Artykuły i poradniki Szpik:
Rezonans magnetyczny kręgosłupa – jak przebiega i kiedy należy go wykonać?
prasowa
Kilka słów:
Rezonans magnetyczny kręgosłupa to zaawansowane badanie diagnostyczne, które pozwala na szczegółowe zobrazowanie struktur kręgosłupa.
Reumatoidalne zapalenie stawów
info
Kilka słów:
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą chorobą zapalną, która może wpływać nie tylko na stawy. U niektórych osób stan może uszkodzić wiele różnych układów ciała, w tym skórę, oczy, płuca, serce i naczynia krwionośne.
9-letni Karol pilnie potrzebuje przeszczepienia szpiku, a na całym świecie nie ma dla niego Dawcy.
PR
Kilka słów:
Zarejestruj się - może to właśnie Ty podarujesz mu szansę na nowe życie!
Rodzaje bólu w chorobie nowotworowej
WP
Kilka słów:
Stopień nasilenia bólu w chorobie nowotworowej może być bardzo różny. Przyczyną dolegliwości bólowych bywa samo schorzenie, ale również sposób jego leczenia czy przeprowadzonych badań. Ból może być ostry, przewlekły bądź przebijający. Dolegliwości bólowe można również sklasyfikować ze względu na przyczynę powstania.
„Ludzie z krwi i kości” fotoreportaż o niezwykłej chorobie Gauchera
M-S-M
Kilka słów:
Nie wiedzieli o istnieniu choroby Gauchera, aż do chwili gdy okazało się, że dotyczy właśnie ich. Stanęli wobec diagnozy rzadkiej choroby genetycznej, która jeszcze 30 lat temu odbierała sprawność i życie. Dziś dzięki postępowi medycyny, mogą o sobie powiedzieć, że są szczęściarzami – żyją śmielej, niż pozwalają stereotypy i zmieniają obraz chorób genetycznych. Ich historie poznać można dzięki wystawie fotograficznej „Ludzie z krwi i kości”.
Poznaj ludzi, którzy zmieniają obraz życia z rzadką chorobą - październik miesiącem budowania świadomości o chorobie Gauchera
M-S-M
Kilka słów:
Stanęli wobec diagnozy rzadkiej choroby genetycznej, która jeszcze 30 lat temu odbierała sprawność i życie. Dziś dzięki postępowi medycyny, mogą o sobie powiedzieć, że są szczęściarzami – żyją niemal normalnie, realizują pasje. Przewlekła choroba prócz ograniczeń, stawia przed nimi liczne wyzwania. Październik – miesiąc budowania świadomości o chorobie Gauchera, to szansa na poznanie ludzi, którzy łamią stereotyp życia z chorobą genetyczną.
Dzięki postępowi w medycynie szpiczak może być chorobą przewlekłą a nie wyrokiem. Nowe terapie są jednak jeszcze poza zasięgiem polskich pacjentów
M-S-M
Kilka słów:
W ciągu ostatnich kilku lat nastąpiła rewolucja w leczeniu szpiczaka plazmocytowego – groźnego, rzadkiego nowotworu krwi. Zarejestrowano sześć nowoczesnych terapii ratujących życie chorych z nawracającym szpiczakiem. Nowe leki są mniej toksyczne, bardziej skuteczne, dwa z nich mają doustną formę podania, dzięki czemu chorzy mogą przyjmować je samodzielnie w domu i prowadzić względnie normalne życie. Niestety, żaden z nich nie jest jeszcze dostępny dla polskich pacjentów.
Dzień dawcy szpiku… pod żaglami!
M-S-M
Kilka słów:
Już 5 i 6 sierpnia, na Wałach Chrobrego w Szczecinie, odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku dla każdego pacjenta, który zostanie zakwalifikowany do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego. Akcję organizują Fundacja DKMS, wierząc w słuszność idei dawstwa szpiku, która może uratować życie niejednemu człowiekowi.
Selvita zapowiada dynamiczny wzrost i prezentuje strategię rozwoju do 2021 r.
M-S-M
Kilka słów:
Selvita, jedna z największych innowacyjnych firm biotechnologicznych w Europie notowana na GPW w Warszawie, opublikowała strategię rozwoju na lata 2017-2021. Jej nadrzędnym celem jest wygenerowanie wzrostu Spółki poprzez samodzielne finansowanie wczesnych faz badań nad lekami i komercjalizację projektów innowacyjnych na późniejszych etapach rozwoju.
Przewlekła białaczka szpikowa z możliwością odstawienia leczenia. UE zrobiła pierwszy krok
M-S-M
Kilka słów:
Przewlekła białaczka szpikowa (PBSz) od wielu lat jest jasnym punktem na mapie polskiej hematoonkologii. Jeszcze do niedawna choroba uznawana była za śmiertelną. Dziś, dzięki postępowi medycyny i dostępowi do najnowocześniejszych terapii lekowych, kwalifikuje się do chorób przewlekłych. Kolejnym krokiem w leczeniu chorych na przewlekłą białaczkę szpikową jest perspektywa odstawienia leczenia.