Artykuł:
Niepłodność równa się problem
Napisany przez PR, dnia 2010-05-09 19:22:49
Poziom wiedzy na temat niepłodności na szczęście wzrasta, jednak nadal pojęcie "niepłodność" wiązane jest z takimi skojarzeniami jak: dziecko z probówki, chora kobieta, czy temat tabu o którym nie warto rozmawiać. Jednym słowem niepłodność to dla większości społeczeństwa problem w ich rozumieniu nie do pokonania, problem wyłącznie kobiety – a tak oczywiście nie jest.
Poziom wiedzy na temat niepłodności na szczęście wzrasta, jednak nadal pojęcie "niepłodność" wiązane jest z takimi skojarzeniami jak: dziecko z probówki, chora kobieta, czy temat tabu o którym nie warto rozmawiać. Jednym słowem niepłodność to dla większości społeczeństwa problem w ich rozumieniu nie do pokonania, problem wyłącznie kobiety – a tak oczywiście nie jest.
Jak wybrać klinikę by uzyskać najlepszą diagnozę i poradę?
Problem pomaga rozwiązać serwis www.ekliniki.pl, który nie tylko zawiera praktyczne porady medyczne, ale także dysponuje rozbudowaną bazą klinik, którą można przeszukiwać zgodnie z indywidualnymi preferencjami: typem specjalizacji klinicznej, miejscowością oraz województwem. Kliniki leczenia niepłodności, a także inne oferujące badania diagnostyczne i profesjonalną opiekę medyczną znajdziemy w szybki i prosty sposób.
Osoby przeszukujące bazę klinik mają w tym miejscu dostęp nie tylko do opisu kliniki oraz profilu jej działalności, ale także mogą zapoznać się z wcześniejszymi jej realizacjami. Istnieje także możliwość skontaktowania się jej z przedstawicielami bezpośrednio z poziomu strony.
Jakże krzywdzące są to skojarzenia i jak bardzo płytkie w swojej formie.
Stan bezpłodności z którym zwracamy się do lekarza już po samym wywiadzie lekarskim może okazać się przejściowym problemem do całkowitego wyleczenia. W natłoku codziennych obowiązków zapominamy bowiem, iż pewne procesy chorobowe te już wcześniej zdiagnozowane, jak przykładowo nasze choroby przewlekłe, czy wcześniej nie ujawnione zaburzenia funkcjonowania naszego organizmu, bądź same sytuacje stresujące towarzyszące nam w dniu codziennym, mogą odpowiadać za powielający się negatywny wynik testu ciążowego.
Należy pamiętać, że choroby typu: cukrzyca, choroby tarczycy, czynniki psychologiczne, a także wszelkie uzależnienia mogą odpowiadać za brak ciąży. Do tego wszystkiego należy dołożyć wszelkie choroby ginekologiczne zdiagnozowane podczas wizyty lekarskiej, a także otyłość, bądź nadmierną chudość. Zależności jest bardzo wiele, dlatego niezbędny jest dokładny wywiad lekarski, diagnostyka i leczenie.
Jak wynika z najbardziej powszechnej definicji "niepłodność" to stan, w którym zachodzi niemożność zajścia w ciążę pomimo rocznego współżycia seksualnego z przeciętną częstotliwością 3–4 stosunków tygodniowo, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. I już w tym miejscu powinniśmy zadać sobie pytanie: jak często dochodzi do zbliżeń w naszym przypadku? Jak często mamy szansę dokonać zapłodnienia? Pamiętając jednocześnie o tym, iż w ciągu miesiąca w cyklu kobiety występują dni płodności i niepłodności, do tego miesiączka oraz inne czynniki wpływające na samopoczucie i zmęczenie, stres.
Przewlekłe zmęczenie, wysoki poziom stresu, siedzący tryb życia, zła dieta oraz używki to czynniki, które w równym stopniu zakłócają prawidłowe funkcjonowanie organizmu zaróno u kobiety jak i u mężczyzny.
Jak wynika z badań problem niepłodności dotyczy 10–15% par w wieku reprodukcyjnym. Z tego za 35% niepłodności odpowiada kobieta i tyle samo mężczyzna, za kolejne 10% odpowiadają jednocześnie oboje, natomiast w 20% przypadków nie da się określić jednoznacznej przyczyny bezpłodnosci.
Komplet wszelkich badań, dobrze postawiona diagnoza i właściwe leczenie mogą zapewnić nam pomyślność w zapłodnieniu.
Współczesna medycyna dostarcza nam coraz to nowszych metod do walki z niepłodnością i nie chodzi tu wcale o ostateczne rozwiazania w postaci in vitro. Przypomnijmy w skrócie co to jest zapłodnienie w kliniki in vitro? To tak zwane zapłodnienie pozaustrojowe, zapłodnienie in vitro (ang. in vitro fertilisation, IVF) – metoda polegająca na doprowadzeniu do połączenia komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych, poza żeńskim układem rozrodczym. Zaliczana do technik rozrodu wspomaganego medycznie.
A co zrobić, gdy mimo wszelkich naszych starań upragnione dziecko nie chce przyjść na świat? Co wówczas, gdy nasza dusza jest płodna a nasze ciało nie?
Wówczas warto zastanowić się nad prorytetami naszego całego życia, chociażby nad aspektem religijnym, który w wielu przypadkach ma decydujący wpływ na ostateczną decyzję. W tym miejscu warto przedstawić podejście kościoła katolickiego do metody in vitro planowania potomstwa. Według Katechizmu Kościoła Katolickiego: techniki, które powodują oddzielenie rodzicielstwa wskutek interwencji osoby spoza małżeństwa (oddawanie spermy lub jaja, macierzyństwo zastępcze), są głęboko niegodziwe. Techniki te (sztuczna inseminacja i sztuczne zapłodnienie heterologiczne) naruszają prawo dziecka do urodzenia się z ojca i matki, których zna i którzy połączeni są węzłem małżeńskim. Techniki te pozostają w sprzeczności z wyłącznym prawem małżonków do stania się ojcem i matką wyłącznie dzięki sobie.
Pytajmy siebie samych o to, co jest dla nas najlepsze, pytajmy lekarzy z najlepszych klinik leczenia niepłodności i nie bójmy się pytać innych, w tym naszych bliskich. Różne poglądy, czasami bardzo odległe od siebie mogą ułatwić nam podjęcie ostatecznej decyzji.
M-S-M
Polecamy.