Artykuły i poradniki Diagnostyka:
Co czwarty Polak umiera na raka. Głębokie sieci neuronowe pozwalają na stawianie szybszych i trafniejszych diagnoz
M-S-M
Kilka słów:
Nowotwór jest drugą najczęstszą przyczyną umierania w Polsce. Co czwarty Polak umiera z jego powodu. W 2029 roku liczba nowych przypadków zachorowań na raka ma przekroczyć 213 tys. Na tle Europy liczba zachorowalności jest stosunkowo nieduża, jednak przeciętny Polak z nowotworem ma znacznie niższe szanse na przeżycie niż pacjenci w innych krajach. Lekarstwem na taki stan rzeczy ma być deep learning, czyli głębokie uczenie maszynowe, które pozwala błyskawicznie diagnozować ogniska nowotworów.
Dzięki postępowi w medycynie szpiczak może być chorobą przewlekłą a nie wyrokiem. Nowe terapie są jednak jeszcze poza zasięgiem polskich pacjentów
M-S-M
Kilka słów:
W ciągu ostatnich kilku lat nastąpiła rewolucja w leczeniu szpiczaka plazmocytowego – groźnego, rzadkiego nowotworu krwi. Zarejestrowano sześć nowoczesnych terapii ratujących życie chorych z nawracającym szpiczakiem. Nowe leki są mniej toksyczne, bardziej skuteczne, dwa z nich mają doustną formę podania, dzięki czemu chorzy mogą przyjmować je samodzielnie w domu i prowadzić względnie normalne życie. Niestety, żaden z nich nie jest jeszcze dostępny dla polskich pacjentów.
Światowy Dzień Serca - wywiad z prof. dr hab. Markiem Naruszewiczem
M-S-M
Kilka słów:
Prof. dr hab. Marek Naruszewicz: „W Polsce umiera 1 na 3 z chorych na serce kobiet”
Leczenie nowotworów może być mniej toksyczne.
M-S-M
Kilka słów:
Polska spółka pracuje nad innowacyjnym systemem transportu leków.
Technologiczna diagnostyka w medycynie spersonalizowanej
M-S-M
Kilka słów:
Każdego dnia jesteśmy świadkami rewolucji technologicznej. Internet zmienia wszystkie zakamarki naszego życia. Zmienia się medycyna i zmienia się pacjent.
Wyślij ból brzucha na wakacje!
WP
Kilka słów:
Obecnie przyjmuje się, że nie ma osób całkowicie zdrowych, a każdy, kto posiada chociażby jedno przewlekłe schorzenie, wady zdiagnozowane czy jest w grupie ryzyka wystąpienia chorób - powinien stale monitorować swoje zdrowie. Wśród najbardziej uciążliwych dolegliwości zwykle wymienia się dolegliwości bólowe jamy brzusznej.
Służba zdrowia wymaga pilnych zmian. Rozwiązaniem problemów może być zaadaptowanie holenderskiego systemu opieki zdrowotnej
M-S-M
Kilka słów:
Starzejące się społeczeństwo i ograniczone zasoby finansowe to największe wyzwania systemu opieki zdrowotnej. Chcąc im sprostać, służba zdrowia musi postawić na nowe technologie i koordynację procedur medycznych. To pozwoli obniżyć ich koszty i poprawić jakość usług dla pacjentów. Koordynowana opieka medyczna sprawdziła się w wielu krajach europejskich, między innymi w Holandii.
Przełom w sprawie chorób rzadkich?
M-S-M
Kilka słów:
- apel Grupy Ekspertów „Polska dla chorób rzadkich”
I Międzynarodowy Dzień Raka Nerki: „Pytania i Odpowiedzi”
M-S-M
Kilka słów:
Jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na raka nerki? Ile osób dowiaduje się o diagnozie każdego dnia? Na jakie objawy warto zwrócić uwagę? Poznaj najważniejsze fakty o raku nerki i upewnij się, że choroba nie dotyczy Ciebie. „Pytania i Odpowiedzi” – pod takim hasłem 22 czerwca 2017 r. odbędzie się I Międzynarodowy Dzień Raka Nerki.
Rzadkie choroby – polska sprawa
M-S-M
Kilka słów:
„Polska dla rzadkich chorób” – pod takim hasłem 22 czerwca odbędzie się spotkanie grupy eksperckiej, skupiającej specjalistów zajmujących się chorobami rzadkimi z całego kraju. Wspólne stanowisko ekspertów, naukowców i liderów organizacji zrzeszających pacjentów ma być silnym głosem na rzecz rozwiązań, które realnie poprawią sytuację rodzin z rzadkimi chorobami. 23 czerwca efekty prac zostaną zaprezentowane Ministrowi Zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi.