Artykuł:
Udar mózgu - konsekwencja zakrzepicy
Napisany przez A, dnia 2014-11-17 08:47:03
Jeśli z jakiegoś powodu dochodzi do zastoju krwi w żyłach, może powstać w nich skrzeplina. Jej oderwany fragment przemieszcza się po całym organizmie, zamykając dopływ krwi do ważnych dla życia narządów. Jeśli dotrze do mózgu i niczym szczelny korek zaczopuje tętnicę mózgową, może spowodować udar mózgu i śmierć. Czy przed groźną zakrzepicą można się uchronić?
Niebezpieczne zatory w żyłach
W Polsce co roku notuje się ponad 50 tysięcy przypadków udaru mózgu. Jedną z przyczyn ich powstawania są zatory spowodowane zakrzepicą. Udar mózgu jest ogromnie obciążający dla osoby, która go doświadczyła. Jak wynika z badań, 93 proc. pacjentów, którym udaje się go przeżyć, mimo rehabilitacji nadal wymaga pomocy innych przy codziennych czynnościach. Chory traci też poczucie bezpieczeństwa, żyje w poczuciu zagrożenia i strachu, że traumatyczna sytuacja może się powtórzyć.
Zawsze lepiej zapobiegać
By uniknąć zakrzepicy i udaru mózgu będącego jej konsekwencją, warto poznać historię różnych schorzeń w swojej rodzinie. Jeśli znajdziemy w niej przypadki zakrzepicy, lepiej powiedzieć o nich lekarzowi pierwszego kontaktu. Jednak aby zmniejszyć ryzyko powstania zakrzepicy i udaru, trzeba przede wszystkim pamiętać o konsekwentnej profilaktyce – dbać o prawidłową masę ciała i dużo się ruszać. Pacjentom po urazach i operacjach zaleca się noszenie specjalnych pończoch i stosowanie leków przeciwzakrzepowych. Pomagają one rozpuszczać zlepione płytki krwi w żyłach, dzięki czemu zmniejsza się zastój krwi i poprawia jej przepływ w naczyniach. Na rynku dostępne są nowoczesne środki przeciwzakrzepowe, które są skuteczne i bezpieczne, takie jak heparyna drobnocząsteczkowa. Można o niej przeczytać na stronie www.zakrzepica24.pl.
Broniąc się przed zakrzepicą, unikajmy wszelkich form unieruchomienia. Róbmy przerwy na rozprostowanie nóg tak często, jak to tylko możliwe, nie tylko w trakcie długich podróży, ale również w pracy. Wystarczy nawet krótki, ale intensywny spacer lub proste ćwiczenia – stawanie na palcach i kręcenie stopami. Gimnastyka nóg i napinanie mięśni łydek pomagają usprawniać przepływ krwi w żyłach. Ta prosta i niezabierająca zbyt wiele czasu profilaktyka powtarzana każdego dnia może ocalić nas przed udarem mózgu!
Użyte tagi: udar mózgu, leczenie po udarze, zakrzepica, heparyna
Zobacz także:
- Samsung opracował sensor wykrywający nadchodzący udar mózgu
- Rusza pierwsza kampania dla osób ze spastycznością poudarową ręki
- Trombofilia wrodzona – do jej zdiagnozowania wystarczy proste badanie genetyczne
- W drodze do sprawności po udarze mózgu – Skorzystaj z leczenia spastyczności poudarowej
- Pierwsze międzynarodowe badanie jakości życia pacjentów ze spastycznością