Napisany przez PR, dnia 2010-07-09 12:58:07
Alkoholizm, inaczej uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa lub choroba alkoholowa (łac. alcoholismus habitualis, alcoholismus chronicus) – choroba polegająca na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.
Alkoholizm, inaczej uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa lub choroba alkoholowa (łac. alcoholismus habitualis, alcoholismus chronicus) – choroba polegająca na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Spożywanie zazwyczaj dużych ilości alkoholu przez alkoholika jest spowodowane przymusem o charakterze psychicznym i somatycznym i nie podlega jego woli. Mechanizm powstawania uzależnienia nie jest do końca wyjaśniony, ale ma bezpośredni związek z nadużywaniem alkoholu. Ryzykownie nadużywa alkoholu około 16% polskiego społeczeństwa. Śmiertelna dawka alkoholu to 6–8 g na 1 kg masy ciała.
Tak przedstawiają się informacje ogólne na temat alkoholizmu. Jest to ciężka, śmiertelna, przewlekła i postępująca choroba polegająca na fizycznym i psychicznym uzależnieniu od alkoholu. Gdy już dopadnie nas ten nałóg pomocne mogą tu być prywatne kliniki uzależnień. Są to przede wszystkim specjalistyczne kliniki ukierunkowane na autentyczna pomoc ludziom z problemami alkoholowymi. Kliniki leczenia uzależnień oferują: terapia grupowa i indywidualna, w trybie stacjonarnym albo dochodzącym, radę w początkowym niełatwym okresie utrzymania abstynencji, grupę wsparcia. Większość ludzi sądzi, że alkoholik to ktoś, kto stracił wszystko, jest samotny, bezdomny i zaniedbany. Alkoholizm kojarzy się z zwyczajnym piciem, denaturatem i fioletowym nosem... Mało ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że istotą uzależnienia od alkoholu jest nie wygląd, lecz utrata kontroli nad piciem, oraz dodatkowo niemożność zrezygnowania z picia alkoholu pomimo ponoszenia negatywnych konsekwencji. Jeśli alkohol rujnuje Twoje życie, nie umiesz sobie sam poradzić, nie znajdujesz drogi wyjścia, kliniki leczenia uzależnień oferują fachową i prawdziwą radę.
Objawy
Jednym z kluczowych objawów w stwierdzeniu choroby alkoholowej, nie licząc utraty kontroli nad ilością wypijanego alkoholu, są objawy abstynencyjne, zwane inaczej zespołem abstynencyjnym, zespołem ostrej abstynencji, syndromem abstynencyjnym, zespołem odstawienia alkoholu. Objawy abstynencyjne w standardowym przypadku trwają ok. 14 dni. Nie należy ich mylić z kacem.
Leczenie
Z choroby alkoholowej nie można się wyleczyć. Nawet po wieloletniej abstynencji próby kontrolowanego picia często kończą się powrotem do nałogu. Fundamentalnym warunkiem zdrowienia jest abstynencja, wspomagana m.in. przez terapię uzależnień, udział w spotkaniach Anonimowych Alkoholików, przebudowę stylu życia na abstynencki, zdobywanie wiedzy z zakresu alkoholizmu i dziedzin pokrewnych.
Celem każdej kliniki leczenia uzależnień jest dostarczenie kompetentnej edukacji o chorobie alkoholowej i jej leczeniu, oraz o ewentualnych kwestiach, które można napotkać na drodze wychodzenia z alkoholizmu. Kliniki uczą co robić aby nie pić i jak zapobiegać ewentualnym nawrotom picia. Pomagają także najbliższym alkoholika zrozumieć ich kłopoty wynikające z alkoholizmu; uczą również jak pomagać bliskiemu w zaprzestaniu picia. W ramach pomocy ambulatoryjnej kliniki leczenia uzależnień oferują pomoc terapeutyczną dla ludzi przeżywających kryzys, doświadczających przemocy rodzinnej, członków rodzin dotkniętych dylematem uzależnienia a również dzieci. Użyte tagi:
Zobacz także: