Artykuły i poradniki Nauka:
Doktorantka UJ bada, czy osobowość matki może mieć wpływ na przedwczesny poród
M-S-M
Kilka słów:
Doktorantka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego Izabella Grzyb prowadzi nowatorskie badania mające odpowiedzieć na pytanie, czy osobowość matki, a także przeżywane przez nią lęk i stany depresyjne mogą mieć wpływ na przedwczesny poród.
Alergolodzy: kolczyki we wczesnym dzieciństwie sprzyjają wystąpieniu alergii
M-S-M
Kilka słów:
Kolczyki we wczesnym dzieciństwie sprzyjają wystąpieniu alergii. Małe dziewczynki, którym przekłuto uszy częściej mają objawy alergiczne nie tylko we wczesnych latach życia, ale i w późniejszych – wynika z badań alergologów z Collegium Medicum UJ.
Podwójne uderzenie w raka piersi
M-S-M
Kilka słów:
Leczenie nowotworów piersi jest trudne, Angelika Kaczyńska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego sprawdza, czy można łączyć komercyjnie stosowane leki z naturalnymi substancjami aktywnymi biologicznie. To szansa nie tylko na poprawę skuteczności terapii, ale też na ograniczenie skutków ubocznych, takich jak gorączka, wymioty czy uszkodzenia mięśnia sercowego.
Alergolog: Lekarze nie mogą zdiagnozować wszystkich alergii nabytych
Janik Krzysztof
Kilka słów:
Pojawiły się wraz z rozwojem cywilizacji i powstaniem substancji chemicznych; lekarze nie mogą wielu z nich rozpoznać - alergie nabyte są prawdziwym wyzwaniem dla medycyny - ocenia prof. Ewa Czarnobilska, alergolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Bo każda z nas to Wenus!
PR
Kilka słów:
10 sierpnia 2014 r. na warszawskim Torze Wyścigów Konnych Służewiec odbędzie Dzień Wenus – wydarzenie dedykowane kobietom, ich zdrowiu i pięknu. Z tej okazji zapraszamy wszystkie Panie na Tor Wyścigów Konnych w godzinach 10:00 – 18:00. Na miejscu czekają bezpłatne badania profilaktyczne, sportowe emocje i wiele kobiecych inspiracji.
O badaniach żywności ekologicznej z prof. Ewą Rembiałkowską
Janik Krzysztof
Kilka słów:
Prestiżowe czasopismo naukowe „British Journal of Nutrition” opublikowało niedawno badanie dowodzące, że żywność ekologiczna znacząco różni się pod względem składu chemicznego od żywności konwencjonalnej. W międzynarodowym zespole badawczym koordynowanym przez prof. Carlo Leiferta z Uniwersytetu Newcastle (W. Brytania) znalazło się kilku polskich naukowców, m.in. prof. dr hab. Ewa Rembiałkowska z SGGW w Warszawie.
Nowy cel w terapii bólu
M-S-M
Kilka słów:
Kanabinoidy, jak THC, popularnie kojarzone z konopiami siewnymi, to również związki wytwarzane przez nasz organizm. Jedną z ich funkcji jest regulowanie odczuwania bólu. Jak je aktywować, żeby skutecznie walczyć z bólem, a jednocześnie uniknąć efektów psychotropowych i uzależnień? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć zespół dr hab. Katarzyny Starowicz-Bubak z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie.
Kiedy supełek nie wystarczy, aby zapamiętać...
Janik Krzysztof
Kilka słów:
Zapominasz o umówionej rozmowie telefonicznej, nie bierzesz leku o wyznaczonej porze, przygotowana do pracy kanapka zostaje w lodówce, zamiast trafić do torby? Jeśli w takich sytuacjach zawiązanie przysłowiowego supełka już nie wystarczy, można zastosować kilka prostych metod, wspomagających pamięć prospektywną.
Eksperci: witamina D chroni przed rakiem i wydłuża życie chorych
M-S-M
Kilka słów:
Witamina D chroni przed nowotworami i wydłuża życie chorych, którzy zachorowali na raka – przekonują eksperci. Jej walory zdrowotne są znacznie większe niż do niedawna podejrzewano.
Eksperci: niemal każdy Polak powinien zażywać witaminę D
M-S-M
Kilka słów:
Niedobory witaminy D są tak powszechne, że niemal każda osoba w naszym kraju powinna stosować suplementację tego ważnego dla zdrowia składnika – przekonywali w piątek specjaliści na konferencji w Warszawie.