Artykuł:
Współczesne możliwości obrazowania tomografem komputerowym
Napisany przez M-S-M, dnia 2015-03-27 09:10:39
Kluczem do zrozumienia postępu, jaki się dokonał technice obrazowania tomografem komputerowym, może być wyjaśnienie różnicy pomiędzy aparatami starej i nowej generacji.
W pierwszym okresie stosowania tomografii komputerowej badanie polegało na wykorzystaniu kolejnych, następujących po sobie poprzecznych przekrojów ciała o różnej grubości i różnym odstępie między warstwami. Podstawą wniosków rozpoznawczych były wyłącznie obrazy dwuwymiarowe.
Konsekwencją zamiany techniki sekwencyjnej "warstwa po warstwie" na badanie metodą spiralną była przede wszystkim możliwość wykorzystania zebranych danych do rekonstrukcji warstw i oceny struktur anatomicznych w dowolnej płaszczyźnie.
Od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku coraz powszechniej stosowany stał się tomograf spiralny (ang. Spiral Tomography). Nazwa jego pochodzi od kształtu toru ruchu, jaki układ lampy i skojarzonej z nią tablicy detektorów wykonuje względem pacjenta. Spiralna tomografia komputerowa stanowi znaczący postęp w technologii obrazowania. W odróżnieniu od ich poprzedników tomografy spiralne wyróżnia: zwiększona szybkość skanowania oraz polepszona rozdzielczość wysoko- i nisko- kontrastowa. Spiralną tomografię komputerową nazywa się często tomografią objętościową (Volumetric CT) lub trójwymiarową (3D CT).
W omawianej klasie tomografów można wyróżnić trzy podstawowe grupy rozwiązań technicznych, stanowiących kolejne kroki rozwojowe tego rodzaju urządzeń TK:
- Tomografia spiralna z rekonstrukcją pojedynczego przekroju- SSCT (ang. Single-Slice Computed Tomography);
Zastosowanie tablicy detektorów promieniowania rentgenowskiego ułożonych w jednym rzędzie. Zostały umieszczone na ekranie w kształcie wycinka koła, w jednej płaszczyźnie prostopadłej do osi badanego pacjenta. Podstawowym wyróżnikiem tej nowej konstrukcji było skojarzenie ruchu obrotowego układu projekcyjnego z posuwistym jednostajnym przemieszczaniem się pacjenta w trakcie przeprowadzanego skanowania. Dzięki temu zabiegowi zniwelowano interwał czasowy między wykonywanymi skanami,
co znacznie skróciło czas trwania całego badania tomograficznego.
- Tomografia spiralna z wiązką promieniowania uformowaną w stożek- CBCT (ang. Cone-Beam Computed Tomography)
Znacznie rozszerzono szerokość tablicy detektorów. Pociągnęło to za sobą zwiększenie szybkości wykonywanych badań tomograficznych, umożliwiając uzyskiwanie prędkości pozwalających skanować organy będące fizjologicznie w ruchu, np. serce. Zwiększono wykorzystywany kąt promieniowania rentgenowskiego, co poprawia sprawność urządzenia tomograficznego na drodze przetwarzania: energia promieniowania-ilość uzyskiwanej informacji.
- Wielorzędowy tomograf spiralny- MSCT (ang. Multi-Slice Computed Tomography)
Wprowadzenie wielorzędowej tomografii komputerowej (MSCT, syn. MDCT-ang. Multidetector CT) do praktyki klinicznej w 1999 roku stało się prawdziwą rewolucją w diagnostyce obrazowej. Rozwój tej metody wiąże się ze stopniowym zwiększaniem liczby rzędów detektorów, a tym samym ze zwiększeniem liczby warstw obrazowanych w trakcie jednego obrotu lampy wokół pacjenta. Pozwala to na skrócenie czasu badania, zmniejszenie dawki promieniowania i uzyskanie większej liczby danych - a tym samym na doskonalszą rekonstrukcję obrazu. Technika ta umożliwia wykonanie badania 5-8 razy szybciej w porównaniu z jednorzędową spiralną TK. Badania można wykonywać warstwami grubości 1 mm, dzięki czemu uzyskuje się izotropowe woksele (o wymiarach 1x1x1 mm), co pozwala na wykonanie rekonstrukcji obrazu w każdej płaszczyźnie anatomicznej bez utraty rozdzielczości. Objęcie badaniem dużego obszaru ciała umożliwia wykonanie szczegółowej angiografii TK oraz wirtualnej kolonoskopii i bronchoskopii TK.
W tomografii wielorzędowej rozpoznanie ustala się najczęściej przy konsoli komputerowej, a obraz badanego obszaru anatomicznego poddawany jest analizie za pomocą różnych graficznych aplikacji. Mogą to być dowolnie wybrane przekroje, trójwymiarowy obraz powierzchni ciała, naczyń, narządów miąższowych, kości. W zależności od wybranej rekonstrukcji obraz jest diametralnie różny, choć wykorzystuje się ten sam plik danych.
Wybrane rodzaje wtórnych rekonstrukcji w wielorzędowej tomografii komputerowej
1. MIP (maximum intensity projection) - projekcja największych natężeń, stosowana w badaniu naczyń
2. MPR (multiplanar reformated reconstructions) - rekonstrukcje w dowolnie wybranej płaszczyźnie, ocena przekrojów naczyń, mięśnia sercowego, zastawek serca
3. VR (volume rendering) - rekonstrukcje objętościowe, popularne obrazy trójwymiarowe, pozwalające na przestrzenne odwzorowanie przebiegu naczyń, stosunków anatomicznych
4. SSD (shaded surface display) - rekonstrukcje powierzchniowe, cieniowane odwzorowanie powierzchni - obraz tworzony jest z powierzchniowych pikseli o najwyższym współczynniku pochłaniania
5. Wirtualna endoskopia pozwala ocenić światło narządów od wewnątrz - są to m.in. wirtualna kolonoskopia, bronchoskopia i angioskopia
Uzyskany trójwymiarowy obraz można dowolnie obracać na ekranie komputera, usuwać elementy przesłaniające ocenianą strukturę, zmieniać nawet natężenie, kolor i kierunek oświetlenia. W MSCT coraz częściej stosuje się półautomatyczne programy wspomagające rozpoznanie, na przykład wyszukiwanie małych guzków w miąższu płuca lub polipów w jelicie (computer aided diagnosis - CAD).
Rekonstrukcje trójwymiarowe i wszystkie wynikające z nich możliwości stają się prawdziwym diagnostycznym hitem ostatnich lat. Obrazy reformatowane, wzbogacone o trójwymiarowe cieniowanie powierzchni (rendering), poprawiły obrazowanie złożonych złamań, zwłaszcza złamań kości twarzoczaszki i miednicy. Możliwość szybkiego obrazowania, tuż po dożylnej iniekcji środka cieniującego, pozwala obecnie na doskonałe uwidocznienie głównych struktur naczyniowych układu tętniczego, takich jak aorta, czy tętnice płucne.
Postęp technologiczny i perspektywy rozwoju MSCT
W Polsce MSCT staje się coraz bardziej dostępną metodą diagnostyczną. Standardem staje się tomografia komputerowa wielorzędowa, w których liczba odbierających elementów zwiększona została do 64, choć takie firmy jak Toshiba, czy Philips wprowadziły już na rynek skanery 128 i 256 rzędowe.
Kolejnym etapem rozwoju jest wprowadzenie dwóch lamp rentgenowskich. Dwuźródłowy aparat tomograficzny, w którym podczas jednego obrotu wokół pacjenta następuje jednoczesna akwizycja z 2 prostopadle ustawionych lamp za pomocą 2 wielorzędowych detektorów. Powoduje to znaczne zwiększenie rozdzielczości czasowej, a tym samym dokładniejsze obrazowanie naczyń wieńcowych zarówno w trakcie skurczu, jak i rozkurczu serca. Wprowadzenie tego rozwiązania umożliwia także obrazowanie dwuenergetyczne - każda lampa może emitować promieniowanie o różnej energii.
Na podstawie różnicy zmian we współczynniku osłabienia obrazowanych struktur (np. kości i naczyń) po ekspozycji na promieniowanie o dwóch różnych energiach struktury te mogą być zidentyfikowane przez komputer i automatycznie oddzielone, co znacznie skraca czas obróbki danych i ułatwia, a także przyśpiesza diagnozę. Inne rozwiązanie polega na zastosowaniu jednego dwuwarstwowego detektora, w którym jedna warstwa rejestruje wysokoenergetyczną część widma, natomiast druga - część niskoenergetyczną. Z obrazowaniem dwuenergetycznym wiąże się także nadzieje na lepsze różnicowanie stabilnych i niestabilnych blaszek miażdżycowych, a także na pełniejszą ocenę zmian nowotworowych.
Ostatnią już nowinką technologiczną jest pierwszy komercyjnie dostępny mobilny aparat TK, głównie do obrazowania układu nerwowego u pacjentów po urazach.
Wyjątkiem w szeroko rozpowszechnionym zastosowaniu techniki spiralnej TK jest TK o wysokiej rozdzielczości- HRCT (ang. high resolution CT). Zadaniem techniki HRCT jest prześledzenie rozsianego procesu chorobowego, przekroje TK nie są wykonywane w sposób ciągły, lecz w odstępach od 1 do 2 cm. Aby uchwycić bardzo małe szczegóły anatomiczne, uzyskuje się bardzo cienkie warstwy (od 1 do 1,5 mm), a obróbkę danych cyfrowych wykonuje się w sposób odmienny niż w przypadku tradycyjnego obrazowania. Programy komputerowe oraz algorytmy rekonstrukcji stosowane w technice HRCT pozwalają na uzyskanie lepszej rozdzielczości przestrzennej kosztem większej ilości zakłóceń występujących na obrazach.
Inne rodzaje tomografii
Istnieją też inne, niż rentgenowska, odmiany tomografii. Różnią się one rodzajem zastosowanego promieniowania i techniki tomograficznej. Jednym z przykładów jest rozwijająca się technika PET (emisyjna tomografia pozytonowa). W tej metodzie zamiast prześwietlenia podaje się pacjentowi preparat zawierający krótko żyjące izotopy promieniotwórcze rozpadające się z emisją pozytonów, ich anihilacja wywołuje promieniowanie gamma, które jest rejestrowane. Metoda ta służy między innymi do wykrywania nowotworów. Z metod tomograficznych korzystają również systemy zobrazowania rezonansem magnetycznym, MRI.
PIŚMIENNICTWO
- Pruszyński B.: Wskazania do badań obrazowych; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, s. 88-90
- Tomografia komputerowa: http://www.avi.med.pl/lekarze/tomografia_komputerowa/ (dostęp: 2.03.2015)
- Cierniak R.: Tomografia komputerowa. Budowa urządzeń CT. Algorytmy rekonstrukcyjne; Akademicka Oficyna Wydawnicza EXIT, Warszawa 2005, s. 231, 282
- Walecki J., Zawadzki M.: Postępy w diagnostyce obrazowej; Medycyna Praktyczna 2006/07 [Dok. elektr.] http://www.mp.pl/artykuly/29290 (dostęp: 2.03.2015)
- Brant W.E.: Metody diagnostyki obrazowej [w]: Sąsiadek M. (red.): Podstawy diagnostyki radiologicznej Tom I; Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2007, s. 11
- Schwartz D.T., Reisdorff E.J.: Radiologia wypadkowa; Wydawnictwo Czelej, Lublin 2002, s. 9-10
- Tomografia komputerowa – zasada działania: http://www.inzynieriabiomedyczna.com.pl/sprzet-medyczny/item/81-tomografia-komputerowa-zasada-dzia%C5%82ania.html (dostęp: 2.03.2015)
- Ketai L.H, Lofgren R., Meholic A.J.: Diagnostyka obrazowa narządów klatki piersiowej; Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2008, s. 17-18
Autor: Agnieszka Magiera
Użyte tagi: tomografia komputerowa, rtg, rezonans magnetyczny