Artykuły i poradniki Geny:
Najczęstsze predyspozycje genetyczne do rozwoju nowotworów złośliwych
LA
Kilka słów:
Choroby nowotworowe rozwijają się na skutek niekontrolowanych podziałów komórkowych - utrata kontroli spowodowana jest mutacjami w genach odgrywających ważną rolę w cyklu komórkowym. Mutacje te mogą pojawić się na skutek oddziaływania niekorzystnych czynników środowiskowych czy zostać przekazane potomstwu przez rodziców - szacuje się, że nawet 30% nowotworów złośliwych jest związanych z dziedzicznymi mutacjami.
Toczeń – podlecz go w renomowanym sanatorium
Hotel Słoneczny Zdrój Medical Spa & Wellness
Kilka słów:
Toczeń dotyka osób w każdym wieku, choć zwykle ujawnia się pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Częściej występuje u kobiet. Jednym z jego symptomów jest pojawienie się charakterystycznych rumieni na policzkach. W łagodzeniu jego objawów pomoże leczenie sanatoryjne.
Suche powietrze w domu szkodzi zdrowiu
LA
Kilka słów:
Ludzki organizm nie lubi zimy. Na zewnątrz najczęściej czeka nas wtedy plucha, od której uciekamy do mocno nagrzanych i wysuszonych pomieszczeń. Zmiany temperatury i wilgotności sprawiają, że łatwiej się przeziębić, a trudniej obronić się przed wirusami. Problemy mogą mieć także alergicy.
Idealne dopasowanie dawcy i biorcy dzięki polskim genetykom
M-S-M
Kilka słów:
Polacy opracowali supertest, dzięki któremu może zmniejszyć się liczba odrzuconych przeszczepów u chorych na nowotwory krwiopochodne. Bada on zgodność tkankową, która w transplantologii określa genetyczne podobieństwo dawcy i biorcy. Im bardziej wiarygodny jest test, tym większa szansa, że przeszczep się przyjmie. Polski jest stuprocentowo wiarygodny, a obecnie stosowane testy mają wiarygodność ok. 60 proc.
Dietoterapia według przepisu uczonych
M-S-M
Kilka słów:
Portfolio 34 technologii, dzięki którym przedsiębiorcy będą mogli produkować bioaktywną żywność, przygotowali polscy uczeni w ramach 5-letniego projektu finansowanego przez Unię Europejską i Bank Gospodarstwa Krajowego. Dowiedziono, że jedzenie wzbogacone w naturalne składniki bioaktywne poprawia wskaźniki medyczne u osób cierpiących na otyłość, anemię, nadciśnienie i cukrzycę.
Ból wątroby i żołądka - co może być przyczyną ?
A
Kilka słów:
Bóle brzucha są częstą dolegliwością wśród osób w różnym wieku. Mogą być powodem niestrawność, zatrucia pokarmowego, menstruacji, a także sygnalizować wiele groźnych chorób. Co może być powodem występowania dolegliwości bólowych w okolicach żołądka i wątroby?
Odczulanie małych alergików – co się z tym wiąże?
M-S-M
Kilka słów:
Jak wynika z ostatniego przeprowadzonego na tak szeroką skalę badania, zrealizowanego w ramach programu „Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce”, nawet 40% Polaków uskarża się na objawy alergii. Problem dotyczy zarówno dorosłych, jak i małych dzieci. Ponieważ alergia znacząco obniża jakość życia maluchów, rodzice często pytają specjalistów o możliwość poddania dziecka immunoterapii, zwanej potocznie odczulaniem.
Kiedy dziecko skarży się na ból brzucha
M-S-M
Kilka słów:
Brzuch to miejsce, które maluchy najczęściej wskazują jako źródło bólu. Czasami dziecko pokazuje na brzuszek, ponieważ nie potrafi jeszcze trafnie zlokalizować przykrego odczucia. W większości przypadków jednak wskazanie jest zasadne. Ból brzucha jest bowiem jedną z najpowszechniejszych dolegliwości wśród maluchów.
Soja jest zdrowa, ale nie każdy powinien ją jeść
M-S-M
Kilka słów:
Soja zawiera dużo białka, aminokwasy, witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe, lecytynę i wiele innych substancji odżywczych. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, chroni przed miażdżycą, osteoporozą oraz nowotworami. W dużych ilościach nie jest jednak dobra dla wszystkich.
Naukowe nie do wiary: mix DNA w jednym ciele?
M-S-M
Kilka słów:
W połowie XX wieku amerykańscy naukowcy James Watson, Francis Crick Watson i Maurice Wilkins odkryli istnienie tajemniczej struktury budującej ciało człowieka – podwójnej spirali DNA. Udowodnili, że wraz z początkiem swego istnienia każdy organizm zyskuje (w wyniku połączenia materiału przekazanego przez rodziców) unikalną treść genetyczną zakodowaną w postaci indywidualnego kodu.