Artykuły i poradniki Operacja Zaćmy:
Operacja zaćmy – wskazania i zalecenia
WP
Kilka słów:
Nieleczona zaćma prowadzi do ślepoty, jednak obecnie to nie wyrok. Istnieją nowoczesne sposoby leczenia zaćmy. Choroba rozwija się powoli wraz z wiekiem, ale zdarza się, że pojawia się nagle. Na zaćmę szczególnie narażone są osoby po 60 roku życia. Czym tak naprawdę jest zaćma? Jakie są metody leczenia zaćmy i przyczyny jej powstawania?
Usunięcie zaćmy z wszczepieniem nowoczesnych soczewek wewnątrzgałkowych ogranicza lub eliminuje potrzebę noszenia okularów po zabiegu
M-S-M
Kilka słów:
Zaćma znacznie obniża komfort życia, a nieleczona może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Nowoczesne sposoby usuwania tego schorzenia pozwalają przywrócić niemal całkowitą ostrość widzenia, a także umożliwiają korekcję wady wzroku takich jak astygmatyzm czy prezbiopia. Implantowane podczas zabiegu soczewki wewnątrzgałkowe dają możliwość rezygnacji z używania okularów. Jest to szczególnie ważne dla osób prowadzących aktywny tryb życia.
Na zaćmę choruje już milion Polaków. Amerykańskie badania wskazują, że chirurgiczne usuwanie zaćmy wydłuża życie
M-S-M
Kilka słów:
Zaćma to najczęstsza przyczyna utraty wzroku u osób powyżej 65 roku życia. Choruje na nią 65 mln osób na świecie, a w Polsce – 1 mln. Na operację zaćmy w Polsce czeka się średnio około 2 lat. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zabieg komercyjny (ok. 15-17 tys. osób rocznie). Operacja wykonywana prywatnie pozwala nie tylko usunąć zaćmę, lecz także wszczepić soczewkę korygującą we współistniejącą wadę wzroku.
KONTROWERSYJNY POMYSŁ MINISTERSTWA ZDROWIA
M-S-M
Kilka słów:
– Propozycja Ministerstwa Zdrowia, by kryterium do kwalifikacji leczenia zaćmy był pomiar ostrości widzenia (≤ 0,4), a nie, jak było dotychczas, autonomiczna decyzja lekarza poparta subiektywnymi odczuciami pacjenta, to bardzo kontrowersyjny pomysł – mówi Andrzej Mądrala, Wiceprezydent Pracodawców RP.
Strona: 1