Artykuł:
Wszycie esperalu jako metoda leczenia alkoholizmu w Krakowie
Napisany przez link, dnia 2020-10-02 10:22:36
Alkoholizm to bardzo groźne dla życia oraz zdrowia człowieka uzależnienie, które dotyka bardzo dużą liczbę osób. Walka z tym nałogiem to długa i wymagająca droga.
W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się wszywka alkoholowa. Kraków to jedna z miejscowości, gdzie lek jest dostępny na receptę. Wcześniej stosowanym środkiem do wszycia był esperal, dzisiaj jego miejsce zajmuje Disulfiram WZF. Warto jednak pamiętać, że choroba alkoholowa to zaburzenie psychiczne, a tabletki nie są ostatecznym lekiem. Jedynie wspomagają proces leczenia osoby uzależnionej. Dlatego oprócz wszywki warto też stosować psychoterapię. Leczenie kompleksowe sprawia, że można wygrać walkę z alkoholizmem.
Na czym polega działanie tabletek esperalu w Krakowie?
Implantacja wszywki alkoholowej w Krakowie daje możliwość zachowania trzeźwości nawet przez 12 miesięcy od zabiegu. Jak wygląda działanie zaszycia alkoholowego oraz jakie ma skutki dla naszego organizmu? Po implantacji esperalu substancja czynna, którą jest disulfiram, lek powoli uwalnia się do krwi oraz blokuje metabolizm alkoholu w wątrobie. Wskutek spożycia alkoholu w organizmie zaczyna się gromadzić aldehyd octowy, który może wywoływać nieprzyjemne, często bolesne dolegliwości. Wszywka alkoholowa należy do awersyjnych metod walki z nałogiem. Wszyta substancja nie zmniejsza głodu alkoholowego, tylko powoduje pewnego rodzaju uczulenie na niego. Celem takiego zabiegu jest odstraszenie alkoholika oraz zniechęcanie go do picia alkoholu poprzez negatywne z nim skojarzenia. Działanie leku esperal utrzymuje się przez 8-12 miesięcy, w zależności od organizmu. W tym czasie obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu, ponieważ pojawiające się skutki uboczne mogą być nieodwracalne dla życia oraz zdrowia. Leczenie za pomocą wszywki alkoholowej esperal wymaga od pacjenta samozaparcia oraz silnej chęci do wyzdrowienia.
- poznaj - Alkomaty, czemu ich potrzebujemy?
Jak odbywa się zabieg wszycia leku esperalu?
Wszywanie esperalu odbywa się z pomocą chirurga. W Krakowie można się na to zdecydować w centrum medycznym lub domu pacjenta. Najczęściej tabletki są wszywane nad pośladkiem w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu wszywkę można implantować bezboleśnie. Zabieg wykonuje się tylko w przypadku, jeśli pacjent jest trzeźwy. Przed wszyciem wszywki alkoholowej trzeba zachować 24-godzinną abstynencję. Przed wszyciem leku można również wykonać detoks alkoholowy w celu wypłukania resztek płynu etylowego oraz oczyszczenia organizmu. Zabieg chirurgiczny wygląda w sposób następujący: chirurg wykonuje niewielkie nacięcie długości około 2 centymetrów, a w obszarze domięśniowym umieszcza tabletki esperalu, po czym zszywa ranę. Blizna goi się szybko, warto jednak pamiętać o odpowiedniej higienie - systematycznej zmianie opatrunków, dbałości o jej czystość oraz czujność w przypadku zauważenia objawów niepożądanych. Po 10-14 dniach należy zgłosić się do lekarza w celu zdjęcia szwów, chyba że są rozpuszczalne.
Poznaj - Dlaczego potrzebujesz alkomatu policyjnego?
Czym skutkuje picie alkoholu podczas zaszycia?
Każda osoba, która zdecydowała się na wszywkę, po zabiegu powinna rozpocząć terapię alkoholową. Taka terapia w połączeniu z metodą awersyjną pomoże całkowicie uwolnić się od uzależnienia. Zdarza się jednak, że pacjent mimo zaleceń lekarza sięga po alkohol zaraz po zabiegu. Nagromadzenie aldehydu octowego wywołuje objawy przypominające zatrucie alkoholowe. Czym to może skutkować oraz do czego doprowadzić? Już po kilku minutach od wypicia mogą się pojawić takie dolegliwości jak: zawroty głowy, bóle brzucha, nudności, wymioty, zaczerwienienie twarzy, wzmożona potliwość, uczucie niepokoju i lęk. Objawy te utrzymują się przez 4-10 godzin, w zależności od indywidualnych skłonności każdego pacjenta. Może też dojść do zawału serca, zapalenia wątroby lub innych nieodwracalnych skutków. Są sytuacje, kiedy pacjent oprócz słabości do alkoholu cierpi na choroby przewlekłe - warto pamiętać, że stan alkoholika może się pogorszyć ze względu na pogłębianie się tego schorzenia. Nie powinniśmy stosować tej metody leczenia w przypadku, uczulenia na esperal, chorób układu krążenie lub ciąży.
Artykuł przygotowany przy współpracy z lekarzem Piotrem Floriańskim.
Użyte tagi: alkohol, picie, uzależnienie