Artykuł:
Ponad 90% Polaków ma próchnicę. Czy kuleje tylko profilaktyka?
Napisany przez M-S-M, dnia 2017-08-29 09:27:17
Polacy słabo dbają o swoje zęby. Próchnicę ma już ponad połowa pięciolatków. Problemy pogłębiają się wraz z wiekiem. Winni są głównie rodzice, którzy nie uczą, jak ważne jest codzienne mycie zębów, płukanie jamy ustnej czy używanie nitki dentystycznej. Nie lepiej jest z samymi dorosłymi. Nie dość, że niezbyt troszczą się oni o profilaktykę, to jeszcze za rzadko odwiedzają stomatologa – często dopiero wtedy, gdy coś boli.
„Według przeprowadzonych badań Polacy w 70% leczą się w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Dlaczego? Dlatego że muszą zbyt długo czekać na wizytę finansowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Plus jest taki, że w prywatnych gabinetach korzystamy z coraz szerszej palety usług stomatologicznych. Nie są to tylko profilaktyczne wizyty kontrolne czy leczenie podstawowych ubytków. Zaczyna się opieka ortodontyczna i bardzo często pojawiają się dłuższe plany leczenia, które powodują, że możemy w końcu wyleczyć sobie zęby w 100%” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Krzysztof Sokalski, prezes firmy Medical Finance Group.
Warto zauważyć, że coraz częściej korzystamy też z zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, takich jak wybielanie zębów czy wstawianie implantów. Co ciekawe, rynek implantów w naszym kraju rozwija się dwa razy szybciej niż rynek stomatologiczny. Pokazuje to, jak duże znaczenie ma dla nas wygląd zębów.
Ile pieniędzy wydajemy na leczenie stomatologiczne? Raczej niedużo – średnio 58 zł miesięcznie. Część z nas pokrywa koszty swoich zabiegów z bieżących dochodów lub oszczędności. Inni zaciągają na ten cel kredyty w bankach. Jeszcze inni korzystają ze specjalnych programów finansowania usług medycznych.
Źródło: InfoWire.pl
Użyte tagi: zęby, próchnica, leczenie zębów, stomatolog, stomatologia