Artykuły i poradniki Nauka:
Jedna kolonoskopia może uchronić przed zgonem na raka jelita grubego
M-S-M
Kilka słów:
Poddanie się raz w życiu kolonoskopii przesiewowej wystarczy, by uchronić się przed zgonem na raka jelita grubego – przypominają eksperci z okazji Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego, obchodzonego w marcu.
Farmakolog: najgroźniejsze dla zdrowia są mieszanki dopalaczy
M-S-M
Kilka słów:
Najgroźniejsze dla zdrowia są preparaty zawierające mieszanki dopalaczy oraz nowe substancje psychostymulujące o niezbadanym jeszcze działaniu – przestrzega w rozmowie z PAP farmakolog prof. Krystyna Gołembiowska z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie.
Nowy doroczny raport o nowotworach złośliwych
M-S-M
Kilka słów:
Choć rośnie wskaźnik przeżyć 5-letnich osób chorych na nowotwory, umiera na nie coraz więcej kobiet w średnim wieku – mówili specjaliści podczas konferencji prasowej w Centrum Onkologii, prezentującej raport "Nowotwory złośliwe w Polsce w 2010 roku".
Zachowanie po alkoholu warunkowane przez geny
M-S-M
Kilka słów:
Na to, jak ktoś zachowuje się po alkoholu, mają wpływ geny. Potwierdzają to polscy naukowcy na podstawie badań genetycznych dotyczących samobójstw pod wpływem alkoholu. Wyniki ich pracy ukazały się pod koniec lutego w prestiżowym periodyku "PLOS ONE".
Naukowcy mają klucz do zbadania języka migowego
M-S-M
Kilka słów:
Klasyfikatory to znaki decydujące o rozumieniu języka migowego. Na ich podstawie naukowcy sprawdzają, czy bazuje on na nieco innych możliwościach ludzkiego mózgu niż język foniczny, czy może jest jego prostym odpowiednikiem.
Rozpoczął się Tydzień Mózgu
M-S-M
Kilka słów:
Czy mamy wolną wolę? Jak mózg daje się "oszukać" reklamie? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy wykładów i warsztatów, które znalazły się programie tegorocznego Tygodnia Mózgu, który potrwa od poniedziałku do soboty w kilku miastach w Polsce.
Fizjolodzy: więcej słońca to lepszy nastrój i większa radość życia
M-S-M
Kilka słów:
Coraz więcej słońca po zimie wpływa na gospodarkę hormonalną i sprawia, że ludzie zaczynają czuć się lepiej, rozpoczynają poszukiwania partnerów, dbają o wygląd i zakochują się - mówią fizjologowie.
W Kostrzynie nad Odrą powstanie pracownia do symulacji medycznych
M-S-M
Kilka słów:
W Wyższej Szkole Zawodowej w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) powstanie nowatorska pracownia symulacji medycznych. Na jej organizację samorząd przeznaczył 70 tys. zł – poinformowała w czwartek PAP Katarzyna Naduk z kostrzyńskiej uczelni.
Bransoletka, która wyjawi, co czujesz
PR
Kilka słów:
Bransoletka, która pokaże czy jesteśmy weseli, smutni czy rozgniewani? To nie tylko kolejny futurystyczny gadżet, ale skuteczna pomoc w terapii dzieci z autyzmem, mających trudności z rozpoznawaniem emocji innych osób i okazywaniem swoich. Nad sygnalizatorem emocji, który pomagałby w terapii dzieci autystycznych pracuje dr inż. Małgorzata Jędrzejewska-Szczerska z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.
Depresja może powodować pogorszenie widzenia
M-S-M
Kilka słów:
Depresja może spowodować pogorszenie widzenia. Popularne powiedzenie, że ktoś „czarno widzi” ma podstawy medyczne. Również inne zaburzenia psychiczne przejawiają się nieraz problemami z widzeniem. Okulista kieruje wówczas pacjenta do psychiatry.