Artykuł:
Żylaki – jak się ich pozbyć?
Napisany przez A, dnia 2014-09-18 13:50:17
Żylaki są bardzo powszechnym schorzeniem. Częściej spotyka się je u kobiet, jednak zdarza się również, że narażeni na ich powstawanie są również mężczyźni. Mimo tak częstego ich występowania, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz problemu estetycznego, żylaki stanowią przede wszystkim poważny problem zdrowotny. Z tego względu warto jest poznać metody ich usunięcia.
Żeby poznać sposoby na pozbycie się żylaków, warto jest się najpierw dowiedzieć, w jaki sposób dochodzi do ich powstania. Przyczyny pojawienia się żylaków są bardzo złożone. Najważniejszym czynnikiem są skłonności genetyczne, jednak do powstania żylaków przyczyniają się także np. przyjmowanie leków hormonalnych, palenie papierosów, ciąża, a nawet wysokie temperatury.
Sama choroba związana jest z chodzeniem przez człowieka na dwóch nogach. Żeby umożliwić mu utrzymywanie wyprostowanej postawy, w żyłach znajdują się zastawki, dzięki którym krew może być odpompowywana do góry i płynąć w kierunku serca. Jeżeli zastawki tracą swoją wydolność nie są w stanie czuwać nad tym, żeby żyły kierowały krew tylko do góry. W takim wypadku krew się cofa i dochodzi do jej zastoju, w efekcie czego żyły, przez które przepływa, się rozszerzają i powstają żylaki. By je usunąć konieczna jest interwencja specjalisty.
Metody leczenia żylaków
Stały rozwój medycyny umożliwił stworzenie kilku bardzo skutecznych metod leczenia żylaków. Nowoczesne metody charakteryzują się małą inwazyjnością oraz brakiem konieczności długiej rekonwalescencji. Jak wyjaśnia dr Wojciech Rybak z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica: „Wybór odpowiedniej metody walki z żylakami zależy głównie od wielkości żylaków, głębokości ich usadowienia, krętości przebiegu oraz od stopnia ich zaawansowania. Obecnie najpopularniejsze są trzy metody usuwania żylaków: skleroterapia, laseroterapia oraz zabiegi z użyciem pary wodnej (SVS). W niektórych przypadkach, w celu osiągnięcia oczekiwanych rezultatów, decydujemy się na zastosowanie kilku metod jednocześnie”.
Skleroterapia
Zabieg skleroterapii polega na wstrzyknięciu w światło żyły odpowiednio dobranej substancji, płynu lub pianki, która powodując odczyn zapalny, doprowadza do zamknięcia żyły i tym samym uniemożliwia dalszy przepływ krwi. Po wykonaniu zabiegu żylak samoistnie zanika i się zapada. Metoda ta doskonale się sprawdza zwłaszcza w przypadku niezbyt dużych żylaków. Często skleroterapia stanowi również uzupełnienie terapii endowaskularnych tj. laserowego leczenia żylaków czy zamykania niewydolnych żył przy pomocy pary wodnej.
Aby całkowicie usunąć żylaki metodą obliteracji, zabieg należy kilka razy powtórzyć. Zazwyczaj wykonuje się od 3 do 5 sesji.
Laserowe leczenie żylaków
Inną powszechnie stosowana metodą leczenia żylaków jest użycie specjalnie do tego celu stworzonego lasera endoluminalnego. Do wykonania zabiegu laseroterapii stosuje się urządzenie EVLT (ang. EndoVenous Laser Treatment). Zabiegi z użyciem lasera stosuje się przede wszystkim w przypadku dużych naczyń żylnych. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Przed jego rozpoczęciem lekarz oznacza, przy pomocy specjalnego urządzenia USG, dokładny przebieg żył oraz ustala miejsca wprowadzenia włókna laserowego. Sam zabieg trwa od 30 do 60 minut. Lekarza wprowadza w żyłę włókno laserowe, po czym włącza laser i powoli wycofuje, doprowadzając do zamknięcia niewydolnego naczynia.
Po zakończeniu zabiegu, miejsce jego wykonania zabezpiecza się specjalną opaską i pacjent może wrócić do domu. Mała inwazyjność, duża skuteczność oraz brak konieczności hospitalizacji należą do największych zalet tej metody, która obecnie jest najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków na świecie.
Leczenie żylaków parą wodną
Zabiegu laseroterapii nie można zastosować w przypadku żylaków, które są położone zbyt płytko pod skórą oraz które mają zbyt kręty przebieg. W takich przypadkach przeprowadza się zabiegi Steam Vein Sclerosis (SVS), czyli zabiegi leczenia żylaków za pomocą pary wodnej. Jest to najnowsza metoda walki z żylakami. Jej największą zaletą jest fakt, że do całkowitego pozbycia się żylaków, wystarczy tylko jedna sesja zabiegu.
Sam zabieg jest szybki i bezbolesny. Polega na wprowadzeniu do światła chorej żyły specjalnego cewnika. Cewnik podłączony jest do urządzenia, które dostarcza do żyły niewielkie dawki suchej pary wodnej, która skutecznie tę żyłę zamyka. Wyniki tak przeprowadzonego zabiegu są doskonale widoczne już na drugi dzień po jego wykonaniu.
Dobór odpowiedniej metody leczenia żylaków następuje podczas wnikliwej konsultacji ze specjalistą, który na podstawie wyników badania USG doppler dostosowuje rodzaj terapii do stopnia zmian z jakimi mamy do czynienia.
Użyte tagi: leczenie żylaków, skleroterapia, laserowe leczenie żylaków