Artykuł:
Porozmawiajmy o zdrowiu Polek
Napisany przez M-S-M, dnia 2014-03-06 08:31:22
Kobiety żyją zdrowiej, bardziej komfortowo, są silniejsze psychicznie od mężczyzn i zapadają na choroby typowe dla swojej płci. Te oraz wiele innych stereotypów na temat zdrowia kobiet chcą obalić specjaliści z zakresu medycyny i zdrowia publicznego na wyjątkowym wydarzeniu VITAL FORUM 2014, które odbędzie się w dniach 6-7 marca 2014 roku w Warszawie. Partnerem strategicznym wydarzenia jest ING Życie.
Na przestrzeni lat umocnił się mylny pogląd, że kobiety są zdrowsze od mężczyzn. Okazuje się jednak, że statystyczna Polka cierpi na więcej chorób niż płeć przeciwna. Kobiety częściej deklarują występowanie długotrwałych problemów zdrowotnych, odczuwanie bólu i dyskomfortu fizycznego. Panie ponad dwukrotnie częściej niż mężczyźni chorują na choroby stawów, tarczycy, wątroby, kamicę żółciową, alergie czy nerwice. Mocniej dotyka je niepełnosprawność oraz negatywne objawy z obszaru zdrowia psychicznego – stałe zmęczenie i przygnębienie.
Fakt, że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni może sugerować, iż są biologicznie silniejsze i zdrowsze. Chcemy obalić ten mit, bo zdrowie to nie tylko długość życia, ale też jego jakość. Mężczyźni częściej zapadają na choroby o większym ryzyku zgonu, a kobiety na choroby powodujące długotrwałą niepełnosprawność – tak o kondycji kobiet mówi prof. Antonina Ostrowska, socjolog, ekspert VITAL FORUM.
Choroby układu krążenia największym zagrożeniem
W powszechnej opinii najwięcej Polek umiera na nowotwory powiązane z płcią (nowotwory piersi, jajnika czy szyjki macicy). Okazuje się jednak, że w Polsce kobiety stanowią 55% wszystkich zgonów z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego - rocznie umiera z ich powodu 91 tys. kobiet. Tym samym mit, że jest to choroba dotycząca wyłącznie mężczyzn, został brutalnie obalony.
Problem choroby niedokrwiennej serca, jako głównej przyczyny śmiertelności kobiet, jest ciągle „niedoceniany”, choć na szczęście ostatnio coraz częściej badany. Przez wiele lat nie zauważano u pań odmienności w epidemiologii, rozpoznawaniu i leczeniu chorób sercowo-naczyniowych – podkreśla prof. Danuta Czarnecka, kardiolog.
Raport „Polki 2013 – zdrowie i jego zagrożenie”, będący genezą VITAL FORUM, zwraca również uwagę, że w ostatnich latach więcej kobiet umiera na raka płuc (15% chorych) niż raka piersi (13%), czy też raka jelita grubego (12%). Nowotwory okazują się śmiertelne najczęściej dla kobiet pomiędzy 55. a 75. rokiem życia.
Dzisiejsza kobieta w wieku 50 lat ma przed sobą średnio 31 lat życia. Jak zadbać, by przeżyła je w dobrym zdrowiu? Odpowiedzi udzielą eksperci podczas VITAL FORUM. Debata składać się będzie z 15 paneli podzielonych na 4 bloki tematyczne: Zdrowotne zmory Polek, Zdrowie Polek – priorytet społeczny, Moda a zdrowie, a także Medialny obraz Polek.
VITAL FORUM 6-7 marca 2014 r. Hotel Westin, Warszawa (Al. Jana Pawła II 21)
Źródło: www.media.netpr.pl
Użyte tagi: NFZ, leczenie na NFZ, leczenie prywatne, zdrowie, leczenie w Polsce
Zobacz także:
- CZY PREZESOWI NFZ ZALEŻY NA JAKOŚCI OPIEKI ZDROWOTNEJ?
- AKADEMIA ZDROWIA 2030 – ZDROWIE MUSI STAĆ SIĘ PRIORYTETEM PAŃSTWA
- ZDANIEM PRACODAWCÓW RP NALEŻY WYDŁUŻYĆ CZAS NA KONSULTACJE Z NARODOWYM FUNDUSZEM ZDROWIA
- UJEDNOLICENIE PRZEPISÓW DOTYCZĄCYCH POBIERANIA OPŁAT OD PACJENTÓW PRZYNIESIE KORZYŚCI WSZYSTKIM
- JERZY BUZEK: WASZA OBECNOŚĆ TO DOBRODZIEJSTWO DLA PACJENTÓW