Artykuł:
Zakończył się VII Międzynarodowy Kurs Chirurgii Barku, Łokcia i Ręki
Napisany przez M-S-M, dnia 2014-03-14 09:22:20
W dniach 6 – 8 marca w Poznaniu odbyła się prestiżowa impreza, która zgromadziła specjalistów światowej klasy. Polskie Towarzystwo Fizjoterapii po raz kolejny miało zaszczyt patronować przedsięwzięciu oraz współorganizować sesję fizjoterapeutyczną VII Międzynarodowego Kursu Chirurgii Barku, Łokcia i Ręki.
Jak podkreślają twórcy wydarzenia, ranga poznańskiego kursu znacznie urosła na przestrzeni ostatnich lat. Organizatorzy przedsięwzięcia – Katedra i Klinika Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu – zaprosili do współpracy znakomitych specjalistów z całej Europy, zarówno wschodniej jak i zachodniej. Imprezie patronują takie towarzystwa, jak European Society for Surgery of the Shoulder and Elbow, European Wrist Arthroscopy Society, Sekcja Chirurgii Ręki Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego czy Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii oraz European Society for Shoulder and Elbow Rehabilitation.
Tegoroczna edycja kursu objęła poszczególne zagadnienia dotyczące całej kończyny górnej. Tematyka była zróżnicowana – od ogólnego kontekstu do szczegółowo omówionej problematyki. Uczestnicy spotkania mogli wziąć udział w kursach kadawerowych, spotkać się z radiologami i fizjoterapeutami oraz zgłosić własne prace naukowe z dziedziny barku i łokcia do konkursu.
„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że ponownie udało nam się spotkać we wspólnym gronie ortopedów i fizjoterapeutów. Po pierwsze wprowadziliśmy wspólne wystąpienia ortopedów i fizjoterapeutów dotyczące kompleksowego postępowania w poszczególnych uszkodzeniach łokcia. A po drugie - w trakcie panelu rehabilitacyjnego wywiązała się niezmiernie ciekawa dyskusja na tematach możliwości całościowego leczenia pacjenta w aktualnych warunkach służby zdrowia. Można uznać, że to początek pewnego forum wypowiedzi. Teraz głos zabrali wykładowcy (osoby doświadczone oraz osoby na początku kariery). Warto ten sposób komunikacji dalej wykorzystać” – komentuje docent Przemysław Lubiatowski.
„To już kolejne wspólne spotkanie fizjoterapeutów i lekarzy w Poznaniu. Dziękujemy zaproszonym gościom za przybycie, prowadzenie sesji naukowych i przedstawienie ciekawych tematów. Dzięki współpracy z takimi osobami jak Konsultant Krajowy w Dziedzinie Fizjoterapia Profesor Śliwiński i Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii Doktor Kiljański wartość merytoryczna naszych spotkań i dialog środowiska lekarskiego z fizjoterapeutycznym jest zawsze na wysokim poziomie” – dodaje prof. Leszek Romanowski.
Kurs obejmował szczegółowo zagadnienia związane z leczeniem schorzeń i urazów łokcia, bólami i urazami nadgarstka oraz endoprotezoplastyką i złamaniami w obrębie barku, któremu poświęcono także kurs instruktażowy. Kursanci mogli wziąć udział w zajęciach nie tylko w formie sesji, ale także warsztatów. Tegorocznemu spotkaniu przewodzili dr hab. Przemysław Lubiatowski oraz prof. dr hab. Leszek Romanowski z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii objął patronatem część Kursu poświęconą fizjoterapii. Był to cały dzień poświęcony omawianiu strategii leczenia łokcia. Pomiędzy sesjami odbywały się warsztaty wybranych technik terapeutycznych takich jak Kinesiology Taping, terapii manualnej i treningu plyometrycznego oraz warsztaty oceny klinicznej i funkcjonalnej pacjenta. Spotkanie zakończył panel rehabilitacyjny podczas którego fizjoterapeuci i lekarze wspólnie zastanawiali się nad sposobem usprawnienia systemu kompleksowej opieki nad pacjentem.
PR
Użyte tagi: konferencje medyczne, Polskie Towarzystwo Fizjoterapii