Artykuł:
LUCASy ratują w Elblągu
Napisany przez M-S-M, dnia 2014-11-17 11:51:16
Dział Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu po raz kolejny wzbogacił się o nowoczesny sprzęt medyczny. Jest to aż 7 sztuk urządzeń do masażu klatki piersiowej – LUCAS2. Sprzęt trafił do wszystkich podstawowych i specjalistycznych zespołów ratowniczych w powiecie elbląskim. W przeciągu ostatnich dwóch tygodni przeprowadzono przy ich użyciu już dwie skuteczne resuscytacje.
LUCAS2 to nowoczesne urządzenie, służące do automatycznej kompresji klatki piersiowej w razie wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia. Wykonuje 100 ucisków na minutę o głębokości kompresji ponad 5 cm. Użycie takiego sprzętu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej daje poszkodowanemu dużo większą szansę przeżycia niż masaż wykonywany przez człowieka. Mechaniczna precyzja pozwala na skuteczne prowadzenie resuscytacji, włączając w to trudniejsze przypadki reanimacji o długim czasie trwania lub przeprowadzanej w trakcie transportu pacjenta do szpitala.
Efektywność pracy LUCASa jest niewiarygodna. Podczas wykonywania kilkuminutowej resuscytacji ludzkie siły słabną. Co prawda w pierwszej minucie skuteczność ręcznej kompresji sięga ok. 80%, ale już w kolejnych maleje do ok. 20%. LUCAS natomiast zawsze zapewnia stały, jednostajny rytm uciśnięć o prawidłowej głębokości. Nawet doświadczeni ratownicy po kilku minutach prowadzenia masażu serca odczuwają zmęczenie. Ręcznie nie da się utrzymać takiego tempa. Urządzenia oczywiście nie zastąpią człowieka, ale będą skuteczniej wykonywały masaż klatki piersiowej. Gdy w grę wchodzi ratowanie ludzkiego życia, tempo takiego masażu odgrywa ogromne znaczenie.
Zainstalowanie urządzenia na klatce piersiowej pacjenta trwa kilkanaście sekund – polega na wsunięciu pod plecy deski stabilizującej, nałożeniu górnej części w postaci podkładki uciskającej oraz zapięciu rąk pacjenta pasami mocującymi – mówi Michał Missan - Koordynator Działu Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu - Konstrukcja urządzenia pozwala na prowadzenie defibrylacji pacjenta bez konieczności zdejmowania LUCASa. W czasie kiedy urządzenie niestrudzenie prowadzi systematyczne uciski, zespół ratownictwa medycznego może w pełni skoncentrować się na czynnościach związanych z ratowaniem pacjenta, takich jak podawanie leków, defibrylacja czy wentylacja – dodaje.
Lekarze, ratownicy doceniają przede wszystkim to, że w czasie, kiedy LUCAS wykonuje masaż serca, oni mogą spokojnie przeprowadzać inne, konieczne zabiegi. Zaoszczędzone minuty podczas akcji ratunkowej, mogą okazać się decydujące w walce o życie pacjenta. Wdrażanie nowoczesnych urządzeń podnosi skuteczność działań ratunkowych, a także zdecydowanie zwiększa szanse na uratowanie życia i zdrowia osobom z nagłym zatrzymaniem krążenia. Urządzenie pomaga już w kilkudziesięciu polskich szpitalach. Jego niezawodność, wydajność oraz łatwość w obsłudze docenia coraz więcej zespołów Ratownictwa Medycznego, pracowników Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i Pracowni Kardiologii Inwazyjnej. Elbląskie Ratownictwo Medyczne jest jednym z nielicznych w Polsce, które posiada LUCASy na pokładzie wszystkich swoich ambulansów.
PR
Użyte tagi: Physio-Control, Lifepak, ratownictwo medyczne, ratownik medyczny, LUCAS, resuscytacja