Artykuł:
Witamina C w pigułce
Napisany przez prasowa, dnia 2021-12-21 10:29:09
Witamina C nazywana jest inaczej kwasem askorbinowym lub kwasem L-(+)-askorbinowym. Ze względu na swoje właściwości, związek ten znalazł szerokie zastosowanie w medycynie, kosmetyce, a nawet w branży spożywczej.
Choć jest on powszechnie dostępny, wciąż wiele osób zmaga się z jego niedoborami. Czym jest, gdzie występuje i dlaczego witamina C jest tak ważna dla naszego organizmu?
Kwas askorbinowy i jego znaczenie
Witamina C jest niezbędną substancją dla funkcjonowania organizmu ludzkiego. Niestety, człowiek nie jest w stanie wytwarzać jej samodzielnie, dlatego bardzo ważne jest dostarczanie tej substancji przez właściwie zbilansowaną dietę i suplementację.
Witamina C:
- korzystnie wpływa na proces przyswajania żelaza
- spowalnia proces starzenia się skóry
- wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne
- przyśpiesza gojenie się ran
- reguluje produkcję kolagenu
- obniża ciśnienie krwi
Kwas askorbinowy wspiera również organizm w walce z chorobami sercowo-naczyniowymi, w tym chorobie wieńcowej. Ponadto, dzięki działaniu przeciwutleniającemu, witamina C jest skutecznym orężem w walce z wolnymi rodnikami, które uszkadzają DNA. Coraz częściej się mówi, że związek ten może być skutecznym w leczeniu nowotworów. Witamina C, bowiem, może mobilizować organizm do redukcji komórek nowotworowych, a także neutralizować efekty stosowania chemioterapii i radioterapii.
Efekty niedoboru kwasu askorbinowego
Objawami niedoboru kwasu askorbinowego są m.in. spadek odporności organizmu i słabość naczyń krwionośnych. Ponadto, człowiek z nieprawidłowym poziomem witaminy C może zmagać się z utrudnionym gojeniem się ran czy z problemami ze zrastaniem się złamanych kości. Również suchość skóry i jej szybkie starzenie się są oznakami niedoboru witaminy C. Skrajny niedobór może doprowadzić do szkorbutu - choroby, która ujawnia się owrzodzeniem i krwawieniem dziąseł, a także wypadaniem zębów.
Witamina C
- występowanie
Witamina C obecna jest w owocach: cytrusach, kiwi, truskawkach czy czarnej porzeczce, a także w warzywach: pomidorach, brukselce, jarmużu czy w papryce. Niestety, kwas askorbinowy jest bardzo wrażliwy na obróbkę termiczną i w trakcie gotowania czy duszenia, jego ogromne ilości utleniają się. Światło również działa niekorzystnie na witaminę C. Dlatego, wbrew pozorom wcale nie trudno o jej niedobory.
Suplementacja kwasu askorbinowego
Suplementowanie witaminy C jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania człowieka. Na szczęście, jest ona łatwo dostępna i można ją kupić bez wychodzenia z domu. Sklepy takie jak http://sklepswanson.pl oferują sprzedaż przez internet.
Szczególne zapotrzebowanie na kwas askorbinowy zaobserwowano u osób:
- chorujących na cukrzycę
- z nadciśnieniem tętniczym
- palących papierosy
- po infekcjach objawiających się wymiotami/biegunkami
- poddanych długotrwałemu stresowi
Pamiętać jednak należy, że przyjmowanie witaminy C powinno być skonsultowane z lekarzem, ponieważ może ona wykazywać niepożądane oddziaływanie na niektóre leki. Nie zaleca się jej przyjmowania również kobietom w ciąży.
Podsumowując, kwas askorbinowy jest niezbędny dla zdrowia człowieka. Niestety, przez jego wrażliwość na światło oraz obróbkę termiczną, nierzadko się uwalnia. Warto więc zadbać o codzienną suplementację preparatów bogatych w witaminę C.
Użyte tagi: Witamina C, Kwas askorbinowy, zdrowie