiast kierując się zasadą, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, możemy też sięgać po witaminy i suplementy diety, które wspomagają odporność.
Oczywiście w takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem i wszelkie środki, także te dostępne bez recepty, stosować z rozwagą.
Użyte tagi: przeziębienie, leki, leczenie