Artykuł:
Usuwanie żylaków Łódź - jakie metody są dostępne?
Napisany przez link, dnia 2024-03-11 14:36:14
Żylaki to bolesne schorzenie które prowadzi do tego, że na naszych nogach pojawiają się bardzo nieestetyczne zmiany. Ich pojawienie się związane jest z wystąpieniem przewlekłej, żylnej choroby w najgorszym wypadku skutkującej owrzodzeniami żylnymi i groźną zakrzepicą.
Dlatego też od razu po tym, gdy pojawią się pierwsze alarmujące objawy, powinniśmy udać się do specjalisty. Im bowiem wcześniej zaczniemy terapię, tym leczenie żylaków będzie szybsze i skuteczniejsze. Zobacz, jakie możliwości w tym zakresie daje nam nowoczesna medycyna.
Leczenie żylaków kończyn dolnych Łódź - metody
Gdy powyższy problem znajduje się w mało zaawansowanym stadium, wtedy zazwyczaj operacja żylaków nie jest konieczna do skutecznego pozbycia się go. Co zamiast niej warto zastosować? Jako formę walki z dolegliwością lekarz może zalecić przyjmowanie leków które między innymi zwiększają napięcie żylnych ścian, zmniejszają ryzyko limfatycznych zastojów oraz pomagają w pozbyciu się stanów zapalnych.
Zazwyczaj jednak sama farmakoterapia nie wystarcza. Co nie oznacza oczywiście, że od razu trzeba oddawać się pod nóż chirurga. Alternatywą jest laserowe usuwanie żylaków. Specjalista go przeprowadzający nakłuwa naszą skórę i umieszcza w żyle wenflon. Przez wenflon ten wprowadza się nowoczesny światłowód z laserem, który podgrzewa ściany krwionośnych naczyń i zamyka w ten sposób żyły. Cały proces odbywa się w znieczuleniu, przy stałej kontroli jego przebiegu prowadzonej przez USG. Co ważne, usuwanie żylaków laserem zawsze przeprowadzane jest w ambulatoryjnym trybie.
Gdy żylaki mają duży rozmiar (średnica 20 mm lub większa), są bardzo kręte lub mają tendencję do nawracania, alternatywą dla zabiegów laserowych jest usuwanie żylaków parą wodną profesjonalnie zwane parową skleroterapią lub wewnątrzżylną ablacją parą wodną. Procedura jest przeprowadzana w Polsce od 2013 roku. W przeciwieństwie do usuwania laserem, podczas zastosowania pary wodnej można od razu usunąć zarówno niewydolne żylne pnie, jak i kręte żylaki o dużych rozmiarach. Leczenie żylaków parą wodną polega na nakłuciu omawianych zmian i wprowadzenie w nie aplikatora do pary wodnej mającej temperaturę od 110°C do 120°C. Przez czas wynoszący do 40 minut para prowadzi do celowych, niewielkich uszkodzeń żył których efektem jest zrastanie się żylaka. Podczas całej procedury pacjent jest znieczulony miejscowo i poddany stałej kontroli poprzez aparat USG.
Istnieją jednak sytuacje, w których konieczne są tradycyjne usuwanie żylaków Łódź. O tym, czy są one konieczne, decyduje flebolog (lekarz od żylaków), a jeśli nie ma go w okolicy - chirurg naczyniowy. Szczególnym zaleceniem do ich wykonania jest niewydolność pni żylnych odstrzałkowego i odpiszczelowego bądź ich gałęzi głównych. Dla wielu pacjentów istotne jest to, że dostępna jest operacja żylaków NFZ, czyli zabieg zupełnie darmowy, który nie wiąże się z żadnymi kosztami. Jest to przeciwieństwo wyżej wspomnianych procedur które najczęściej są w pełni odpłatne. Jeśli nie wystąpią żadne komplikacje, po zabiegu chirurgicznym konieczne jest przebywanie w placówce medycznej przez czas wynoszący zaledwie do kilkunastu godzin.
Użyte tagi: żylaki, leczenie żylaków, usuwanie żylaków,