Artykuły i poradniki Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutyc:
Polskim pacjentom grożą chroniczne braki leków
M-S-M
Kilka słów:
Od przeszło dwóch miesięcy resort zdrowia i Główny Inspektorat Farmaceutyczny utrzymują niemal całkowitą blokadę eksportu równoległego leków z Polski. Jednak dostępność w aptekach wielu ważnych dla zdrowia i życia pacjentów produktów leczniczych nie uległa istotnej poprawie.
Rynek dystrybucji leków nie będzie przejrzysty – nie chciały tego: Parlament i Ministerstwo Zdrowia
M-S-M
Kilka słów:
Dystrybucja bezpośrednia, interwencyjne modele sprzedaży, uznaniowe limity opakowań dla hurtowni i aptek, sztuczne ograniczanie podaży leków – po drugiej stronie niedobory leków, odwrócony łańcuch dostaw, apteki-słupy, hurtownie-słupy, ZOZy-słupy, itd. Zdaniem Członków Stowarzyszenia Eksporterów Równoległych (StER), nowelizacja prawa farmaceutycznego w najlepszym wypadku tylko utrwali ten obraz.
Gdzie są leki, których brakuje w Polsce?
M-S-M
Kilka słów:
Wskutek niekontrolowanego wywozu leków z Polski pacjenci nie mogą kupić w aptekach potrzebnych im leków. Bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia chorych spowodowane jest działaniami niektórych aptek i hurtowni farmaceutycznych, które sprzedają leki z zyskiem za granicę. Szacunkowa wartość tego eksportu wynosi ok. 2,5 miliarda złotych rocznie*.
Strona: 1