Artykuł:
Rezonans magnetyczny - co to jest?
Napisany przez white, dnia 2020-11-19 08:41:10
W związku ze stopniowym rozwojem medycyny, techniki obrazowania w postaci rezonansu magnetycznego również uległy znacznej ewolucji na przestrzeni ostatnich lat.
Rezonans magnetyczny - charakterystyka badania
Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, zwanego również tomografią RM, definicyjnie określane jest jako nieinwazyjna metoda uzyskiwania specjalistycznych obrazów wnętrza wszelkich anatomicznych struktur organizmu, takich jak:
- mózg
- serce
- tkanki miękkie
- kości i kanał szkieletowy
W medycynie swoje zastosowanie znajduje zarówno jako jedna z fundamentalnych technik diagnostyki obrazowej, obejmująca tworzenie obrazów zmian fizjologicznych oraz patologicznych (w tym nowotworowych), jak również w badaniach naukowych.
Zasady działania
Funkcjonowanie tomografii rezonansu magnetycznego opiera się na szczególnych właściwościach magnetycznych protonów, wchodzących w skład atomów wodoru, z których składa się każda komórka ludzkiego organizmu. W momencie poddania wyżej wspomnianych protonów działaniu pola magnetycznego, możliwa jest obserwacja oddanej przez nie energii w postaci fal radiowych, zachowujących odpowiednią częstotliwość.
Specjalistyczne oprogramowanie, poprzez czujniki tomografu nie tylko przekłada na przekrojowy obraz medyczny informacje odnośnie rodzaju określonych tkanek (takich jak tłuszczowe bądź mięśniowe), ale również odróżnia komórki zdrowe od chorych.
Zastosowanie badania RM
Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, dzięki możliwości szczegółowego określenia (na poziomie komórkowym) danego narządu wewnętrznego. Procedura ta pozwala nie tylko zdiagnozować schorzenia na tle nowotworowym bądź neurologicznym, ale także monitorować postępy leczenia.
Rezonans magnetyczny głowy wykorzystywany jest w celu diagnozy choroby Alzheimera, stwardnienia rozsianego, pląsawicy Huntingtona czy niedokrwienia mózgu. Ponad to, tomografia RM jest szeroko stosowana w przypadku schorzeń takich jak:
- choroba wieńcowa
- stany zapalne narządów wewnętrznych
- zwyrodnienia (skręcenia, zwichnięcia)
- guzki w okolicach OUN
- rozszczepu kręgosłupa
Przygotowanie i przeciwwskazania w badaniu RM
Przed przystąpieniem do badania rezonansem magnetycznym należy bezwzględnie zdjąć wszelkie metalowe elementy, takie jak biżuteria, guziki czy pasek. Zalecane jest również nieużywanie kosmetyków do makijażu, ze względu na śladową zawartość metali.
Tomografii rezonansu magnetycznego nie powinny poddawać się kobiety w I trymestrze ciąży oraz osoby z wszczepionymi urządzeniami elektrycznymi, takimi jak:
- rozrusznik serca
- neurostymulator
- metalowe implanty ortopedyczne
- sztuczne zastawki serca
- neurostymulatory
- implanty ślimakowe
- pompa insulinowa
Rezonans magnetyczny jest badaniem bezpiecznym i bezbolesnym, które warto wykonać w nowoczesnej placówce diagnostycznej REX MEDICA w Warszawie. Zespół wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny radiologii w połączeniu z najwyższą jakością świadczonych usług, czyni ją jednym z najbezpieczniejszych miejsc do wykonania tomografii rezonansem magnetycznym.
Użyte tagi: warszawa, klinika, medyczne, rezonans