Artykuł:

Taniec na stres – który taniec jest dla ciebie?

Napisany przez WP, dnia 2015-09-04 12:40:18

Wcale nie trzeba umieć tańczyć argentyńskiego tanga, by przez taniec rozładowywać emocje i dbać o sylwetkę i zdrowie. Taniec stanowi jeden z najprzyjemniejszych sportów, które prócz zdrowotnych skutków, poprawiają także pewność siebie i samoocenę

Taniec jest jedną z tych form aktywności, które mają bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Oto dobroczynne skutki tańca:

Psychologiczne

  • Świetna zabawa

Dla większości taniec to zabawa. Dzięki poruszaniu się w rytm muzyki można się zrelaksować, wsłuchać w siebie, cieszyć. Odrywamy się wtedy od rzeczywistości i możemy czerpać czystą przyjemność z zabawy, jaką daje taniec.

  • Czyste szczęście

To nie dziwne, że każdy kto tańczy, zazwyczaj ma uśmiech na twarzy. To normalne. Taniec wyzwala dużo endorfin, zarówno dzięki aktywności, jak i za sprawą zabawy i przyjemności, jaką daje. Można więc powiedzieć, ze taniec to czysty wyraz szczęścia.

  • Likwiduje stres i leczy depresje

¨     Dzięki temu, że taniec wyzwala tak dużą ilość hormonów szczęścia okazuje się, że pozwala on radzić sobie ze stresem, a nawet jest jedną z form terapii leczenia depresji.

¨     Stres i samotność są współcześnie epidemiami społecznymi. Dużo więcej osób cierpi przez odczuwanie ciągłego napięcia i dolegliwości, które wywołuje (choroby serca, krążenia, podwyższony cholesterol, bóle głowy, migreny, bóle kręgosłupa, itd.) niż przez inne choroby. Umiejętność relaksacji i panowania nad stresem to podstawowa umiejętność dzisiejszych czasów.

¨     Taniec to forma aktywności społecznej,która buduje zaufanie do grupy, partnera, pozwala funkcjonować wśród innych, nie być samotnym. Poza tym pozwala wyrzucić podczas tańca w rytm muzyki to, co nas trapi, boli, nasze lęki itd. Wyzwalamy wtedy nasz umysł i ciało z codziennych zahamowań (utartych w społecznych schematach) i dajemy sobie pole do ekspresji. Podczas tańca możemy się od tego oderwać i trwać w muzyce – daje on ujście frustracjom i możliwość lepszego poznania siebie. Taka forma terapii podnosi naszą pewność siebie i zdecydowanie, podnosi nastrój i zadowolenie z samego siebie, powoduje wewnętrzną euforię i spokój.

¨     W terapii taniec jest wykorzystywany od stuleci, w Polsce od lat 20. Choreoterapia to terapia przez taniec, która pozwala zredukować stres, leczyć stany depresyjne i nerwice.

 

Fizyczne

  • Dobry na serce i krążenie

Osoby, które mają kłopoty z chorobami układu krążenia powinny zacząć tańczyć. Ruchy w rytm muzyki to jedna z form rehabilitacji dla takich ludzi, często wybierana przez chorych np. we Włoszech.

  • Jak obniżyć cholesterol tańcem?

Jeżeli myślisz, jak obniżyć cholesterol, taniec powinien stanowić jedną z odpowiedzi. Taniec może obniżyć poziom cholesterolu, ciśnienia i trójglicerydów, Po kilku miesiącach systematycznego tańca możemy liczyć także na to, że dobry cholesterol HDL podniesie się o kilka procent.

  • Zrzucanie wagi

Taniec to również najlepsza metoda na pozbywanie się zbędnych kilogramów i budowanie tkanki mięśniowej. Utrata wagi ma także wpływ na obniżanie cholesterolu i polepszenie krążenia. Ładna i szczupła sylwetka to nagroda za wysiłek.

  • Zwiększona energia, kondycja, elastyczność i koordynacja

Taniec, dzięki temu, że jest formą zabawy, odbywa się przy muzyce, wyzwala dużo endorfin. Dużo bardziej niż inny sport, bo hormony szczęścia wyzwalane są i dzięki aktywności fizycznej i dzięki odczuwanej przyjemności. Poza tym, jak każdy sport, taniec zwiększa naszą wytrzymałość i poprawia kondycję. Poza tym, taniec wymaga dużej koordynacji własnego ciała, co pozytywnie wpływa na nasze codzienne ruchy, które stają się łagodniejsze i wdzięczniejsze. Dodatkowo każdy taniec wymaga wykonywania różnego rodzaju figur, zwiększających rozciągliwość naszych mięśni, co pozytywnie wpływa na naszą elastyczność.

Użyte tagi: taniec, stres, zdrowie

Zobacz także:

Komentuj:

Centra i gabinety | Artykuły i Poradniki | Dodaj Klinikę/Centrum/Gabinet | Reklama | Newsletter | Regulamin | Partnerzy | O nas / Kontakt

© 2012 - 2024 Aplit Wszelkie prawa zastrzeżone.