Artykuł:
Magnez dla aktywnych - dlatego odgrywa tak ważną rolę?
Napisany przez Janik Krzysztof, dnia 2016-04-26 14:12:52
Systematyczna aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia. Musimy jednak pamiętać, że im intensywniejsze są nasze treningi, tym większe staje się zapotrzebowanie organizmu na minerały. O których z nich nie możemy zapominać?
Magnez – bezcenny minerał nie tylko dla aktywnych
Magnez jest jednym z tych minerałów, które w ludzkim organizmie odgrywają bardzo ważną rolę. Tam, gdzie potrzebne są dobra pamięć i koncentracja, tam magnez staje się niezbędny. Minerał ten odgrywa jednocześnie ogromną rolę w diecie osób aktywnych. Dlaczego? Bo wraz z potem z organizmu wydalany jest też magnez – minerał ważny nie tylko dla układu nerwowego, ale i dla naszych mięśni. Objawy niedoboru magnezu mogą poważnie utrudniać nie tylko kolejne treningi, ale i codzienne funkcjonowanie. Skurcze mięśni, rozdrażnienie i większa podatność na infekcje nie są przecież jedynymi skutkami niedoboru magnezu. Ofiarą jego niedoboru pada też serce, z czym wiążą się takie dolegliwości, jak zaburzenia rytmu oraz niepokojące drgawki. Gdzie znajdziemy spore ilości magnezu? W gorzkiej czekoladzie, kaszy gryczanej, białej fasoli oraz orzechach laskowych. Warto też sięgać po płatki owsiane oraz po groch, sałatę i ciecierzycę.
Potas – gdzie go szukać?
Potas wpływa na ciśnienie krwi, dzięki niemu nasz organizm jest też w stanie odpowiednio gospodarować wodą, możemy utrzymać kości w dobrym stanie i skutecznie wspierać mięśnie. Gdzie znajdziemy spore ilości tego minerału? W daktylach, bananach, roślinach strączkowych oraz w ziemniakach. Dobrym źródłem potasu są też soki z pomidorów lub pomarańczy, po które warto sięgać również ze względu na zawartość sporych ilości witamin.
Sód – naturalne elektrolity
Równie ważny dla zdrowia sportowca jest sód. Wprawdzie jego nadmiar może negatywnie wpływać na ciśnienie krwi, jednak sportowcy – wraz z potem – tracą jego spore ilości. Ci, którzy wyjątkowo intensywnie trenują, powinni pamiętać o wodzie z dodatkiem sodu. Dlaczego? Bo przy wyjątkowo długich i intensywnych treningach może dojść do hiponatremii, której objawami są problemy z obrzękami kostek i nadgarstków, nudności oraz nasilające się problemy z koordynacją.
Żelazo i jego wpływ na wydolność organizmu
Żelazo jest minerałem, który ma ogromny wpływ na wydolność organizmu. Dlaczego? Ponieważ odpowiada za rozprowadzanie tlenu w organizmie. Jego brak oznacza zatem więcej problemów z dotlenieniem komórek i poszczególnych narządów, spadek formy i gorsze samopoczucie. Po jakie produkty warto sięgać ze względu na żelazo? Wątróbka, chuda wołowina, figi, sezam i zielone warzywa – oto doskonałe źródła żelaza, dzięki którym nasza dieta stanie się znacznie bardziej wartościowa.
Jeśli zamierzamy rozpocząć intensywne treningi, musimy w odpowiedni sposób zmodyfikować dietę. Pamiętajmy, że im aktywniej będziemy spędzać czas, tym więcej minerałów będzie potrzebował nasz organizm.
Źródło zdjęcia: shutterstock.
Użyte tagi: objawy niedoboru magnezu, magnez, zdrowie, witaminy