Artykuły i poradniki LUCAS:
Kiedy stres jest groźny dla zdrowia
Michalska Małgorzata
Kilka słów:
Kwestie oszczędzania zazwyczaj są poruszane w kontekście ekonomicznym. Tak naprawdę oszczędzanie można również rozpatrywać w odniesieniu do zdrowia. Coraz więcej osób chcąc poprawić swój status materialny forsuje organizm pracą ponad normę zapominając o własnym zdrowiu. Zaniedbania w tym zakresie mogą jednak szybko doprowadzić do sytuacji, kiedy ilość nagromadzonych pieniędzy nie wystarczy by odratować utracone zdrowie.
Przystanek Woodstock - najbezpieczniejsza impreza w Polsce
M-S-M
Kilka słów:
To będzie już 20. Przystanek Woodstock. Festiwal odbędzie się w dniach od 31 lipca do 2 sierpnia 2014r. w Kostrzynie nad Odrą. Co roku imprezę odwiedza setki tysięcy osób. Tak duże przedsięwzięcie plenerowe wymaga odpowiedniego zaplecza medycznego z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.
Roboty w karetkach na Lubelszczyźnie
M-S-M
Kilka słów:
Od niedawna ratowników ze Stacji Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Białej Podlaskiej wspomaga aż 7 nowych urządzeń do kompresji klatki piersiowej. W tej chwili Pogotowie posiada w sumie już 11 sztuk takich urządzeń. Sprzęt pomaga w codziennej pracy m.in. zespołom ratownictwa medycznego z Białej Podlaskiej oraz okolic.
Toruńskie serca pod opieką LUCASów
M-S-M
Kilka słów:
Mogą nieprzerwanie pracować przez wiele godzin, w przeciwieństwie do człowieka, nigdy się nie męczą, zawsze zapewniają stały, jednostajny rytm uciśnięć, kiedy wykonują masaż serca, ratownicy mogą spokojnie przeprowadzać inne, konieczne zabiegi.
VI Międzynarodowy Kongres Polskiej Rady Resuscytacji
M-S-M
Kilka słów:
Kongres Polskiej Rady Resuscytacji w tym roku odbędzie się pod hasłem: Jak zwiększyć przeżywalność pacjentów w stanie bezpośredniego zagrożenia życia? Spotkanie organizowane jest w ramach obchodów Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Kolejne LUCASy w Małopolsce
M-S-M
Kilka słów:
LUCAS 2 jest nowoczesnym urządzeniem, służącym do automatycznej kompresji klatki piersiowej w razie wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia. Wykonuje 100 ucisków na minutę o głębokości kompresji ponad 5 cm. Użycie takiego sprzętu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej daje poszkodowanemu dużo większą szansę przeżycia niż masaż wykonywany przez człowieka.
LUCASy pracują na Lubelszczyźnie
M-S-M
Kilka słów:
- Podczas wykonywania kilkuminutowej resuscytacji ludzkie siły słabną, ON zapewnia stały, jednostajny rytm uciśnięć.
Oswoić defibrylator
M-S-M
Kilka słów:
Co zrobić, gdy osobie siedzącej obok nas nagle przestaje bić serce? Szacuje się, że w Polsce z przyczyn związanych z nieprawidłowym działaniem tego narządu umiera ponad 160 tys. osób rocznie. Większość to ofiary Nagłego Zatrzymania Krążenia, często mylonego z zawałem.
Białobrzegi w trosce o bezpieczeństwo dzieci
M-S-M
Kilka słów:
Sześć największych szkół powiatu białobrzeskiego zostało wyposażonych w defibrylatory LIFEPAK CR Plus. Nowoczesny sprzęt do ratowania życia zakupiono ze środków zebranych podczas Gali Charytatywnej zorganizowanej z inicjatywy Starostwa Powiatowego. Nauczyciele szkół zostali przeszkoleni z obsługi sprzętu.
LUCAS po drodze do przeżycia
M-S-M
Kilka słów:
W zeszłym roku przeprowadzono 1545 przeszczepów, jest to bardzo dobry wynik przybliżający Polskę do poziomu światowego. Niemniej jednak nadal dużym problemem jest za mała w stosunku do potrzeb liczba dostępnych narządów.