Artykuły i poradniki Niepełnosprawność:
Z SM można żyć aktywnie
M-S-M
Kilka słów:
Tegoroczny Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego przypada 31 maja. Dla wielu chorych to okazja, aby podzielić się z innymi swoimi przeżyciami i doświadczeniem. O tym, że choroba nie oznacza końca marzeń o zwyczajnym życiu, a może stać się inspiracją do działania, mówią osoby zaangażowane w kampanię P.S. Mam SM.
Dnia 19 maja Fundacja Szkoła na Widelcu już po raz trzeci zaangażowała się w obchody Dnia Żywieniowej Rewolucji
M-S-M
Kilka słów:
To wyjątkowe wydarzenie o zasięgu globalnym, promujące prawidłowe żywienie, ma inspirować do wspólnego gotowania oraz motywować społeczeństwa do szukania sposobów przeciwdziałania problemowi otyłości na świecie.
Everest dla osób z rzadką chorobą Pompego
M-S-M
Kilka słów:
Najmłodsza Polka zdobywająca Mount Everest– Sylwia Bajek oraz Szczepan Brzeski kończący tym szczytem swoją Koronę Ziemi, podczas swojej wyprawy wspierają budowanie świadomości o objawach choroby Pompego. W Polsce pacjenci z tym schorzeniem na diagnozę czekają nawet 8 lat. Akcja towarzyszy kampanii „Nasz Everest”.
Nowe możliwości terapeutyczne dla pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane
LAW
Kilka słów:
Dobre wiadomości dla chorych na stwardnienie rozsiane. Ministerstwo Zdrowia zrefunduje ważne dla pacjentów leki – alemtuzumabu i teryflunomid, które wielu chorym dadzą szansę na poprawę jakości życia. Nowa lista leków refundowanych wejdzie w życie 1 maja bieżącego roku. Dzięki zaangażowaniu środowiska pacjentów i lekarzy chorzy będą mieli dostęp do długo wyczekiwanej, skutecznej terapii.
Postęp niepełnosprawności wśród chorych na SM można zatrzymać
LAW
Kilka słów:
Leczenie stwardnienia rozsianego jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się częścią terapii w neurologii. Istotną zmianą w leczeniu SM na świecie w 2016 roku jest zauważalna zmiana poglądów dotyczących terapii.
Udar mózgu - jak pomóc bliskiemu z niesprawną dłonią
LAW
Kilka słów:
Częściowa bądź całkowita utrata sprawności ręki może być dla pacjentów po udarze i ich rodzin przyczyną ogromnego stresu. Odzyskanie sprawności dłoni jest trudne, ale nie niemożliwe, a niezwykle ważne w tym procesie jest wsparcie bliskich. Ci jednak często nie wiedzą, jak mogą pomóc.
Historia Agnieszki, czyli jak zatrzymać stwardnienie rozsiane
LAW
Kilka słów:
W Polsce nadal występują problemy z dostępnością do refundowanego leczenia nowoczesnymi lekami. Proces wprowadzenia do refundacji ciągnie się latami, kolejni chorzy tracą szansę na normalne funkcjonowanie, ponieważ nie mogą na wczesnym etapie rozwoju choroby dostać leku. PTSR od wielu lat stara o zmianę tej sytuacji, wciąż jednak daleko do ideału.
Aplikacja DOWELL firmy Samsung pomaga w używaniu smartfonów osobom z niepełnosprawnością kończyn górnych
M-S-M
Kilka słów:
Dla większości użytkowników smartfon jest bardzo intuicyjnym urządzeniem, do którego obsługi wystarczy po prostu dotknięcie ekranu. Jednak dla osób z niesprawnością kończyn górnych mających trudności z używaniem rąk i palców wykonywanie operacji na smartfonie nie jest tak łatwe.
Suplementacja folianów w prewencji wady cewy nerwowej – na czas i skutecznie
M-S-M
Kilka słów:
Jak podaje Instytut Matki i Dziecka, każdego roku 2 tys. dzieci przychodzi na świat z wadą cewy nerwowej . W latach ’80 naukowcy potwierdzili w badaniach obserwacje prowadzone od połowy XX w., wskazujące, że składnikiem odżywczym, który odgrywa kluczową rolę w profilaktyce tego schorzenia jest kwas foliowy. Przeciętna dieta Polek pokrywa jednak tylko do 50% zapotrzebowania na ten składnik, dlatego eksperci zalecają jego dodatkową suplementację.
Dostępność stron internetowych dla osób niewidomych i niedowidzących
M-S-M
Kilka słów:
Dostępność stron internetowych dla osób niewidomych i niedowidzących powoli się poprawia, choć do tworzenia w pełni użytecznych stron jeszcze daleko. Najważniejsze, by strona była zbudowana z użyciem elektronicznego tekstu – dotyczy to również dokumentów pobieranych. W ten sposób powinno być również zbudowane menu – wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Grupy Gumułka we współpracy z Regionalną Fundacją Pomocy Niewidomym.