Artykuł:
Technologiczna diagnostyka w medycynie spersonalizowanej
Napisany przez M-S-M, dnia 2017-07-31 08:22:29
Każdego dnia jesteśmy świadkami rewolucji technologicznej. Internet zmienia wszystkie zakamarki naszego życia. Zmienia się medycyna i zmienia się pacjent.
Pacjent nowej generacji, dzięki nowym technologiom, potrafi sam zająć się swoją chorobą, zna sposoby leczenia i potrafi podejmować świadome wybory, co do jego przebiegu. Odpowiedzialnie i aktywnie zarządza swoim zdrowiem, nie ogranicza się do narzuconego systemu opieki i jest ekspertem w temacie swojej choroby, dzięki czemu ma niezbędną wiedzę do weryfikacji źródeł informacji. Angażuje się w swoje leczenie i profilaktykę na równi z personelem medycznym. Takie możliwości daje mu obecnie nowoczesna medycyna wspierana przez najnowsze rozwiązania technologiczne.
Za granicą spersonalizowana diagnostyka funkcjonuje z powodzeniem od wielu lat. Przykładem wykorzystania nowoczesnej technologii w służbie medycynie jest smartfon z systemem Android o nazwie LIFEWATCH, który udziela informacji i pacjentowi i lekarzowi w okresie między badaniami kontrolnymi. Trzymając palec na czujnikach w telefonie, pacjent może uzyskać odczyt elektrokardiogramu lub informację o poziomie stresu, częstotliwości akcji serca, tkance tłuszczowej i temperaturze. Diabetykom telefon pomoga monitorować poziom cukru we krwi. Wszystkie informacje są automatycznie zapisywane w chmurze i przekazywane do gabinetu lekarskiego.
W Polsce spersonalizowane innowacje medyczne oparte na technologiach mobilnych stają się również popularne, ale znacznie wolniej. Przyczyn jest wiele, najczęściej barierę stanowi cena. Jednak pacjenci oraz ich rodziny chętnie korzystają z takich udogodnień.
Doskonałym przykładem zastosowania nowoczesnej technologii w diagnostyce jest Firma Medicalgorithmics, producent systemu do diagnostyki arytmii na świecie - PocketECG . System ten pozwala na wielotygodniową diagnostykę arytmii oraz monitoring pracy serca. Generuje w czasie rzeczywistym wyniki z dokładnością badania holterowskiego i przesyła na bieżąco do specjalisty. Dzięki technologii transferu i kompresji sygnału EKG, PocketECG realizuje potrzeby diagnostyczne elektrofizjologów i specjalistów zajmujących się diagnostyką zaburzeń rytmu oraz międzynarodowe potrzeby badawcze.
To na szczęście nie jedyne tak zaawansowane rozwiązanie stosowane w diagnostyce medycznej. W ślad za potrzebą ruszyły bowiem polskie startupy. Tak narodziło się pięć najnowszych rozwiązań, które dzięki zaawansowanej technologii komunikacyjnej pozwalają na szybką, precyzyjną i tańszą diagnostykę chorób*:
o Infermedica – tworzy symptom checker (http://www.doktor-medi.pl)
o Harimata – wspomaga wczesne wykrywanie zaburzeń rozwoju i zachowania u dzieci
o StethoMe – mobilny stetoskop
o Zdrowegeny.pl – grupowe genotypowania
o Cancer Center – konsultowania obrazów diagnostycznych oraz stawiania diagnozy wstępnej
To tylko niektóre z bogatego wachlarza możliwości polskich firm. Część rozwiązań wciąż czeka faza badań i wdrożenie na rynek. Widać jednak, że polskie innowacje depczą po piętach międzynarodowym koncernom.
Diagnostyka i terapia odbywają się coraz częściej przy użyciu innowacyjnych rozwiązań opartych o technologie informacyjne i komunikacyjne. Metody te pozwalają na nieinwazyjne, bezpieczne gromadzenie i wymianę na odległość informacji o stanie zdrowia pomiędzy systemem opieki zdrowotnej, a konkretnym pacjentem.
Na odległość możliwa jest już nie tylko profilaktyka, ale co najważniejsze z punktu widzenia pacjenta: opieka oraz monitoring stanu zdrowia przy pomocy urządzeń, czujników i akcesoriów, rejestracja i analiza sygnałów biologicznych o istotnym znaczeniu dla zdrowia.
Szeroko zastosowane innowacje pomagają obniżyć koszty opieki zdrowotnej oraz poprawiają jakość i skuteczność udzielanych świadczeń, skracając jednocześnie dostęp do systemu opieki zdrowotnej. Dodatkowo, a może przede wszystkim, zapewniają bezpieczeństwo zdrowotne osobom starszym czy niepełnosprawnym, z przewlekłymi chorobami lub inwalidztwem, dzięki wygodzie i prostocie w ich użyciu.
*Żródło:
https://www.gdziepolek.pl/blog/najlepsze-polskie-startupy-medyczne-wedlug-gdziepolek
Źródło: PR PRConnect
Użyte tagi: badania profilaktyczne, badania, promocja zdrowia, profilaktyka, sport
Zobacz także:
- Młode wrocławianki mogą zbadać zmiany swojej odporności
- I Małopolski Kongres Zdrowia Publicznego
- 310 mln zł na leczenie i profilaktykę chorób cywilizacyjnych od NCBR
- Wszystkie ręce na pokład – Piknik Profilaktyki Nowotworowej w Kołobrzegu
- Mężczyźni unikają lekarzy. Blisko 30 proc. z nich robi badania raz w roku lub rzadziej