Artykuł:

Profilaktyka onkologiczna, czyli jak się chronić przed rakiem

Napisany przez A, dnia 2014-08-20 08:39:06

Przyczyny powstawania raka są często nieznane, ale istnieje wiele czynników, które wpływają na jego wystąpienie. Warto wykonywać badania profilaktyczne, zwłaszcza dlatego, że mogą ocalić życie.

W przypadku kobiet schorzenia ginekologiczne, a szczególnie nowotwory, bywają najczęściej poważnym zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia pacjentki. Niestety Polska należy do grupy krajów, gdzie profilaktyka ginekologiczna nie rozwija się w zadowalającym tempie, a śmiertelność wśród kobiet jest nadal wysoka.

Profilaktyka raka piersi

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących u kobiet nowotworów złośliwych. Dlatego też profilaktyka, która ma na celu wczesne wykrycie nowotworu, może mieć wpływ na zmniejszenie zagrożenia wywołanego tą chorobą.   

(http://profilaktykaraka.coi.waw.pl/hydra/showpage.php?pageID=151)

USG i mammografia to badania, które służą wykrywaniu zmian powstałych w piersiach, szczególnie zmian nowotworowych. Są na tyle dokładne, że pozwalają na rozpoznanie choroby w bardzo wczesnym jej stadium.

Lekarz decyduje, czy zostanie wykonane badanie USG, czy też mammografia, ale przyjmuje się, że zazwyczaj mammografia zalecana jest kobietom, które ukończyły 35 rok życia. Pierwsze USG powinno być natomiast wykonane po ukończeniu przez kobietę 20 lat, a powtarzane profilaktycznie co dwa lata, aż do ukończenia 30 roku życia. Następnie raz w roku, chyba że lekarz zdecyduje inaczej.

Znaczenie badania cytologicznego

Cytologia to badanie komórek z szyjki macicy. Jest o tyle istotne, że pozwala na wczesne wykrycie stanów przednowotworowych oraz nowotworowych szyjki macicy. Profilaktyczne badania cytologiczne dają również możliwość oceny, czy kobieta znajduje się w grupie ryzyka. Prewencyjnie wykonuje się je raz na 3 lata. Jeśli wynik wykaże zmiany przedrakowe w szyjce macicy, to właściwe leczenie może zatrzymać proces choroby. Stąd tak duże znaczenie profilaktyki, która ma celu niedopuszczenie do powstania choroby, jej nasilenia lub też nawrotu.

Kobiety, u których rozpoznane zostaną zmiany nowotworowe, powinny zostać otoczone gruntowną opieką medyczną. Zwłaszcza, że wiele z nich nawet po zakończeniu leczenia wymaga długoletnich kontroli.

Istotna jest również opieka nad kobietami, które znajdują się w grupie wysokiego ryzyka nowotworów piersi, trzonu macicy, czy też jajnika. Powinny być poddawane badaniom genetycznym w kierunku mutacji, które odpowiedzialne są za zwiększone ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Jak czytamy na stronie krakowskiego gabinetu lekarskiego Sofimed. www.sofimed.pl: „Dotychczas udowodniono, że tylko niewielki odsetek niektórych nowotworów spowodowanych jest mutacja dziedziczną. W przypadku raka piersi ten odsetek jest jednym z najwyższych i sięga zdaniem niektórych nawet 30%”. Warto o tym pamiętać i poddawać się regularnym badaniom, szczególnie gdy choroby nowotworowe występowały wcześniej w naszej rodzinie.

Użyte tagi: onkologia, rak piersi, profilaktyka raka piersi, samobadanie, mammografia, rak płuc

Zobacz także:

Komentuj:

Centra i gabinety | Artykuły i Poradniki | Dodaj Klinikę/Centrum/Gabinet | Reklama | Newsletter | Regulamin | Partnerzy | O nas / Kontakt

© 2012 - 2024 Aplit Wszelkie prawa zastrzeżone.