Artykuł:
Po co nam kaszel? Czy zawsze warto go powstrzymywać?
Napisany przez ADV., dnia 2014-12-30 12:03:16
O tym, że kaszel jest dość nieprzyjemną i meczącą dolegliwością przekonał się z pewnością każdy z nas. Objaw ten bowiem towarzyszy na przykład infekcjom wirusowym, takim jak grypa czy przeziębienie, a także alergii i innym schorzeniom. Z uwagi na powszechność tego symptomu warto wiedzieć, skąd bierze się kaszel, po co jest nam potrzebny oraz kiedy i w jaki sposób się go pozbyć.
Skąd bierze się kaszel?
Kasłanie jest naturalnym odruchem naszego układu oddechowego – sposobem na jego oczyszczenie. Występuje w sytuacji, gdy do dróg oddechowych dostaną się jakieś ciała obce (na przykład kawałki jedzenia w wyniku zakrztuszenia się) lub też – częściej – gdy dojdzie do podrażnienia błony śluzowej. Przyczyn takiego podrażnienia może być kilka. Wymienić można choćby osadzenie się na błonie śluzowej kurzu i pyłu, drażniącego gazu, a także zwiększona ilość wydzieliny wywołanej jakąś infekcją. Gdy kaszlemy, powietrze zostaje gwałtownie wypchnięte z płuc, nabierając prędkość nawet do 120 m/s, a nasze drogi oddechowe ulegają odetkaniu i oczyszczeniu. Jak zatem widać, kaszel jest jednym z mechanizmów obronnych organizmu.
Kiedy walczyć z kaszlem?
Wszystko zależy od dwóch czynników:
- tego, co wywołało kaszel,
- typu kaszlu, z jakim mamy do czynienia.
Kaszlu powstrzymywać nie powinno się w sytuacji, gdy jest on wynikiem zakrztuszenia się – będzie on najszybszą metodą pozbycia się ciała obcego. Blokować odruchu kasłania nie powinno się także, gdy jest on wynikiem infekcji, w wyniku której w naszych płucach czy oskrzelach zbiera się wydzielina – kaszel jest naturalnym sposobem na pozbycie się jej z organizmu i przeciwdziałanie rozwojowi choroby. W takim przypadku najlepiej podać leki wykrztuśne, które przyspieszą ten proces.
Objawy kaszlu łagodzić warto w sytuacji, gdy mamy do czynienia z tzw. kaszlem suchym, a więc takim, któremu nie towarzyszy wydzielina. W takim przypadku możemy nawilżyć śluzówkę, stosując np. inhalacje, a dodatkowo sięgnąć po leki przeciwkaszlowe, które pozwolą złagodzić objawy.
W celu złagodzenia kaszlu (mokrego i suchego) można łagodzić podając syropy, które mają w swoim składzie składniki działające na oba rodzaje kaszlu (np. Stodal).
Należy pamiętać, że jeśli kaszel – niezależnie od typu – utrzymuje się dłużej niż przez kilka dni i towarzyszą mu inne objawy takie, jak np. gorączka, warto udać się do lekarza, który wskaże najskuteczniejszy sposób leczenia.