Artykuł:
Terapia schematów – czym się charakteryzuje i dla kogo jest przeznaczona?
Napisany przez white, dnia 2024-08-06 12:23:41
W psychologii i psychoterapii stosuje się wiele różnych technik terapeutycznych, dedykowanych osobom zmagającym się z różnego typu trudnościami psychicznymi.
Główne cele i założenia terapii schematów
Terapia schematów to podejście psychoterapeutyczne, które oryginalnie wywodzi się z terapii poznawczo-behawioralnej, jednak czerpie również z innych nurtów, np. terapii Gestalt. Opiera się na założeniu, że w drodze socjalizacji, zbierania doświadczeń i nadawania im znaczeń, w każdym człowieku wykształcają się pewne emocjonalne i myślowe schematy - które w dużej mierze wpływają na nasze zachowanie. W uproszczeniu, to głęboko zakorzenione przekonanie o sobie, innych ludziach czy świecie, rozwijające się już na wczesnym etapie dzieciństwa i nie zawsze uświadomione. Schematy ma każdy, jeśli jednak schemat jest zbyt sztywny, mocny, to może on uniemożliwiać zdrową interpretację zdarzeń i wymusza reagować w jeden, nawykowy sposób, bez względu na okoliczności, co może generować znaczące koszty w życiu osoby będącej pod silnym wpływem schematu. Takie schematy powstają wskutek niezaspokajania potrzeb emocjonalnych w dzieciństwie lub przebytych traum i mogą bardzo negatywnie wpływać na funkcjonowanie w dorosłości i prowadzić do rozwoju zaburzeń psychicznych.
I to właśnie te nieprzystosowawcze wzorce są przedmiotem zainteresowania terapeutów działających w nurcie terapii schematów (https://adampiotrowskipsycholog.pl/). W trakcie spotkań specjalista pomaga zidentyfikować schematy i zrozumieć klientowi ich oddziaływanie w obecnym życiu, a także zbadać podłoże negatywnych przekonań osoby i je przepracować. Ma to na celu zmianę niekorzystnych wzorców zachowań, wynikających właśnie ze schematów oraz szkodliwych metod stosowanych do redukcji frustracji czy cierpienia na te bardziej korzystne. Podczas terapii osoba poznaje również zdrowe sposoby zaspokajania swoich potrzeb emocjonalnych i radzenia sobie z trudnościami. Z dorobku terapii schematów korzysta m.in. doświadczony psycholog Adam Piotrowski (https://adampiotrowskipsycholog.pl/psycholog-golub-dobrzyn/).
Kto może skorzystać z terapii schematów?
Liczne badania wskazują na wysoką skuteczność tej metody. Polecana jest między innymi osobom zmagającym się z zaburzeniami osobowości i z tą intencją powstała. Wykazuje jednocześnie wysoką skuteczność w pracy z zaburzeniami nastroju i zaburzeniami lękowymi. Stosuje się ją również w przypadku leczenia zespołu stresu pourazowego i zaburzeń odżywiania. Terapia schematów może też pomóc tym, którzy zauważają u siebie powtarzalne, destruktywne schematy zachowania, mają trudności w relacjach czy w regulacji emocji. Będzie dobrym wyborem także w przypadku, gdy osoba ma niskie poczucie własnej wartości i zaniżoną samoocenę oraz nieprzepracowane traumy z dzieciństwa/młodości, z których konsekwencjami mierzy się w dorosłości.
Użyte tagi: Terapia schematów, terapia