Artykuły i poradniki Krew:
DIAGNOSTYKA MOLEKULARNA MUKOWISCYDOZY
PR
Kilka słów:
Mukowiscydoza jest jedną z najczęściej występujących chorób genetycznych. Szacuje się, że w Polsce na Mukowiscydozę choruje aż 1000 osób! Liczba ta powinna zostać powiększona o przypadki niezdiagnozowane, których wbrew pozorom wcale nie jest mało. Rocznie rodzi się około 120 dzieci obciążonych tą chorobą. Niestety niewiele z nich ma szansę na wczesną diagnozę.
Zespół Alporta
PR
Kilka słów:
Zespół Aporta ( z ang. Alport’s Syndrome) jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Jest to postępujące schorzenie nerek, które charakteryzuje się krwinko moczem/ białkomoczem, często skojarzonym z neurogenną głuchotą i zmianami w obrębie wzroku. Zespół Alporta jest chorobą przewlekłą, dość trudną do zdiagnozowania, często współistniejącą z innymi schorzeniami.
Alkoholizm czyli uzależnienie od alkoholu
PR
Kilka słów:
Alkoholizm, inaczej uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa lub choroba alkoholowa (łac. alcoholismus habitualis, alcoholismus chronicus) – choroba polegająca na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.
Rak piersi i jajnika a mutacje genu BRCA1 i BRCA2
PR
Kilka słów:
Rak piersi należy do najczęściej atakujących nowotworów złośliwych. Tylko w Polsce co roku notuje się ponad 12 000 nowych przypadków zachorowań na nowotwór piersi, z czego niemal 5000 kończy się śmiercią! Szacuje się, że co 14 Polka zachoruje na raka piersi w ciągu swojego życia. Możesz temu zapobiec!
Hemofilia - wrodzona skaza krwotoczna
PR
Kilka słów:
Hemofilia to wrodzona skaza krwotoczna, polegająca na niedoborze czynników krzepnięcia: VIII – hemofilia A (występuje najczęściej) lub IX – hemofilia B. Kobiety bardzo rzadko na nią chorują, są głównie nosicielkami tej cechy genetycznej.
Stres w pracy a wypalenie zawodowe
PR
Kilka słów:
Rozglądając się dookoła, coraz częściej widzimy znajomych, przyjaciół i bliskich, którzy całe swoje życie i energię dedykują pracy. Funkcjonują zgodnie z zasadą „szybciej, wyżej, dalej”, ignorując pojawiające się sygnały zmęczenia, nawracające infekcje, bóle głowy czy kręgosłupa. Zmuszają swój organizm do ciągłego wysiłku, bo uważają, że są niezastąpieni, a sprawy, którymi się zajmują nie mogą czekać. Często działają pod presją silnego stresu.