Artykuł:
Na czym polega badanie wariograficzne?
Napisany przez link, dnia 2019-11-12 17:44:38
Badanie wariografem to nic innego jak wykrywanie kłamstwa za pomocą obserwacji reakcji psychofizycznych osoby badanej. Większość osób zna je wyłącznie z filmów i kojarzy z fikcją, natomiast badania takie naprawdę są przeprowadzane. W Polsce wykorzystuję je biegli i eksperci z Instytutu Badań Wariograficznych.
-
Do czego służy wariograf?
-
Jak przebiega badanie wariograficzne?
-
Jak przebiega badanie wariograficzne?
Do czego służy wariograf?
Wariograf wzbudza lęk zarówno u winowajców, jak i tych, którzy nie mają nic na sumieniu. Zdaje się on być bowiem urządzeniem "wszechwiedzącym", a przynajmniej doskonale odczytującym i interpretującym reakcje ludzkiego ciała. Co ciekawe badania wariograficzne wykonuje się nie tylko podczas poważnych śledztw. Korzystają z nich pracodawcy "analizujący" swoich pracowników, jak i małżonkowie podejrzewający drugą połówkę o zdradę. Instytut Badań Wariograficznych prowadzi zarówno badania prywatne na zlecenie idywidualnych klientów, jak i badania dowodowe oraz komercyjne.
Jak przebiega badanie wariograficzne?
Badanie wariograficzne najczęściej odbywa się w pustym pokoju, w którym znajdują się jedynie stół z urządzeniem oraz dwa krzesła dla badanego i przeprowadzającego test. Osobie poddawanej badaniu na wybrane części ciała zakłada się czujniki poligrafu. Ich celem jest rejestracja i zapis zmian fizjologicznych zachodzących podczas rozmowy, którą prowadzi biegły lub ekspert. Chodzi przede wszystkim o rejestrację stanu emocjonalnego i jego zmian. Dlatego też podczas badania zadaje się nie tylko ważne z punktu widzenia roztrząsanej sprawy pytania, lecz także podejmuje się zagadnienia zupełnie obojętne dla badanego. Wariograf oczywiście nie daje jednoznacznej odpowiedzi: winny/niewinny, prawda/fałsz. Kluczowa jest interpretacja obrazu graficznego przez eksperta, natomiast wiedza na temat reakcji organizmu na prawdę i fałsz w dużej części przypadków pozwala postawić bardzo jednoznaczne twierdzenia, co do tego, czy ktoś mówi prawdę czy kłamie. Człowieka zdradza bowiem jego własny organizm i konkretne reakcje fizjologiczne.
Kto przeprowadza badanie?
Badanie wariograficzne musi zostać przeprowadzone przez osoby kompetentne i merytorycznie przygotowane do tego typu badań. Tutaj nie chodzi wyłącznie o umiejętność przeczytania obrazu z wariografu, odczytania zależności między konkretnymi pytaniami a reakcjami organizmu. Warunkiem skutecznego badania są także same pytania i sposób przeprowadzenia rozmowy. Bez właściwego scenariusza badanie może się po prostu nie powieść.
Użyte tagi: badania, wariograf, kłamstwa, prawda
Zobacz także:
- Densytometria: zasady, zastosowanie i przebieg badania
- PROPOZYCJA OGRANICZENIA ZAKRESU BADAŃ MEDYCYNY PRACY JEST ZAGROŻENIEM DLA ZDROWIA PRACOWNIKÓW
- Poziom cholesterolu – profilaktyka najskuteczniejszą walką z chorobą
- Wszystkie ręce na pokład – Piknik Profilaktyki Nowotworowej w Kołobrzegu
- Rezonans magnetyczny - jakie daje możliwości?