Artykuł:
Sport to zdrowie, jednak czy zawsze tak jest?
Napisany przez M-S-M, dnia 2013-03-06 13:09:57
Wiele słyszy się na temat dobroczynnego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie i trudno nie zgodzić się z tą tezą, jednak ze sportem tak, jak z alkoholem czy jedzeniem nie należy przesadzać, bo może zakończyć się to chorobą, kontuzją bądź trwałym kalectwem.
W mediach raz po raz słyszymy o wielkich sportowcach i o ich problemach zdrowotnych, mówi się wówczas, że sport wyczynowy wiąże się z kontuzjami i ryzykiem przedwczesnej śmierci. Te najgłośniej omawiane przypadki sportowców, których kariera zakończyła się nagłą śmiercią, to między innymi: Marc-Vivien Foé piłkarz kameruński, który zmarł w wieku zaledwie 28 lat, podobna sytuacja miała miejsce w przypadku Miklósa "Miki" Fehéra węgierskiego piłkarza, który zmarł w wieku 25 lat, więcej szczęścia miał Fabrice Ndala Muamba angielski piłkarz, któremu udało się powrócić do zdrowia, po zatrzymaniu akcji serca, co stało się także na boisku w czasie meczu( zakończył jednak karierę sportową). Wśród znanych sportowców, których kariera zakończyła się śmiercią nie brakuje także przykładów z Polski, jak chociażby mistrzyni olimpijska Kamila Skolimowska, która zmarła nagle w wyniku zakrzepicy tętnicy płucnej. To tylko kilka pierwszych z brzegu przypadków, których niestety nie brakuje.
Sport wyczynowy to jedno, a ten amatorski to zupełnie co innego nie znaczy to jednak, że amatorom nie zdarzają się kontuzje, dlatego każda osoba uprawiająca jakiś sport powinna zapoznać się z podstawowymi pojęciami opisującymi stan po wysiłku fizycznym.
Po pierwsze zakwasy.
„Zakwasy” czyli mówiąc fachowo zespół opóźnionego bólu mięśniowego po intensywnym treningu. Zwykle pojawiający się 24 do 72 godzin po wysiłku. Gdy pojawia się trzeciej dobie wówczas, rzadko identyfikujemy go z wysiłkiem fizycznym, a szukamy niestety innych przyczyn.
Najczęściej ból ustępuje po 5 –7 dniach, a domowe sposoby, jakie możemy sami sobie zafundować to na przykład gorąca kąpiel – jednak ważne, żeby woda była faktycznie gorąca, a kąpiel na tyle długa, żeby mięśnie dobrze się nagrzały. Innym mniej przyjemnym sposobem jest smarowanie obolałych miejsc octem – przeszkodą jest tu nieprzyjemny zapach, jednak metoda ta przynosi bardzo dobre efekty. Polecane jest także picie soku z wiśni - pismo "British Journal of Sports Medicine" opisało, że sok z wiśni wspomaga proces łagodzenia zakwasów.
Polecamy także profesjonalne masaże oferowane przez dobre gabinety rehabilitacyjne.
Po drugie kontuzja.
Naderwanie włókien mięśniowych, przeciążenia stawów, skręcenia i zwichnięcia, a do tego złamania i wiele innych urazów, których możemy nabawić się podczas treningu. Są to już na tyle poważne skutki uboczne, że o lekceważeniu ich nie może być mowy. Tu konieczna jest wizyta u lekarza, odpowiednia diagnostyka i leczenie, a jeśli zbagatelizujemy problem kolejnym następstwem będzie trwałe uszkodzenia kończyn, kręgosłupa czy innych części ciała.
Umiar jest najważniejszy przy regularnym uprawianiu sportu. Czasami lepiej zrezygnować z treningów na 4 – 6 tygodni niż balansować na granicy zdrowego rozsądku.
Po trzecie trwałe uszkodzenie ciała.
Czasami zdarza się tak, że mimo najlepszych zabezpieczeń i uwagi z naszej strony dochodzi do nieszczęśliwego wypadku podczas treningu konsekwencją czego są trwałe uszkodzenia ciała a także mózgu. W takich przypadkach konieczna jest odpowiednia rehabilitacja prowadzona przez specjalistów. Po okresie rekonwalescencji być może już nigdy nie będziemy w stanie ćwiczyć tak intensywnie, jak przed wypadkiem, ale nie oznacza to wcale, że będziemy musieli całkowicie zrezygnować ze sportu. Koniecznie musimy zapytać lekarza o to, jaki sport będzie dla nas najlepszy w naszym stanie i stosując się do zaleceń medyka powoli rozpoczynać treningi.
Nie sposób obalić tezy, że sport to zdrowie i wcale nie należy tego robić, bo dobrze zaplanowany trening to najlepsze, co może przydarzyć się nam w ciągu tygodnia intensywnej pracy. Pamiętajmy tylko o rozsądku i fachowym przygotowywaniu się do zajęć wysiłkowych. Rozgrzewka to podstawa, pamiętajmy o tym.
M-S-M
Użyte tagi: gabinety rehabilitacyjne, rehabilitacja