Artykuł:
PACJENCI Z RAKIEM NERKI CZEKAJĄ NA NOWE LEKI
Napisany przez PR, dnia 2017-11-15 13:56:01
W Polsce rak nerki rozpoznawany jest u ok. 4,5 tys. osób rocznie. To obecnie siódmy najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn. Mimo że choroba wciąż jest groźna, istnieją już leki, które są w stanie zahamować jej postęp. O to, by były dostępne także w Polsce, zabiegają organizacje pacjentów, lekarze i chorzy.
O refundację nowoczesnych terapii onkologicznych dla chorych z zaawansowanym nowotworem nerki apelują przy wsparciu ekspertów Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych oraz Fundacja Wygrajmy Zdrowie.
- Staramy się, żeby nasze standardy dorównywały standardom światowym. Wprowadzenie innowacyjnych leków jest ważne zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy, którzy w Polsce mają obecnie ograniczone możliwości leczenia tego nowotworu – podkreśla Beata Ambroziewicz, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie oraz członek zarządu Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
PRZEŁOM W LECZENIU RAKA NERKI
Jeszcze kilkanaście lat temu późne wykrycie nowotworu oznaczało dla pacjenta niewielkie szanse na przeżycie najbliższych 5 lat, wraz z postępem medycyny sytuacja chorych istotnie się zmieniła.
- W przeszłości nie było zbyt wielu możliwości leczenia chorych. Rak nie reagował na radioterapię, chemioterapia także nie przynosiła oczekiwanych efektów. Przełom nastąpił, gdy pojawiły się leki ukierunkowane molekularnie, które hamują powstawanie nowych naczyń krwionośnych, a tym samym rozwój guza. Dziś, dzięki nowoczesnemu leczeniu możemy powiedzieć, że rak nerki stał się już chorobą przewlekłą – podkreśla mówi dr n. med. Jakub Żołnierek z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie.
Zobacz także - Fillersi - hurtownia medycyny estetycznej dla lekarzy
Podczas tegorocznej konferencji onkologicznej ESMO w Madrycie ogłoszono wyniki badań na temat innowacyjnych możliwości leczenia. Według ekspertów nowe leki są pod każdym względem skuteczniejsze od poprzednio stosowanych i znacząco wydłużają życie pacjentów z zaawansowanym rakiem nerki, dlatego tak ważne jest, aby były dostępne. Zdaniem specjalistów dotychczasowy wybór metod leczenia chorych na raka nerki w Polsce jest za mały i nie wyczerpuje wszystkich możliwości, zwłaszcza wśród pacjentów z nieoperacyjnym nowotworem.
- Wdrożenie innowacyjnego leczenia to przede wszystkim szansa dla tych, u których rokowania jak dotąd były niepomyślne, a wszystkie inne zastosowane dotychczas terapie zawiodły - wyjaśnia dr Jakub Żołnierek.
Przykładem jest Jadwiga Brzezińska, która o tym, że ma rozsianego raka nerki dowiedziała się, gdy miała już przerzuty do mózgu, płuc i wątroby.
- Kiedy żaden z leków nie przynosił już rezultatu , dowiedziałam się o możliwości skorzystania z nowej metody leczenia, które hamuje rozwój nowotworu. Po ostatnich badaniach lekarze nie stwierdzili obecności nowych zmian nowotworowych. Chciałabym, żeby inni chorzy też mogli skorzystać z nowych leków – mówi pacjentka.
Film na temat profilaktyki i leczenia raka nerki z udziałem dr. Jakuba Żołnierka, onkologa klinicznego oraz prof. Cezarego Szczylika, specjalisty w dziedzinie onkologii, hematologii i chorób wewnętrznych.
Link: https://youtu.be/3nkmGWQGxoY
Fundacja Wygrajmy Zdrowie, tel.: 22 658 23 61, mail: fundacja@wygrajmyzdrowie.pl
Użyte tagi: rak nerki, leczenie raka, choroby