Artykuł:
Skuteczne usuwanie zmarszczek toksyną botulinową - wszystko co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zabieg
Napisany przez link, dnia 2020-03-04 20:06:06
Choć jeszcze kilka lat temu jad kiełbasiany kojarzony był negatywnie, obecnie zabiegi odmładzania botoxem to najpopularniejsza pozycja w ofercie gabinetów medycyny estetycznej.
Botox odejmuje lat i redukuje nawet głębokie zmarszczki mimiczne, potrafi zdziałać cuda: twarz może wyglądać nawet kilkanaście lat młodziej. Dobrze zrobiony nie pozostawia śladów i daje bardzo naturalne efekty. Botoks z powodzeniem stosuje się także w redukcji nadmiernej potliwości dłoni, pach i stóp, a nawet leczeniu zgrzytania zębów.
Czy botox działa na wszystkie oznaki starzenia?
Działanie toksyny botulinowej polega na czasowej blokadzie przekazu impulsów nerwowych do mięśni odpowiedzialnych za zmarszczki mimiczne i w konsekwencji osłabieniu ich pracy. Botox działa na powierzchni mięśni, więc oczywiście daje lepsze efekty niż kosmetyki, które nie przenikają tak głęboko. Iniekcje botoxu nie działają niestety na wszystkie rodzaje zmarszczek.
Najskuteczniejsze działanie obserwuje się w zabiegach na górną część twarzy, gdzie botoxem działamy na lwią zmarszczkę, zmarszczki poziome czoła czy kurze łapki. Jeżeli przyczyną zmarszczek jest ubytek tkanki podskórnej i wiotczenie skóry, lepsze efekty dadzą zabiegi wypełniaczami i kwasem hialuronowym. Stosując terapie łączone botoksem i wypełniaczem działamy kompleksowo, odmładzamy całą twarz a nie tylko niektóre partie - co z resztą mogłoby wyglądać nienaturalnie - komentuje dr Łukasz Bełza, lekarz medycyny estetycznej.
Botox jest polecany na zmarszczki takie jak:
-
Zmarszczki na czole
-
Lwie zmarszczki między brwiami
-
Zmarszczki wokół oczu, kurze łapki
-
Zmarszczki na brodzie i szyi
Botox - banalny i szybki zabieg?
Chociaż zabieg zdaje się być banalnie prosty i nie trwa długo - bez znieczulenia jest to nawet kwadrans - to podanie odpowiedniej dawki toksyny i precyzyjna aplikacja wymagają doświadczenia, znajomości anatomii i wyczucia estetyki. W Polsce do przeprowadzania zabiegów botoksem uprawnieni są jedynie lekarze, stosują jedynie zarejestrowane produkty medyczne (Azzalure, Botox czy Bocuture).
Lekarz dokładnie obserwuje załamania skóry i wstrzykuje produkt dokładnie w mięśnie, które faktycznie odpowiadają za powstanie zmarszczek w konkretnym obszarze skóry. W innym przypadku ryzykujemy między innymi tymczasowym unieruchomieniem innych mięśni i upośledzenie mimiki twarzy - co nie tylko wygląda nienaturalnie, ale oznacza dla pacjenta dodatkowy dyskomfort.
Po jakim czasie widać efekty i jak często zabieg trzeba powtarzać?
Efekty wygładzenia skóry widać kilka dni po zabiegu i utrzymują się one średnio od 4 do 6 miesięcy, zależnie od rodzaju produktu. Działanie toksyny z czasem spada a zablokowane przekaźnictwo nerwowe ulega przywróceniu. Na to jak długo utrzymują się efekty wpływa również intensywność ruchu samych mięśni, co jest kwestią indywidualną każdego pacjenta. Im bardziej burzliwa naturalna mimika, tym szybciej działanie botoxu ustąpi. Można więc skorygować skutki źle wykonanego zabiegu by wrócić do naturalnego wyglądu twarzy, z drugiej strony jednak, aby utrzymać efekt na dłużej, trzeba poddać się kolejnym zabiegom.
Miejmy jednak na uwadze, że samo stosowanie botoxu nie wpływa na jakość skóry, dlatego decydując się na zabieg botoxem należy zadbać o jednoczesną stymulację regeneracji skóry i jej wzmocnienie. Pomocne będą bardziej naturalne zabiegi anti-aging takie jak mezoterapia: osoczem bogatopłytkowym czy komórkami macierzystymi.
Kwalifikacja do zabiegu
Tak jak przy większości zabiegów estetycznych, botoksu nie wykonuje się u kobiet w ciąży i w okresie karmienia. Jeżeli ogólnie cieszymy się dobrym zdrowiem to najprawdopodobniej zostaniemy zakwalifikowani do zabiegu. W przeciwieństwie do np. zabiegów laserem, nie ma przeciwwskazań co do przyjmowanych suplementów diety na bazie ziół światłouczulających. Jednak w przypadku przeziębienia czy grypy, warto odłożyć zabieg w czasie, dopóki nie wrócimy do zdrowia. Botoxu nie należy podawać również w trakcie trwania leczenia antybiotykowego. Do pozostałych przeciwwskazań należą: choroby przekaźnictwa nerwowego, niewydolność serca i nerek, choroby skóry i jej uszkodzenia w rejonie ciała, gdzie ma być podana toksyna.
Konsultacja merytoryczna: gabinet Nowa Estetyka we Wrocławiu.
Użyte tagi: odmładzanie, zabiegi, botox