Artykuł:
Zagrożenie HIV/AIDS nadal duże
Napisany przez M-S-M, dnia 2013-11-29 10:25:12
Ponieważ liczba osób zakażonych HIV, a w następstwie tego chorych na AIDS, wciąż wzrasta wiedza na temat zachowań profilaktycznych nadal jest bardzo potrzebna. Istotny jest również fakt, że dosłownie każdy może zachorować, bez względu na swoją przynależność rasową, religię lub orientację seksualną.
Jak uchronić się przed HIV/AIDS?
Kika lat temu w Polsce miała miejsce kampania społeczna ABC zapobiegania, czyli A – Abstynencja seksualna, B - zachęcamy do Bycia wiernym jednemu partnerowi, C - nawołujemy do zabezpieCzania się prezerwatywą. W tym jednym zdaniu zawarta jest już cała mądrość profilaktyki HIV/AIDS, dodać trzeba jeszcze te zasady, które tyczą się także innych grup społecznych narażonych na tego wirusa.
Najbardziej narażoną grupą społeczną na zakażenie wirusem HIV są narkomani, gdyż to oni nie stosują wysterylizowanego sprzętu do aplikacji narkotyków i to także do nich należy się zwracać z programami profilaktycznymi chroniącymi przed HIV. Jednorazowe igły to w tym przypadku podstawa.
Uwaga! Także osoby zdrowe i nie będące narkomanami są narażone na tego wirusa, bo do zakażenia dochodzi w szpitalach, przychodniach i innych placówkach służby zdrowia. My także musimy być czujni zwracając uwagę na źródło z którego pochodzą igły czy sprzęt do zabiegu. Warto sprawdzać poziom czystości również u kosmetyczek, stomatologów czy w salonach tatuażu.
A jeśli mamy jakiekolwiek obawy w tym temacie, bądź w przeszłości mieliśmy zachowanie ryzykowne czy to seksualne czy z narkotykami, to warto udać się na badania krwi. Na terenie naszego kraju funkcjonuje 30 punktów konsultacyjno – diagnostycznych współfinansowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS, w których bezpłatnie i anonimowo można wykonać test w kierunku HIV. Wykaz wszystkich punktów można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: www.aids.gov.pl/?page=testy.
TELEFONY ZAUFANIA HIV/AIDS
801 888 448 (22) 692 82 26
Użyte tagi: HIV, AIDS, ryzykowne zachowania seksualne, seks
Zobacz także:
- AIDS znów postrachem! Nowe informacje można zdobyć w libereckiej iQLANDII
- O leczniczym zastosowaniu marihuany/ Krakowski Tydzień Mózgu
- EUROPEJSKI TYDZIEŃ TESTOWANIA W KIERUNKU HIV I ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS
- Przedwczesny wytrysk? Metody na opóźnienie wytrysku
- ŻYCIE Z HIV. JAKIE SĄ POTRZEBY KOMUNIKACYJNE OSÓB SEROPOZYTYWNYCH W POLSCE?