Artykuły i poradniki Chorzy:
Nie zawal! Wybierz życie
PR
Kilka słów:
Edukacja pacjentów w każdym obszarze zdrowotnym jest niezwykle ważnym elementem na drodze ich powrotu do zdrowia i aktywności życiowych. Działania edukacyjne są szczególnie istotne wówczas, kiedy współpraca pacjenta z lekarzem i zmiana dotychczasowego stylu życia jest jednym z podstawowych warunków osiągnięcia sprawności porównywalnej do tej sprzed choroby. Tak dzieje się w przypadku chorób układu krążenia, które stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce
Nie zawal! Wybierz życie! Inauguracja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej
PR
Kilka słów:
Jej celem jest edukacja zarówno pacjentów po przebytym zawale, jak i środowiska medycznego, w zakresie konieczności podejmowania działań zmierzających do redukcji śmiertelności w fazie poszpitalnej Ostrych Zespołów Wieńcowych. Opiekę merytoryczną nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.
Czym skorupka za młodu nasiąknie…Czyli o profilaktyce i leczeniu osteoporozy
PR
Kilka słów:
Osteoporoza zajmuje trzecie miejsce – po chorobach układu krążenia i nowotworach – wśród przyczyn zgonów dorosłych osób. Niestety wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważne mogą być skutki tej choroby. Na osteoporozę cierpi co trzecia kobieta po 50-tym roku życia. Chorują także mężczyźni.
Nowe standardy leczenia cukrzycy typu 2 – szansa na późniejszą insulinoterapię
PR
Kilka słów:
Chorzy na cukrzycę typu drugiego mogą mieć dostęp do nowoczesnych leków inkretynowych, opóźniających konieczność podawania insuliny, co może również wpłynąć na obniżenie całkowitych kosztów związanych z leczeniem tej choroby. Niestety, Polscy pacjenci ciągle czekają na decyzje dotyczące refundacji leków należących do tej grupy (inhibitorów DPP-4 i analogów GLP 1).
Choroby tarczycy - neuromonitoring
PR
Kilka słów:
W Krakowie w weekend odbyła się I Konferencja Polskiej Grupy Badawczej ds. Neuromonitoringu Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej, w trakcie której dyskutowano nad stanowiskiem dotyczącym zastosowania neuromonitoringu podczas operacji tarczycy.
Standard życia chorych na mózgowe porażenie dziecięce od lat bez zmian
PR
Kilka słów:
5 maja przypada Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Dokładnie dwa lata temu Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Porażeniem Mózgowym przekazało Marszałkowi Sejmu RP petycję zawierającą propozycje zmian w ustawodawstwie polskim. Do dzisiejszego dnia większość z postulatów nie zostało zrealizowane. Rodzice niepełnosprawnych dzieci liczą, że przynajmniej w najbliższym czasie zapadnie pozytywna decyzja w kwestii leczenia za pomocą pompy baklofenowej.
Dni walki z gruźlicą i chorobami płuc
PR
Kilka słów:
Naukowcy przewidują, że do 2020 roku znacznie wzrośnie zachorowalność na choroby płuc, zwłaszcza przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, raka płuc oraz gruźlicę. Już teraz schorzenia te uważane są za jeden z najczęstszych powodów zgonu w Europie. Diagnostyka genetyczna może nie tylko pomóc we wczesnym wykryciu predyspozycji czy prawdopodobieństwa wystąpienia zachorowań, ale przede wszystkim zapewnić odpowiednią profilaktykę.
Chorzy też mogą pozytywnie patrzeć na życie
PR
Kilka słów:
Choroba może nadać sens życiu, chorzy stają się bardziej religijni, bardziej intensywnie odczuwają miłość, nawiązują nowe relacje i zaczynają mocniej wierzyć w siebie. Badacze ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej podjęli próbę opisania, jakie psychologiczne korzyści z chorowania uzyskują chorzy.